Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման հարցի շուրջ. հույսեր և պատրանքներ
Վերջին շրջանում ավելի հաճախադեպ են դարձել խոսակցությունները Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընդհանրապես ճանաչման և, մասնավորապես, Հայաստանի Հանրապետության կողմից ճանաչման վերաբերյալ: Խոսակցությունները գլխավորապես քաղաքական բնույթի են, թեև պետության ճանաչումն առաջին հերթին իրավական երևույթ է: Հիշյալ խոսակցությունները հիմնականում կարելի է բաժանել 2 խմբի:
Առաջին խմբի ներկայացուցիչները համարում են, որ ԼՂՀ ճանաչումը մեզ ոչինչ չի տա: Երկրորդ դիրքորոշման կողմնակիցների համար ԼՂՀ ճանաչումը կարծես վերջնական նպատակը լինի: Ես ձեռնպահ կմնամ այս մոտեցումներին գնահատական տալուց: Փոխարենն առավելապես կկենտրոնանամ հարցի իրավական կողմի վրա և կփորձեմ ցույց տալ, որ հարցն ավելի բարդ է, քան թվում է առաջին հայացքից:
Որևէ պետության ճանաչում, ինչքան էլ այն խարսխված լինի քաղաքական դրդապատճառների վրա, այնուհանդերձ իրավական երևույթ է: Ըստ այդմ, անհրաժեշտ է քննության առնել այն նախադրյալները և այն իրավական հետևանքները, որոնք առնչվում են պետությունների ճանաչման հետ:
Նոր ժամանակների պատմության մեջ պայմանագրով ամրագրված առաջին ճանաչումը տեղի է ունեցել 1648թ.-ին, երբ խաղաղության պայմանագրով վերջ տրվեց իսպանանիդերլանդական ութսունամյա (1568-1648թթ.) պատերազմին, և Իսպանիան ճանաչեց իրենից 67 տարի առաջ անջատված և 1581թ.-ին իր ինքնիշխանությունը հռչակած Միացյալ Նիդերլանդների անկախությունը:
Նորահաստատ պետությունների ճանաչման հարցն ամբողջովին ընկալելու համար անհրաժեշտ է տեսնել, թե միջազգային իրավունքն ինչպիսի չափորոշիչներ է առաջ քաշում այդ երկրների անկախությունը ճանաչելու համար: Ըստ միջազգային իրավունքի՝ դրանք երեքն են՝ որոշակիտարածք, բնակչություն և տվյալտարածքիարդյունավետկառավարում (fixed territory, a population, effective government):[1] Անհրաժեշտ է ընդգծել, որ միջազգային իրավունքը տարածքի կամ բնակչության որևէ նվազագույն շեմ չի սահմանում: Տարածքի և բնակչության առումով կարևոր է, որ տարածքը լինի որոշակի, իսկ բնակչությունը՝ մշտական: Այսքանը:
Օրինակ, ներկայումս անկախացող հարավային Սուդանի և հյուսիսային Սուդանի միջև կա 2 տարածք՝ Աբյեիի (Abyei՝ 10 460 քկմ, 60 000 շունչ) և Հարավային Քուրդուֆանի (South Kurdufan՝ 158 355 քկմ, 1 100 000 շունչ) շրջանները՝ ընդհանուր առմամբ 1 160 000 բնակչությամբ 168 815 քկմ, որոնց ճակատագիրը որոշվելու է հետագայում: Ինչպես տեսնում եք, այս անհստակությունները չեն խանգարում անկախացման գործընթացին: Պետք է ընդգծել, որ ԼՂՀ տարածքը մինչև մի քանի մետր ճշգրտությամբ տարանջատված է Ադրբեջանից:
Ինչ վերաբերում է արդյունավետ կառավարման դրույթին, ապա միանշանակ է, որ առնվազն 1994թ. մայիսից ի վեր ԼՂՀ ընտրված իշխանություններն են իրականացնում կառավարումը Արցախի ողջ տարածքի վրա: Ուզում եմ հատուկ շեշտել, որ Ադրբեջանի Հանրապետությունը և ոչ մի օր չի իրականացրել արդյունավետ կառավարում ԼՂՀ տարածքի որևէ հատվածի վրա, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքանավար Մարզի տարածքի վրա ընդհանրապես որևէտեսակի կառավարում չի իրականացրել երբևէ:
