Արմեն Մարտիրոսյան. «ունենք 3 անձի կողմից ձևավորած խորհրդարան»
«Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Արմեն Մարտիորսյանն ու դաշինքի անդամ Հովսեփ Խուրշուդյանը ապրիլի 2-ին կայացած ընտրությունից հետո այսօր հանդես եկան ասուլիսով։
Լրագրողների հետ հանդիպմանը Մարտիրոսյանը նշեց, որ այս ընտրությունը ոչ թե քաղաքական գործընթաց էր, այլ ձայների հրապարակային աճուրդ և սև քարոզչության արդյունք՝ հատկապես իրենց դաշինքի նկատմամբ։ Ասում է՝ սա իշխանությունների կողմից լավ ուղղորդված քվեարկություն էր։
«Իմ կարծիքով` այս պահին մեր խորհրդարանում ունենք 3 անձի կողմից ձևավորած խորհրդարան։ Երեք անձիք, ովքեր ձևավորել են խորհրդարանը, հետևյալն են՝ Սերժ Սարգսյան, Գագիկ Ծառուկյան և Միքայել Մինասյան։ Այլ ուժեր, անձիք ես չեմ տեսնում, ովքեր ձևավորել են խորհրդարանը»,- նշեց նա։
Մարտիրոսյանն ասում է՝ այս պարագայում ակնհայտորեն ունենալու են հասարակական շահի պաշտպանության խնդիր և իրենք, իրենց հետ համագործակցող ուժերը «լինելու են այդ շահը պաշտպանող առաջամարտիկները»։
«Մենք դեգրադացման վերջին փուլն ենք ապրում, որովհետև սրանից հետո կամ իսկապես երկրի կործանում կլինի, կամ ժողովուրդը այնուամենայնիվ կսթափվի և կհասկանա, թե ինչ տեղի ունեցավ»,- հավելեց Մարտիրոսյանը։
Արմեն Մարտիրոսյանի խոսքը շարունակեց «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի անդամ Հովսեփ Խուրշուդյանը։, ում դիտարկմամբ՝ ակնհայտ է, որ ընտրություններում ընդդիմությունը պարտվեց, քանի որ չկարողացավ ընտրողին համոզել, որ միասնական, հակաիշխանական այլընտրանք ունի։
««Ժառանգություն»-ը սկզբից, ապա և «ՕՐՕ» դաշինքը ամեն ինչ արեց, որպեսզի հնարավոր լինի լայն համախմբում իշխանության դեմ, որպեսզի այդ այլընտրանքը ձևավորվի և մարդիկ տեսնեն, որ իրենց քվեն կարող է իրական փոփոխությունների բերել»։
Նա այս իրավիճակում նաև ընդդմիության մեղքի բաժին է տեսնում։ Ասում է՝ ընդդիմությունը, գիտակցելով, որ իշխող կուսակցությունը պետք է ամեն գնով բռնազավթի իշխանությունը, պետք է վերլուծեր 2012 թվականի ընտրությունների փորձը, սակայն դա չարեց, և ստացավ այն, ինչ այսօր ունի։
Խուրշուդյանի խոսքով` ակնհայտ է, որ ժողովրդի այն հատվածը, որը պետք է գնար ընտրության, ընտրեր ընդդիմությանը, զգալի քանակով չգնաց քվեարկության, իսկ մի մասը մոլորության մեջ հայտնեց, մի մասն էլ՝ սոցիալական վիճակից, այլընտրանքի բացակայությունից ելնելով, տրվեց գայթակղությանը՝ ընտրակաշառք վերցնելով։

Армен Мартиросян: “Имеем парламент, сформированный тремя лицами”
Кандидат в депутаты от блока “Оганян-Раффи-Осканян” Армен Мартиросян и член блока Овсеп Хуршудян провели сегодня пресс-конференцию, на которой коснулись результатов состоявшихся 2 апреля парламентских выборов.
Мартиросян отметил, что эти выборы представляли собой не политический процесс, а публичный торг голосами избирателй и результат черного пиара, особенно в отношении блока “ОРО”, а голосованием управляли власти.
“Я думаю, что сейчас мы имеем парламент, сформированный тремя лицами. Это Серж Саргсян, Гагик Царукян и Микаел Минасян. Других сил и лиц, которые сформировали парламент, я не вижу”,- сказал представитель блока “ОРО” и предупредил: мы однозначно столкнемся с проблемой защиты общественных интересов, и блок будет в первых рядах тех, кто встанет на защиту этих интересов.
“Мы переживаем последний этап деградации, после которого либо страна потерпит катастрофу, либо народ придет в себя и поймет, что произошло”, - добавил Армен Мартиросян.
Другой член блока “Оганян-Раффи-Осканян” Овсеп Хуршудян отметил, что оппозиция потерпела поражение, так как не смогла убедить избирателей в том, что является альтернативой власти.
“Сперва “Наследие”, а затем блок “ОРО” сделали все, чтобы стала возможной широкая консолидация против власти, чтобы сформировалась альтернатива и люди увидели, что их голос может привести к реальным переменам”,- сказал О.Хуршудян.
В этой ситуации он видит вину оппозиции, которая, осознавая, что правящая партия собирается любой ценой захватить власть, обязана была проанализировать опыт выборов 2012 г., но не сделала этого, и получила то, что имеем на сегодняшний день.
По словам Хуршудяна, значительная часть народа, которая должна была проголосовать за оппозицию, не пошла на выборы, другая часть оказалась в заблуждении, третьи, исходя из социального положения и отсутствия альтернативы, поддались искушению и взяли взятку.