Նախընտրական ամիսներին Երևանում հաշվառումների քանակը կրկնակի աճել է
Նախնտրական շրջանում տեղեկություններ եղան, որ որոշ խոշոր ընկերությունների սեփականատերեր աշխատողներին հարկադրում են փոխել հաշվառման վայրը և գրանցվել այն վարչական շրջաններում, որտեղ իրենք ռեյտինգային կարգով առաջադրվել են որպես պատգամավորության թեկնածու:
Փետրվարի 6-ին Ազգային ժողովում պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը հանրապետական պատգամավոր Արտակ Սարգսյանին խնդրել էր պարզաբանել տեղեկությունը, թե վերջինս իրեն պատկանող «ՍԱՍ» սուպերմարկետների ցանցի աշխատողներին պարտադրում է գրանցումից դուրս գալ և վերագրանցվել այն ընտրատարածքում, որտեղ նա առաջադրված է: Թեև իր միակ ելույթի ժամանակ Արտակ Սարգսյանի խոսափողը չմիացավ, լրագրողների հետ զրույցում նա հերքեց այս տեղեկությունը: «ՍԱՍ գրուպ» ՍՊԸ-ում և «ՍԱՍ հոլդինգ» ՓԲԸ-ում 50-ական տոկոս բաժնեմասեր ունեցող պատգամավորն առաջադրվել է թիվ 2 ընտրատարածքում, որն ընդգրկում է Երևանի Արաբկիր, Աջափնյակ և Դավթաշեն վարչական շրջանները:
Ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության` «Հետք»-ին տրամադրած տվյալները վկայում են, որ Աջափնյակում ընտրություններին նախորդող երկու ամիսների ընթացքում հաշվառվել է 3 անգամ ավելի շատ քաղաքացի, քան 2016թ-ի նույն ժամանակահատվածում:
Հունվար-մարտ ամիսներին հաշվառումների շարժը նախորդ տարվա նույն ամիսների համեմատ ակտիվացել է Երևանի բոլոր վարչական շրջաններում` միջինում 2 անգամ: Եթե 2016թ-ի հունվարի 1-ից մինչև մարտի 10-ը Երևանի տարբեր վարչական շրջաններում հաշվառվել են ընդամենը 915 քաղաքացիներ, 2017-ի նույն ամիսներին այդ թիվը հասել է 1869-ի:
Աճել է նաև հաշվառումից հանվածների թիվը. 2016թ-ին հաշվառումից հանվել է ընդամենը 806, իսկ 2017-ին` 1455 քաղաքացի:

В предвыборные месяцы в Ереване вдвое увеличилось число случаев смены места прописки граждан
В предвыборный период появились сведения о том, что владельцы некоторых крупных компаний заставляют своих работников менять место прописки и регистрироваться в тех административных округах, где они выдвинулись кандидатами в депутаты по рейтинговой системе.
6 февраля депутат Национального Собрания Никол Пашинян попросил депутата-республиканца Армении Артака Саркисяна прокомментировать сведения о том, что тот заставляет работников принадлежащей ему сети супермаркетов “САС” менять место прописки и регистрироваться в тех избирательных округах, в которых он баллотируется в парламент. И хотя во время единственного выступления Артака Саркисяна микрофон не включился, в беседе с журналистами депутат опроверг эту информацию.
А.Саркисян, которому принадлежат по 50% ООО “САС Групп” и ОАО “САС Холдинг”, баллотируется во втором избирательном округе, который охватывает столичные административные округа Арабкир, Ачапняк и Давидашен.
Данные, предоставленные Hetq.am управлением виз и паспортов Полиции, свидетельствуют о том, что в течение двух предыдущих месяцев в округе Ачапняк было зарегистрировано в три раза больше граждан, чем за тот же период 2016 г.
В январе-марте процесс смены мест регистрации граждан по сравнению с тем же периодом прошлого года активизировался в среднем в два раза во всех административных округах Еревана. Если с 1 января 2016 г. по 10 марта 2016 г. в различных столичных округах было зарегистрировано всего 915 граждан, то за те же месяцы 2017 г. это число достигло 1869.
Выросло также число снявшихся с учета граждан: в 2016 г. этот показатель составил всего 806, а в 2017-ом – 1455.