Կին սափրագլուխ չկա, իսկ տղամարդ` որքան ասես
Ազգային ժողովը քննարկում է կառավարության եւ պատգամավորներ Հեղինե Բիշարյանի, Հովհաննես Մարգարյանի հեղինակած «Կանանց եւ տղամարդկանց հավասար իրավունքների եւ հավասար հնարավորությունների ապահովման մասին» օրենքի նախագիծը: Պատգամավորները օրենքի մակարդակով կարգավորում են կանանց եւ տղամարդկանց հավասարությունը` ընտանիքում, աշխատավայրում, քաղաքականության մեջ եւ այլ ոլորտներում:
Օրինակ` նախագծի 19-րդ հոդվածը սահմանում է, որ «Պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պաշտոնատար անձանց, ինչպես նաեւ կազմակերպությունների (անկախ կազմակերպական-իրավական ձեւից) եւ դրանց պաշտոնատար անձանց գործողությունները կամ անգործությունը, որոնք հանգեցրել են գենդերային խտրականության, կարող են բողոքարկվել վարչական կամ դատական կարգով»:
Օրենքը խախտելու համար մեղավոր անձինք օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով կրելու են կարգապահական, վարչական կամ քրեական պատասխանատվություն:
Պատգամավոր Գոհար Ենոքյանը ամբիոնից հայտարարեց, որ կանանց ներգրավվածությունը քաղաքականության մեջ շատ ցածր է: Օրինակ` Հայաստանում չկա ոչ մի կին մարզպետ եւ քաղաքապետ: Ունենք ընդամենը մեկ փոխմարզպետ: Իսկ 18 նախարարներից ընդամենը 2-ն են կին` սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ու մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
Ամբիոնից օրենքի նախագծի վերաբերյալ արտահայտվելու նպատակով հերթագրվել էր նաեւ պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանը: «Ձայնը տրվում է «Ժառանգություն» խմբակցության փայլող աստղ Արմեն Մարտիրոսյանին: Եկեք-եկեք, այսօր ձեր օրն է»,-այսպես ամբիոնի մոտ հրավիրեց Էդուարդ Շարմազանովը ընդդիմադիր պատգամավորին: «Իմ փայլն այնքան չէ, որքան ձերը, որովհետեւ իշխանությունները լավ փայլեցնում են»,-արձագանքեց Արմեն Մարտիրոսյանը: Ակնհայտ է, որ Էդուարդ Շարմազանովը փորձում է իր կատակներով նմանվել Հովիկ Աբրահամյանին:
«Ժառանգության» պատգամավորը դրական գնահատեց օրենքի նախագիծը եւ ասաց, որ կողմ է քվեարկելու նախագծին: ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարինե Աճեմյանի ելույթի ժամանակ արական սեռի ներկայացուցիչ պատգամավորներն այնպիսի մի աղմուկ էին բարձրացրել դահլիճում, որ Էդուարդ Շարմազանովը ընդհատեց ելույթը: «Հարգելի պատգամավորներ, լինենք կնամեծար եւ լսենք Կարինե Աճեմյանին»:
Իսկ պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը թվարկեց հայ կնոջ առավելությունները, որ կրթված են, գործունյա են եւ այլն: Ըստ պատգամավորի` կինը ոչ մի բանով չի զիջում խորհրդարանում նստած եւ ոչ մի տղամարդու: Լարիսա Ալավերդյանի խոսքերով`սափրագլուխ կանայք չկան, եւ բոլոր դեպքերում կանայք մտնում են դաշտ իրենց կարողություններով եւ գիտելիքներով:

Среди бритоголовых женщин нет, мужчин – сколько угодно
В Национальном Собрании обсуждается проект закона “Об обеспечении равных прав и равных возможностей для женщин и мужчин”, разработанный депутатами Эгине Бишарян и Ованнесом Маргаряном. Парламентарии на уровне закона регулируют равенство женщин и мужчин в семье, на рабочем месте, в политике и других сферах.
Так, ст.19 проекта устанавливает, что приведшие к гендерной дискриминации действия или бездействие государственных органов и органов местного самоуправления, должностных лиц, а также организаций и их должностных лиц могут быть обжалованы в административном или судебном порядке.
За нарушение закона виновные в установленных законом случаях и порядке могут быть привлечены к дисциплинарной, административной или уголовной ответственности.
Депутат Гоар Енокян с трибуны парламента указала на низкую степень вовлеченности женщин в политику. По ее словам, в Армении нет ни одной женщины-губернатора или мэра. Есть лишь одна женщина-вице-губернатор. А среди 18 министров всего две женщины – министр диаспоры Грануш Акопян и министр культуры Асмик Погосян.
Для выступлений по проекту закону записался также депутат Армен Мартиросян. “Слово предоставляется сияющей звезде фракции “Наследие” Армену Мартиросяну. Идите, идите, сегодня ваш день”,- пригласил оппозиционного парламента вице-спикер Эдуард Шармазанов. “Мой блеск не может затмить Ваш, поскольку власти отполировали Вас до блеска”,- парировал Армен Мартиросян. Очевидно, что Эдуард Шармазанов пытается своими шутками походить на экс-спикера Овика Абрамяна.
Депутат Мартиросян дал положительную оценку проекту закона, отметив, что будет голосовать за него. Во время выступления депутата фракции Республиканской партии Армении Карине Аджемян представители сильного пола шумели так, что Шармазанову пришлось прервать госпожу Аджемян и обратиться к своим коллегам-мужчинам с просьбой проявить уважение к женщине и выслушать ее.
Депутат Лариса Алавердян заявила, что женщины ничем не уступают мужчинам, в том числе сидящим в зале заседаний парламента. По словам Алавердян, среди бритоголовых женщин нет, а мужчин – сколько угодно, кроме того, женщины всегда проявляют свои возможности и знания.