Վերոհիշյալը 3 չափորոշիչներն էին ճանաչման համար: Տեսնենք՝ չճանաչելու համար ինչ հիմքեր են պետք: Միջազգային իրավունքն առանձնանշում է 2 հիմք, որոնց պատճառով կարող է ճանաչումը տեղի չունենալ: Առաջինը ոչ բավարար անկախությունն է: Այստեղ ԼՂՀ դիրքերը բավականին թույլ են: Մենք մոռանում ենք մի կարևոր հանգամանք՝ անկախություն նշանակում է անկախություն ոչ միայն Ադրբեջանից, այլև Հայաստանից: Այնպես որ, քանի դեռ ԼՂՀ դուրս է մղված բանակցային գործընթացից միամտություն է ակնկալել, որ որևէ երկիր կճանաչի ԼՂՀ անկախությունը:
Ճանաչմանը խոչընդոտող երկրորդ պատճառը ինքնորոշման սկզբունքի բաղադրիչներից որևէ մեկի ոտնահարումն է: Օրինակ, երբ իշխանության մեջ համարժեքորեն ներկայացված չեն տվյալ տարածքի էթնիկ կամ կրոնական խմբերը: Այս հարցում ԼՂՀ իշխանական սանդղակում ստեղծված իրավիճակը միանգամայն համապատասխանում է երկրի ներկայիս բնակչության կազմին:
Կարևոր հանգամանք է նաև ճանաչման ձգտող որևէ պետական միավորման մեջ հաստատված բարքերն ու կարգերը: Զուտ իրավական տեսանկյունից ժողովրդավարական վարչաձևի առկայությունն անկախության ճանաչման նախապայման չէ: Այնուհանդերձ, վերջերս ԼՂՀ հետընթացը «մասնակի ազատ երկրներից» «անազատ երկրների» շարքը, ըստ Freedom House-ի սանդղակի, լուրջ խոչընդոտ է ԼՂՀ ճանաչման ճանապարհին: Ինձ կարող են առարկել՝ ասելով, որ եթե ուզենան ճանաչել, ապա ժողովրդավարության այս վիճակում էլ կճանաչեն: Համաձայն եմ: Բայց հենց խնդիրն էլ այն է, որ չեն ուզում ճանաչել, ուստի և նման պայմաններում միակ խելամիտ քաղաքականությունը չճանաչելու համար բոլոր պատճառների և պատրվակների բացառումն է:
Հիմա անդրադառնանք մեկ այլ կարևոր հարցի. ի՞նչ իրավական հետևանքներ է ստեղծելու ԼՂՀ ճանաչումը կամ ավելի պարզ՝ ինչո՞ւ են ոմանք ուզում, որ ԼՂՀ ճանաչվի:
Այս հարցն ունի երկու կողմ, մեկը ԼՂՀ ճանաչումն է ՀՀ կողմից, մյուսը՝ այլ երկրների կողմից: ՀՀ կողմից ԼՂՀ ճանաչումն ունի մի քանի դրսևորում: Ճանաչման կողմնակիցներն ավելի շուտ առաջնորդվում են քաղաքական նպատակներով: Սակայն հարցն ունի նաև իրավական լուրջ բարդություն, որը մշտապես անտեսվում է: Ըստ ՀՀ Սահմանադրության մաս հանդիսացող Անկախության հռչակագրի՝ Հայաստանի Հանրապետությունն անկախությունը հռչակել է նաև «հիմնվելով 1989 թվականի դեկտեմբերի 1-ի «Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորման մասին» Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհրդի և Լեռնային Ղարաբաղի Ազգային խորհրդի համատեղ որոշման վրա», այսինքն ճանաչել է նշյալ փաստաթղթի օրինականությունը:
Հիշեցնեմ, որ նշյալ համատեղ որոշման 3-րդ կետը հռչակել է «Հայկական ԽՍՀ-ի և Լեռնային Ղարաբաղի վերամիավորումը»: Ինչպե՞ս կարող է ՀՀ-ն իր իսկ մի մասը ճանաչել անկախ: Ուզում եմ ընդծել, Արցախի՝ ՀՀ մաս լինելը ոչ միայն de jure ամրագրված է ՀՀ Սահմանադրության մեջ, այլև de facto կենսագործվում է մեր ամենօրյա կյանքում: Հակառակ դեպքում հայաստանցի զինծառայողների ներկայությունը ԼՂՀ-ում կլիներ անօրինական, արցախաբնակները չէին կարող ՀՀ անձնագրեր ստանալ, իսկ Ռոբերտ Քոչարյանն էլ չէր կարող մասնակցել ՀՀ նախագահի ընտրություններին:
