Ոստիկանության Թումանյանի բաժնի պետը 18 հազար դոլար է վերցրել, հետ չի տալիս
Արարատի մարզի Նորաշեն գյուղի բնակիչ Սիլվարդ Ամիրզադյանը նախագահ Սերժ Սարգսյանին ուղարկել է նամակ, որում ներկայացրել է իր եւ ամուսնու հետ պատահածը: Այդ պատմությունն առնչություն ունի Ոստիկանության Թումանյանի բաժնի պետ Արթուր Հարությունյանի հետ:
Մինչեւ նամակն ամբողջությամբ ներկայացնելը ասենք, որ Ս. Ամիրզադյանը «Հետքի» խմբագրություն է ներկայացրել նաեւ ձայնագրություններ, որոնցում ոստիկանապետը պատմում է, թե ինչպես է փող աշխատում` քարեր վաճառելով, կոնյակ արտահանելով, իսկ ամենաուշագրավն այն է, որ այս խոսակցություններից մեկի ժամանակ նա ասում է, որ Ախթալայի «Մեթըլ Փրինս Էլ Թի Դի կորպորացիա»-ի նախագահ Սերոբ Տեր-Պողոսյանը 15 հազար դոլար է տվել Ալավերդու ոստիկանության շենքը վերանորոգելու համար: Մի խոսքով, այս ձայնագրությունները լսելով՝ ամբողջովին պատկերացում ես կազմում, թե ինչպիսին են մեր ոստիկանապետերը եւ իրականում ինչով են նրանք զբաղված:
Չգիտենք՝ ինչ ճակատագրի են արժանանալու այս նամակը եւ ձայնագրությունները: Դրանք Սիլվարդ Ամիրզադյանը հանձնել է նաեւ ՀՀ գլխավոր դատախազություն եւ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանին: Ստորեւ ներկայացնում ենք ոստիկանապետին ուղարկած նամակն ամբողջությամբ:
«Հարցը վերաբերում է Ոստիկանության աշխատակից, այժմյան Ալավերդի քաղաքի ոստիկանապետ Արթուր Վարդանի Հարությունյանին, որը հանդիսանում է ամուսնուս (Այդինյան Վարուժան Խորենի) հորաքրոջ թոռը եւ մեր նախկին հարեւանը: 1995 թ. սկսած մինչեւ 1997 թ. Արթուր Հարությունյանը ինձանից խաբեությամբ հափշտակել է 18 000 դոլար, եւ չնայած մեր պայմանավորվածությանը, որ նա այդ ամբողջ գումարը պետք է վերադարձներ շատ կարճ ժամկետում, քանի որ ես բնակարան պետք է գնեի` մինչ օրս Արթուր Հարությունյանը այդ գումարը չի վերադարձրել:
Ա. Հարությունյանն օգտվեց այն առիթից, որ ամուսինս գտնվում է արտերկրում (1993 թ. պայմանագրով մեկնել է աշխատելու Չեխիայի Հանրապետություն), օգտվեց նաեւ իմ վստահությունից, նաեւ բարեկամական կապերից եւ մեծ գումարներ շորթեց ինձանից՝ հավաստիացնելով, որ շատ արագ կվերադարձնի իր պարտքերը: Նա սկզբում ինձանից մաս-մաս վերցրեց 5000 դոլար: Դրանից հետո մի օր եկավ մեր տուն եւ հայտնեց, որ ՆԳ նախարարության տարածքում վեճի է բռնվել իր գործընկեր ոմն Անահիտի ընկերուհու եւ վերջինիս որդու հետ, որոնց պարտք էր 5000 դոլար եւ չէր կարողանում վերադարձնել:
