Արմեն Մարտիրոսյան. «ունենք 3 անձի կողմից ձևավորած խորհրդարան»
«Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Արմեն Մարտիորսյանն ու դաշինքի անդամ Հովսեփ Խուրշուդյանը ապրիլի 2-ին կայացած ընտրությունից հետո այսօր հանդես եկան ասուլիսով։
Լրագրողների հետ հանդիպմանը Մարտիրոսյանը նշեց, որ այս ընտրությունը ոչ թե քաղաքական գործընթաց էր, այլ ձայների հրապարակային աճուրդ և սև քարոզչության արդյունք՝ հատկապես իրենց դաշինքի նկատմամբ։ Ասում է՝ սա իշխանությունների կողմից լավ ուղղորդված քվեարկություն էր։
«Իմ կարծիքով` այս պահին մեր խորհրդարանում ունենք 3 անձի կողմից ձևավորած խորհրդարան։ Երեք անձիք, ովքեր ձևավորել են խորհրդարանը, հետևյալն են՝ Սերժ Սարգսյան, Գագիկ Ծառուկյան և Միքայել Մինասյան։ Այլ ուժեր, անձիք ես չեմ տեսնում, ովքեր ձևավորել են խորհրդարանը»,- նշեց նա։
Մարտիրոսյանն ասում է՝ այս պարագայում ակնհայտորեն ունենալու են հասարակական շահի պաշտպանության խնդիր և իրենք, իրենց հետ համագործակցող ուժերը «լինելու են այդ շահը պաշտպանող առաջամարտիկները»։
«Մենք դեգրադացման վերջին փուլն ենք ապրում, որովհետև սրանից հետո կամ իսկապես երկրի կործանում կլինի, կամ ժողովուրդը այնուամենայնիվ կսթափվի և կհասկանա, թե ինչ տեղի ունեցավ»,- հավելեց Մարտիրոսյանը։
Արմեն Մարտիրոսյանի խոսքը շարունակեց «Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի անդամ Հովսեփ Խուրշուդյանը։, ում դիտարկմամբ՝ ակնհայտ է, որ ընտրություններում ընդդիմությունը պարտվեց, քանի որ չկարողացավ ընտրողին համոզել, որ միասնական, հակաիշխանական այլընտրանք ունի։
««Ժառանգություն»-ը սկզբից, ապա և «ՕՐՕ» դաշինքը ամեն ինչ արեց, որպեսզի հնարավոր լինի լայն համախմբում իշխանության դեմ, որպեսզի այդ այլընտրանքը ձևավորվի և մարդիկ տեսնեն, որ իրենց քվեն կարող է իրական փոփոխությունների բերել»։
Նա այս իրավիճակում նաև ընդդմիության մեղքի բաժին է տեսնում։ Ասում է՝ ընդդիմությունը, գիտակցելով, որ իշխող կուսակցությունը պետք է ամեն գնով բռնազավթի իշխանությունը, պետք է վերլուծեր 2012 թվականի ընտրությունների փորձը, սակայն դա չարեց, և ստացավ այն, ինչ այսօր ունի։
Խուրշուդյանի խոսքով` ակնհայտ է, որ ժողովրդի այն հատվածը, որը պետք է գնար ընտրության, ընտրեր ընդդիմությանը, զգալի քանակով չգնաց քվեարկության, իսկ մի մասը մոլորության մեջ հայտնեց, մի մասն էլ՝ սոցիալական վիճակից, այլընտրանքի բացակայությունից ելնելով, տրվեց գայթակղությանը՝ ընտրակաշառք վերցնելով։

Sour Grapes: ORO Alliance Candidate Says It Was Target of "Black PR"
Armen Martirosyan, a candidate who ran on the ticket of the losing ORO alliance ticket in the April 2 parliamentary election, described the vote as an “auction” and that the ORO alliance was targeted with negative propaganda during the campaign.
At a news conference with alliance member Hovsep Khurshudyan, Martirosyan described the newly formed parliament as a body formed by three main players – President Serzh Sargsyan, Gagik Tsarukyan and Mikayel Minasyan.
Tsarukyan’s alliance came in second in the April 2 election.
Martirosyan said his alliance, in cooperation with others, would have a tough job defending the rights of the society at large.
“We are experiencing the last stage of degradation. After this, either the country will be destroyed or the people will wake up and understand what has happened,” Martirosyan said.
Khurshudyan said that the opposition in Armenia had clearly lost because it couldn’t convince voters that there was a united alternative to the ruling government.
“The Heritage Party, and later the ORO alliance, did all it could to form a united front against the government, so that the people could see that their vote would bring real change,” Khurshudyan said.
The ORO alliance was headed by former defense minister Seyran Ohanian, Raffi Hovannisian (head of the Heritage Party) and Vardan Oskanian.
He said that it was apparent that many voters who should have come out and cast their ballots for the opposition stayed home.
Other voters, he said, were perplexed as to whom to vote for, while others, due to their socio-economic state, were enticed by bribes.