ԼՂՀ ճանաչման ձգտողները կարծում են, որ ճանաչումը կբարձրացնի ԼՂՀ անվտանգության աստիճանը: Եթե մոռանանք նման որոշման հակասահմանադրականությունը, գուցեև ճիշտ են: Սակայն հիշենք, որ ճանաչված պետություն լինելը չի ազատում այդ երկիրը արտաքին հարձակման վտանգից: Վերջին ժամանակաշրջանի օրինակները շատ են՝ թուրքական զորքերի պարբերական ներխուժումները Իրաք, հենց նույն Իրաքի ներխուժումը Քուվեյթ, դրանից առաջ իսրայելական ներխուժումը Լիբանան կամ թուրքական ներխուժումը Կիպրոս և այլն: Ուստի, հաշվի առնելով ոչ վաղ անցյալի փորձը, կարող ենք ամփոփել. այո՜, միջազգային ճանաչումը կնպաստի ԼՂՀ անվտանգության աստիճանի բարձրացմանը, սակայն չի կարող երաշխավորել ԼՂՀ ապահով գոյությունը:
Հիմա ամենակարևոր հարցը. ի՞նչ անել: Պատմական փորձը ցույց է տալիս, որ պետական միավորները գոյություն ունեն, քանի դեռ այդ պետության և դրա հավանական հակառակորդների միջև առկա է ուժերի հավասարակշռություն: Ուստի, պատասխանը շատ պարզ է. պետք է պահպանել ուժերի հավասարակշռությունը: Ուզում եմ հատուկ շեշտել, որ «ուժ» ասածը և ռազմական հզորությունը նույնական չեն: Ռազմական հզորությունն ուժի, թեև կարևոր, բայց ընդամենը բաղադրիչներից մեկն է: Այստեղ առաջ է գալիս ամենադժվար հարցը. ինչպե՞ս պահպանել ուժերի հավասարակշռությունը մի կողմից ԼՂՀ և ՀՀ, մյուս կողմից Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև, երբ կողմերի ուժային զամբյուղների ձևավորման հիմքերն էականորեն տարբեր են:
Պարզ ասած՝ մենք զիջում ենք մեր հավանական հակառակորդներին քաղաքականպես, տնտեսապես, տարածքով, աշխարհագրական դիրքով, բնակչությամբ, ռեսուրսներով, ռազմական արդյունաբերությամբ և այլն: Առաջին հայացքից դժվար թվացող այս հարցն ունի շատ պարզ պատասխան: Քանի որ հավասարակշռությունը հարաբերական հասկացություն է, այսինքն՝ կողմերի ուժերի համեմատությունն է, ապա եթե դու ի վիճակի չես հավասարակշռության հասնել ինքդ ուժեղանալով, ապա պիտի գնաս այլ ճանապարհով՝ պիտի տկարացնես քո հակառակորդին:
Հակառակորդին տկարացնելու բազմաթիվ ձևեր կան, ես միայն կանդրադառնամ դրանցից մի քանիսին: Այսօր Ադրբեջանի բնիկ ժողովուրդները, որոնց թվաքանակն առնվազն 2.5-3 միլիոն է, լեզգինները, ավարները, ցախուրները, թալիշները, թաթերը, ուդիները և այլք, տառապում են ադրբեջանական ազգայնականության լծի տակ: Այո՜, ներկայումս նրանցից շատերի ինքնությունը ճնշված է կամ հարկադրաբար քողարկված, սակայն տեղեկատվական դաշտում նպատակային աշխատանքը կհանգեցնի նրանց ազգային գիտակցության զարթոնքին: Եվրոպական զանազան կառույցներում մեր պատվիրակությունները և մեր դեսպանությունները ողջ քաղաքակիրթ աշխարհում մշտապես պետք է արծարծեն Ադրբեջանում էթնիկ և այլ փոքրամասնությունների նկատմամբ գործադրվող խտրականության և հալածանքի փաստերը:
Գործնական առումով անհրաժեշտ է ԼՂՀ-ից հեռարձակել այդ ժողովուրդներին հասցեագրված ռուսալեզու, թուրքալեզու և այդ ժողովուրդների լեզուներով ռադիո- և հեռուստահաղորդումներ, ստեղծել համապատասխան կայքեր: Վստահ եմ, որ հիմնական առարկությունը կլինի, որ մասնագետներ չկան և միջոցներ չկան:
