«Պարոն Մարտիրոսյան, այսօր ձեր բենեֆիսն է, ես ձեզ շնորհավորում եմ»
Այսօր Ազգային ժողովը մի շարք քվեարկություններ անցկացրեց, որպեսզի երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունվեն օրենքների նախագծերը: Մոտ 20 տասնյակ օրենքի նախագծեր ընդունելուց հետո, վեարաքվեարկության դրվեց նաեւ ««Օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանության մարմինների ղեկավար աշխատողների պաշտոնային դրույքաչափերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Այսօր գրանցվել էր 84 պատգամավոր եւ քվորումն ապահովված էր: Սակայն, երբ երեկ պատգամավորների կողմից չընդունված վերը նշված օրինագիծը դրվեց վեաքվեարկության, համակարգը սկսեց չաշխատել: Վարման կարգի վերաբեյալ իրար հետեւից ելույթներ ունեցան ընդդիմության եւ ՀՀԿ-ի պատգամավորները:
Այնուամենայնիվ, համառ ջանքերով, նույնիսկ կանոնակարգ օրենքի կոպիտ խախտումով 67 կողմ ձայնով ընդունվեց ««Օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանության մարմինների ղեկավար աշխատողների պաշտոնային դրույքաչափերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրինագիծը:
Հետո ընդունվեց նաեւ 2012թ. պետական բյուջեի նախագիծը: ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արտյուշ Շահբազյանը հայտարարեց, թե իրենց խմբակցությունը չի մասնակցել, ինչպես ««Օրենսդիր, գործադիր եւ դատական իշխանության մարմինների ղեկավար աշխատողների պաշտոնային դրույքաչափերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրինագծի, այնպես էլ բյուջեի նախագծի քվեակություններին` արտահայտելով իր բոյկոտը:
«Մենք այդպես էլ հասկացանք, դա ոչ միայն բոյկոտ էր, այլեւ ուրիշ անուններ էլ կարելի էր տալ»,- արձագանքեց ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը:
Հետո մի քանի անգամ ձայն խնդրեց Արմեն Մարտիրոսյանը, ինչին ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը տեղից արձագանքեց. «Պարոն Մարտիրոսյան, այսօր ձեր բենեֆիսն է, ես ձեզ շնորհավորում եմ»:
Քիչ առաջ քվեարկության դրվեց նաեւ կառավարությանն անվստահություն հայտնելու ՀՅԴ-ի հարցապնդումը: Այն մերժվեց 13 կողմ, 43 դեմ եւ 4 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ: «Ժառանգություն» խմբակցությունը կողմ է քվեարկել այդ հարցապնդմանը:

“Господин Мартиросян, сегодня ваш бенефис, я вас поздравляю”
В Национальном Собрании сегодня был проведен ряд голосований по принятию во втором чтении и целиком около двух десятков законопроектов. После этого принятия на переголосование был поставлен проект закона “О внесении изменений и дополнения в закон РА “О должностных ставках руководящих работников законодательной, исполнительной и судебной властей”.
На сегодняшнем заседании НС зарегистрировалось 84 депутата, а это означает, что кворум был обеспечен. Но во время переголосования не принятого вчера депутатами законопроекта в системе произошел сбой. По поводу порядка ведения заседания один за другим стали выступать депутаты оппозиционных фракций и фракции Республиканской партии Армении.
Несмотря на возникшие препятствия, законопроект “О внесении изменений и дополнения в закон РА “О должностных ставках руководящих работников законодательной, исполнительной и судебной властей” был принят в результате упорных усилий, в том числе ценой грубого нарушения Регламента НС. После этого был принят также проект госбюджета 2012 года.
Депутат фракции АРФ Дашнакцутюн Артюша Шахбазян заявил, что их фракция бойкотировала как переголосование по вышеупомянутому законопроекту, так и проект закона о госбюджете. “Мы так и поняли. Это был не просто бойкот, этим действиям можно дать и другое название“,- отозвался спикер парламента Самвел Никоян.
Затем несколько раз слово попросил Армен Мартиросян, в связи с чем вице-спикер Эдуард Шармазанов заметил: “Господин Мартиросян, сегодня ваш бенефис, я вас поздравляю”.
На сегодняшнем заседании на голосование было поставлено также предложение АРФД о выражении вотума недоверия правительству. Однако оно было отклонено: “за” проголосовали 13 депутатов, “против” – 43, воздержались четверо. Фракция “Наследие” поддержала инициативу Дашнакцутюн.