Որքան հիշում եմ, Անահիտը ՆԳ նախարարության կադրերի բաժնում էր աշխատում: Ընդ որում՝ Ա. Հարությունյանի ձեռքը ընդհարման ժամանակ հարվածից ուռել էր: Մայր եւ որդի նույնիսկ սպառնացել են Ա. Հարությունյանին, որ եթե իրենց գումարը չվերադարձնի, կդիմեն ՆԳ նախարարին: Գտնվելով վատ վիճակում՝ Ա. Հարությունյանը եկավ մեր տուն եւ աղերսեց, որ իրեն հանեմ այդ վիճակից, փրկեմ՝ խնդրելով զանգահարել ամուսնուս` Չեխիա եւ խնդրել այդ գումարը՝ խոստանալով, որ 2-3 ամսում ամբողջ գումարը կվերադարձնի ինձ, քանի որ կոնյակ է առաքելու ՌԴ, որից եւ մեծ գումարներ է ստանալու:
Իսկ իմ այն հարցին, որ եթե չկարողանա իրականացնել առաքումը, ինչպե՞ս պետք է վերադարձնի պարտքերը, ասաց, որ իրենց գործարանում (Արտաշատի շրջանի գ. Այգեպատում) տոննաներով կոնյակի սպիրտ ունեն. կվաճառի եւ կվերադարձնի պարտքերը: Ես զանգահարեցի Չեխիա՝ ամուսնուս, եւ նա ուղարկեց ինձ 4000 դոլար, մենք գնացինք Շահումյան հրապարակի բանկից ստացանք այդ գումարը, ավելացրի եւս 1000 (հազար) դոլար եւ մեր տանը տվեցի Ա. Հարությունյանին:
Մեր հաճախակի հանդիպումների ժամանակ ես նրան հիշեցնում էի, որ վերադարձնի պարտքերը, քանի որ ես բնակարան պետք է գնեմ, իսկ նա միշտ նույն բանն էր կրկնում եւ խոստանում, որ շատ շուտով կվերադարձնի ամբողջ գումարը:
Այնուհետեւ Ա. Հարությույանն ինձանից խնդրել է 2000 (երկու հազար) դոլար՝ համոզելով, որ օգնեմ իրեն, որպեսզի կարողանա իրականացնել կոնյակի առաքումը ՌԴ: Դրանից հետո նույն պատրվակով պարբերաբար վերցրել է մաս-մաս գումարներ, որոնք կազմում են 2500 դոլար: Վերջին անգամ խնդրել է 3000 դոլար՝ ասելով, որ իր մեքենայից գողացել են իր գումարը, եւ ինքը չի կարողանում ավարտին հասցնել կոնյակի առաքումը ՌԴ: Ամուսինս հրաժարվեց գումար ուղարկել, ես պարտքով վերցրի 3000 դոլար մեկ ամսով եւ տվեցի Ա. Հարությունյանին: Վերցրեց նաեւ իմ բջջային հեռախոսը համարի հետ միասին 500 (հինգ հարյուր) ԱՄՆ դոլարով եւ խոստացավ վճարել մի քանի օրից:
Մենք միասին գնացինք «ԱրմենՏել», այնտեղ ես դիմում գրեցի եւ համարը փոխանցեցի նրա անունով, սակայն այդ գումարը եւս չի տվել: Այսպիսով, ամբողջ գումարը կազմեց 18000 (տասնութ հազար) դոլար՝ 5000+5000+2000+ 2500+3000+500=18000:
Հաճախակի հանդիպումների եւ պարբերաբար Արթուր Հարությունյանի տուն այցելելու ժամանակ ես ականատես եղա, թե ինչպես երկու տղաներ իրենց տանը պահանջում էին նրանից իրենց պարտքը:
Այդ ամենը տեսնելով՝ ես նրան բերեցի մեր տուն, պահանջեցի, որ նա ստացական գրի: Նա նախ ինձ ամոթանք տվեց, որ իրեն չեմ հավատում, տղամարդու խոսք տվեց, որ շատ շուտով ՌԴ-ից գումարը կստանա եւ կվերադարձնի ամբողջ գումարը, եւ հաշվարկեց թղթի վրա իմ եւ մնացած բոլորի պարտքերը, ես այդ հաշվարկը պահեցի ինձ մոտ:
Ես այդ տարիների ընթացքում համառորեն պահանջում էի, իսկ նա համառորեն չէր տալիս, խուսափում էր հանդիպելուց, զանգերին չէր պատասխանում եւ օգտվում էր այն առիթից, որ ես հաճախակի լինում էի Չեխիայում՝ ամուսնուս մոտ: Մի կերպ կապվում էինք Ա. Հարությունյանի հետ, եւ նա ասում էր, որ շուտով ոստիկանապետ է դառնալու եւ լրիվ կփակի պարտքերը: Եվ երբ տեղեկացանք, որ Ալավերդու ոստիկանապետն է, ամուսնուս հետ փորձեցի կապվել, մեծ դժվարությամբ հանդիպեցի նրա հետ:
Ունեմ այդ հանդիպումների ձայնագրությունները, որտեղ նա մեկ անգամ եւս խոստանում է վերադարձնել պարտքերը մինչեւ 2010 թվականի վերջը: Սակայն դրանից հետո նա խուսափում է ինձ հետ հանդիպելուց, հեռախոսազանգերին չի պատասխանում եւ իրականում ի սկզբանե մտադիր չի եղել վերադարձնելու վերցրած գումարը: Նկատի ունենալով, որ Արթուր Հարությունյանը ոստիկանապետ է աշխատում` խնդրում եմ Ձեր միջամտությունը գումարներս վերադարձնելու համար:
Լրացուցիչ հայտնում եմ, որ ես Հայաստանում բնակարան չունեմ, այդ գումարը ստանալու դեպքում էլ բնակարան չեմ կարող գնել հասկանալի պատճառներով: Նա ինձ պատճառել է բարոյական եւ նյութական վնասներ, քայքայել է իմ նյարդային համակարգը, տարել եմ վիրահատություններ, այսքանից հետո դարձյալ չի ցանկանում վերադարձնել արժեքազրկված գումարս:

Начальник Туманянского района полиции взял в долг 18.000 долларов и не возвращает
Жительница села Норашен Араратской области Сильвард Амирзадян обратилась с письмом к президенту РА Сержу Саргсяну, в котором рассказала о том, что произошло с ней и ее мужем. Эта история имеет отношение к начальнику полиции Туманянского района Артуру Арутюняну.
Но прежде чем представить письмо, отметим, что С.Амирзадян передала в редакцию газеты “Hetq” аудиозаписи, в которых начальник полиции рассказывает, как он зарабатывает деньги, продавая камни и экспортируя коньяк. Однако самое примечательное, что в одном из разговоров он сообщает, что президент ахталинской корпорации “Метал Принс Эл Ти Ди” Сероб Тер-Погосян выделил 15 тысяч долларов на ремонт здания полиции в городе Алаверди. Одним словом, эти записи дают полное представление о том, что из себя представляют наши начальники полиции и чем они на самом деле занимаются.
Мы не знаем, какая судьба ждет это письмо и аудиозаписи, которые Сильвард Амирзадян передала также в Генпрокуратуру и начальнику полиции РА Алику Саргсяну. Ниже представляем текст письма, адресованного начальнику полиции Армении:
“Вопрос касается сотрудника полиции, нынешнего начальника полиции города Алаверди Артура Арутюняна, который является двоюродным племянником моего мужа (Айдиняна Варужана Хореновича) и нашим бывшим соседом. В период с 1995 по 1997 гг. Артур Арутюнян обманным путем забрал у меня 18.000 долларов, и, несмотря на договоренность о возвращении всей суммы за очень короткий срок, поскольку я собиралась купить квартиру, Арутюнян по сей день не вернул эти деньги.
