Գիշերը ադրբեջանական զինուժը կրակել է ‹‹TR-107›› տիպի հրթիռահրետանային կայանքից
Փետրվարի 28-ին և լույս մարտի 1-ի գիշերը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում իրադրությունը շարունակել է մնալ լարված: Հատկապես հրադադարի ռեժիմի ինտենսիվ խախտումներ են արձանագրվել գիշերվա ընթացքում: Հակառակորդը կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային և հրետանային զինատեսակներ, հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 1100 կրակոց: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը:
«Հարավարևելյան (Մարտունի) ուղղությամբ՝ բացի տարբեր տրամաչափի ականանետերից և ‹‹Դ-44›› տիպի հրանոթից, ադրբեջանական զինուժը կրակ է վարել նաև ‹‹TR-107›› տիպի հրթիռահրետանային կայանքից (5 արկ): Հիշեցնենք նաև, որ նույն ուղղությամբ երեկ կիրառվել է ‹‹SPIKE›› տեսակի հակատանկային կառավարվող հրթիռ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Հրադադարի խախտման արդյունքում հայկական կողմը կորուստներ չի կրել:
«Հակառակորդի ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ ուժերը անհրաժեշտության դեպքում դիմել են պատասխան գործողությունների և վստահորեն իրականացրել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրները: Այս պահի դրությամբ իրադրությունն առաջնագծում հանգիստ է»,- հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ-ն:

ВС Азербайджана стреляли из ракетно-артиллерийской установки ТР-107
28 февраля и в ночь на 1 марта ситуация на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск оставалась напряженной. Наиболее интенсивные нарушения режима прекращения огня были зарегистрированы в течение ночи. Противник, применив различные виды разнокалиберного стрелкового и артиллерийского оружия, произвел в направлернии армянских позиций свыше 1100 выстрелов. Об этом сообщает Министерство обороны НКР.
“На юго-восточном направлении (Мартуни), помимо минометов разного калибра и пушек Д-44, азербайджанские вооруженные силы вели огонь также из ракетно-артиллерийской установки TR-107 (5 снарядов). Напомним, что вчера на этом же направлении была применена управляемая противотанковая ракета SPIKE. Вследствие нарушения режима прекращения огня с армянской стороны потерь нет.
“Для подавления активности противника передовые подразделения Армии обороны при необходимости прибегали к ответным действиям и уверенно выполняли поставленные перед ними боевые задачи. На данный момент ситуация на передовой спокойная”,- говорится в сообщении.