Արմեն Մարտիրոսյան. «Մեր իշխանության ժամանակ չենք ունենալու քաղբանտարկյալներ»
«Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքի անդամ Արմեն Մարտիրոսյանը այսօր հրավիրված ասուլիսին հայտնեց, որ իրենց համար կարևոր է քաղաքացիական հասարակության հետ հարաբերությունների ապահովումը, քանի որ այն մեծ ներգրավվածություն է ունենալու իրենց գործունեության մեջ, ապահովելու է ապագա բարեփոխումները։
Մարտիրոսյանը նաև ընդգծեց, որ իենց դաշինքի անդամ Սեյրան Օհանյանի ժամանակ էր, որ քաղհասարակության առջև բացվեցին բանակի դռները:
Դաշինքի անդամը կարծում է, որ երկրում բարոյահոգեբանական մթնոլորտի խնդիր կա, այդ է պատճառը, որ քաղբանտարկյալների հարցն այժմ «սրված» է։ Պնդում է՝ Հայաստանը Ադրբեջանի հետ երբևէ չպետք է մրցակցեր քաղբանտարկյալների թվով։
«Մեր իշխանության ժամանակ չենք ունենալու քաղբանտարկյալներ, անմիջապես համաներում պետք է իրականացվի, որովհետև ձու և հավ գողացողները, բավականին թվով անմեղ մարդիկ այսօր բանտերում են գտնվում, և մարդիկ, ովքեր պետական բյուջեն առանց արգելքի կարողանում են յուրացնել, շատ ազատ ման են գալիս»,-ասաց նա։
Ըստ Մարտիրոսյանի՝«Օհանյան-Րաֆֆի-Օսկանյան» դաշինքն ունի մի յուրահատկություն, որն այլ դաշինքներ չեն կարող ապահովել, այն՝ Սփյուռքի ներգրավվածության ապահովումը Հայաստանի տնտեսական կյանքում։ Վարդան Օսկանյանի և Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ներկայությունը դաշինքում նա համարում է երաշխիք դա ապահովելու համար։
«Ե՛վ պրն Օսկանյանը, եւ՛ պրն Հովհաննիսյանն ամեն ջանք կներդնեն, և ես համոզված եմ, որ դա կհաջողի, որ «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագիրը՝ Միացյալ Նահանգների կողմից ֆինանսավորվող, մտնի Հայաստան»,- նշեց Արմեն Մարտիրոսյանը։

Армен Мартиросян: “При нашей власти политзаключенных не будет”
Член предвыборного блока “Оганян-Раффи-Осканян” Армен Мартиросян на сегодняшней пресс-конфренции заявил, что для них важное значение имеет обеспечение отношений с гражданским обществом, поскольку оно должно быть в значительной степени вовлечено в их деятельность и будет способствовать осуществлению будущих реформ.
По словам Мартиросяна, именно при бывшем министре оборны Сейране Оганяне перед гражданским обществом “открылись двери армии”.
В стране существует проблема морально-психологической атмосферы, из-за чего сегодня так остро стоит вопрос политзаключенных, сказал Армен Мартиросян. Армения, по его словам, ни в коем случае не должна была соперничать с Азербайджаном по числу политзаключенных.
“При нашей власти политзаключенных не будет. Необходимо немедленно объявить амнистию, потому что сегодня в тюрьмах сидит большое число невинных людей, а те, кто беспрепятственно расхищает государственный бюджет, спокойно разгуливают на свободе”,- добавил член блока.
По словам Армена Мартиросяна, особенность блока “Оганян-Раффи-Осканян” состоит в том, что он может обеспечить участие Диаспоры в экономической жизни Армении. Гарантией этого является присутствие в блоке бывших министров иностранных дел Вардана Осканяна и Раффи Ованнисяна.
“И г-н Оскнян, и г-н Ованнисян приложат для этого все усилия, и я убежден, что за этим последует реализация в Армении финансируемой США программы “Вызовы тысячелетия”,- отметил А.Мартиросян.