Артур Арутюнян, воспользовавшись тем, что мой муж находился за границей (в 1993 г. он по контракту уехал работать в Чешскую Республику), злоупотребив моим доверием и родственными связями, выпросил у меня крупные суммы денег, заверив, что очень скоро вернет долг. Сперва он по частям взял 5.000 долларов. После этого пришел как-то к нам домой и сообщил, что на территории Министерства ВД у него произошел конфликт с подругой коллеги, некоей Анаит, и ее сыном, которым он должен 5.000 долларов, но не может вернуть эти деньги. Насколько я помню, Анаит работала в отделе кадров МВД. При этом А.Арутюнян во время драки повредил руку. Мать и сын пригрозили Артуру Арутюняну, что если он не вернет им деньги, они обратятся к министру ВД. Оказавшись в трудном положении, Арутюнян пришел к нам домой и начал умолять, чтобы я помогла ему. Он предложил мне позвонить мужу в Чехию и попросить у него эту сумму, пообещав вернуть все деньги в течение 2-3 месяцев, так как собирался вывезти в Россию коньяк и заработать большие деньги. На мой вопрос, как он вернет долг, если поставки сорвутся, Арутюнян сказал, что на их заводе (село Айгепатум Арташатского района) имеется несколько тонн коньячного спирта, они его продадут и вернут долг. Я позвонила мужу в Чехию, и он прислал 4.000 (четыре тысячи) долларов. Мы взяли эти деньги в банке на площади Шаумяна, я прибавила к ним еще 1.000 (тысячу) долларов и у нас дома отдала всю сумму А.Арутюняну.
Во время наших частых встреч я напоминала ему о том, что он должен вернуть долг, поскольку я собираюсь купить квартиру. А он каждый раз обещал, что очень скоро вернет всю сумму.
Затем А.Арутюнян попросил у меня 2.000 (две тысячи) долларов, уговорив меня помочь ему отправить коньяк в Россию. После этого, под тем же предлогом, он по частям брал у меня деньги, которые составили 2.500 долларов. В последний раз он попросил 3.000 долларов, сказав, что из его машины украли деньги, и он не может осуществить поставки коньяка в РФ. Муж отказался прислать эту сумму, и я взяла на месяц в долг 3.000 долларов, которые передала А.Арутюняну. Он также взял у меня сотовый телефон с номером и 500 долларов США, которые обещал вернуть через несколько дней.
Мы вместе поехали в “АрменТел”, где я написала заявление и переоформила номер на его имя, однако он не вернул и эту сумму. Таким образом, вся сумма составила 18.000 (восемнадцать тысяч) долларов: 5000+5000+2000+ 2500+3000+500=18000.
Во время частых встреч и визитов к Артуру Арутюняну я стала свидетелем того, как двое парней требовали у него вернуть им деньги. Увидев это, я привела его к нам домой и потребовала, чтобы он написал долговую расписку. Он сперва пристыдил меня, сказал, как я могу не верить ему, дал слово мужчины, что очень скоро получит деньги из РФ и вернет всю сумму, подсчитал на бумаге все свои долги. Эту бумагу я оставила у себя.
В течение этих лет я упорно требовала свои деньги, а он упорно не возвращал, избегал встреч, не отвечал на звонки и пользовался тем, что я часто ездила к мужу в Чехию. Мы с трудом связывались с А.Арутюняном, а он говорил, что очень скоро получит пост начальника полиции и полностью расплатится с нами. Узнав о том, что он стал начальником полиции Алаверди, мы вместе с мужем попытались связаться с ним и с большим трудом встретились. У меня имеются аудиозаписи этих встреч, во время которых Арутюнян обещал вернуть долг до конца 2010 г. Однако после этого он начал избегать встреч с нами, не отвечал на телефонные звонки. На самом деле он изначально не собирался возвращать нам долг. Учитывая, что Арутр Арутюнян работает начальником полиции, прошу Вас вмешать в вопрос возвращения нам денег.
Дополнительно сообщаю, что в Армении у меня нет квартиры, и даже в случае получения этой суммы я по понятным причинам не смогу ее купить. Он причинил мне моральный и материальный ущерб, расшатал мою нервную систему, я перенесла операции. Однако Артур Арутюнян и после этого не хочет возвращать нам уже обесценившуюся сумму.