Նախ միջոցների մասին: Եթե ԼՂՀ բյուջեում նախկին պաշտոնյաների պահպանման ծախսերը կրճատվեն կամ ի չիք դառնան, ապա միայն այդ գումարով կարելի կլինի իրականացնել նշածս ծրագիրը: Իսկ երբ լինեն միջոցներ, մասնագետներն ի հայտ կգան: Ադրբեջանի բնիկ ժողովուրդների մեջ դեռ կան մարդիկ, որ ուզում են պայքարել սեփական ժողովուրդների ապագայի համար:
Միևնույն ժամանակ կարծում եմ, որ ավելի լավ կլինի, որ Հայաստան համահայկական հիմնադրամը տարեկան մի երկու դպրոց պակաս նորոգի կամ Սևանի ափին ուինդսերֆինգի ակումբ չկառուցի, սակայն իրականացնի նշածս ծրագրերը: Չէ՞ որ, երբ վերջնականապես խախտվի հավասարակշռությունը, ապա պատերազմը կդառնա անխուսափելի, իսկ այդ դեպքում կատարված բոլոր աշխատանքները պարզապես ավերակներ կդառնան: Այսինքն, ներքին հակակշիռների միջոցով արտաքին հավասարակշռության պահպանումը պիտի դառնա ՀՀ և ԼՂՀ քաղաքականության հիմնաքարերից մեկը:
Ասածս վերաբերում է նաև Թուրքիային: Թուրքիայում ներկայումս ընթանում են ինքնության որոնման խորքային խմորումներ: Օրինակ, որոշ տվյալներով Թուրքիայում մինչև 3 միլիոնի հասնող զազաները թիրախային խմբի լավագույն օրինակն են: Քրդերի հետ հարաբերությունները խիստ կարևոր են և, հաշվի առնելով մեր տարածաշրջանում ընթացող գործընթացները, կարող են վճռորոշ լինել ՀՀ ապագայի համար:
Հայաստանն իր քսանամյակի շեմին շատ ավելի հասուն և հեռահար քաղաքականություն պիտի իրականացնի: Մենք պետք է հասկանանք, որ եթե ոչ մեր իրավունքների վերականգնումը, ապա գոնե մեր և Թուրքիայի միջև միջնորմ պետության ստեղծումը բխում է մեր իսկ կենսական շահերից: Հակառակ պարագային մեր ճանաչված լինելը մեզ չի փրկի: Ուզում եմ հիշեցնել, որ առաջին հանրապետությունն ուներ լիակատար ճանաչում միջազգային համայնքի կողմից, այդ թվում նաև Թուրքիայի և Ռուսաստանի, սակայն դա չխանգարեց, որ ՀՀ հարձակման ենթարկվի դրանց կողմից և բաժանվի դրանց միջև:
ԼՂՀ անվտանգության ապահովման մյուս ճանապարհը Թուրքիային տարածաշրջանից հնարավորինս հեռու պահելն է: Ցավոք հայ-թուրքական տխրահռչակ արձանագրությունները տրոյական ձիու դեր խաղացին և օգնեցին Թուրքիային միջամուխ լինելու Լեռնային Ղարաբաղի հարցի մեջ:
Ակնհայտ է, որ խորքի մեջ ցանկացած բանակցություն, այդ թվում նաև միջպետական, ազդեցության լծակների փոխադարձ կիրարկման գործընթաց է: Բանակցությունները կարող են քեզ համար նպաստավոր ելք ունենալ, եթե ընդդիմախոսիդ վրա քո լծակներն ավելի ազդեցիկ են, քան նրանը՝ քեզ վրա: Երբ ես տարիներ առաջ Հանրապետության նախագահին առաջարկեցի իմ ծրագիրը, որը մեծապես խարսխված էր Վուդրո Վիլսոնի Իրավարար վճռի վերարծարծման վրա, ապա մտքիս մեջ առաջինը նկատի ունեի ՀՀ և ԼՂՀ անվտանգության ապահովումը:
Այսօր էլ ես համարում եմ, որ Իրավարար վճռի համապատասխան հնչեղության հասցված հարցը, ինչպես նաև այդ վճռի արժևորումն ազդեցիկ իրավական կառույցների և մասնագետների կողմից, կարող է ներկա պայմաններում մեր ձեռքին լուրջ լծակ լինել և էական հարցերում ապահովել Թուրքիայի չեզոքությունը: Ես այսօր էլ համարում եմ, որ Թուրքիայի վրա ազդեցության լծակների ստեղծումը մեր արտաքին քաղաքականության կարևորագույն նպատակներից պիտի լինի, իսկ այդ ճանապարհին Իրավարար վճիռն ուղենշային նշանակություն ունի: Ցավոք, չնայած իմ բոլոր ջանքերին, 5 տարվա ընթացքում չկարողացա որևէ հաջողության հասնել, հակառակ դեպքում միայնակ չէի շարունակի իմ պայքարը և գոնե մի կառույց ինձ կօգներ ու կաջակցեր:
Ամփոփելով՝ կարող եմ անել հետևյալ եզրակացությունները.
- ԼՂՀ ճանաչումը քաղաքական առումով խիստ ժամանակավրեպ է, իսկ իրավական առումով հղի է անցանկալի հետևանքներով:
- Առանց սահմանադրական փոփոխությունների ԼՂՀ ճանաչումը ՀՀ կողմից կլինի հակասահմանադրական:
- ԼՂՀ ճանաչումը որևէ երկրի կողմից կլինի ՀՀ տարածքային ամբողջականության ոտնահարում:
- ԼՂՀ ճանաչումը որևէ երկրի կողմից առանց ՀՀ ճանաչման, ԼՂՀ-ում հայաստանցի զինծառայողներին կդնի խիստ խոցելի իրավական կարգավիճակի մեջ:
- Հիմնական ուժերը պետք է կենտրոնացնել ուժերի հավասարակշությունը պահելու ուղղությամբ: Դրա համար պետք է Ադրբեջանը թուլացնել ներքնապես, իսկ Թուրքիայի նկատմամբ ունենալ ազդեցության լծակներ:
- ԼՂՀ ճանաչման հարցը պետք է հանել հայության քաղաքական օրակարգից որպես գործնականում անիրագործելի, իսկ արդյունքում ոչինչ չտվող նպատակ:
Տարիներ առաջ առիթ ունեցա հանդիպելու Մինսկի խմբի ամերիկյան նախկին համանախագահներից մեկին: Խոսակցությունն անկեղծ էր, քանի որ երկուսս էլ նախկին պաշտոնյաներ էինք: Իմ այն հարցին, թե ինչ է լինելու Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագիրը, նա ասաց հետևյալը. «Ի՞նչ պիտի լինի որ: Եթե կարողացաք պահել ուրեմն ձերը կլինի, եթե չկարողացաք պահել, ուրեմն ադրբեջանցիներինը կլինի»: Պատասխանն իհարկե ցինիկ է, սակայն սա է միակ ճշմարտությունը:

On the question of recognising the Republic of Nagorno-Karabakh: Hopes and Illusions
Talk on the recognition of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) in general and, specifically, recognition by the Republic of Armenia has become more prevalent of late. The discussions have been of a political nature, although the recognition of a state is first and foremost a legal matter. The debate can be divided into two camps. The first finds that the recognition of the NKR would amount to nothing. As for the second, it seems that recognition of the NKR is the ultimate end for them. I shall abstain from evaluating these approaches. Instead, I shall stress the legal aspects of this issue in trying to demonstrate that the question is much more complicated than what it appears at first glance.
The recognition of any state – regardless of to what extent that act would have a political basis – is a legal phenomenon. Accordingly, then, it is necessary to examine the premises and the legal consequences that have to do with the recognition of states.
The first recognition by treaty in modern times took place in 1648, when the Eighty Years’ War (1568-1648) between the Spanish and the Dutch was put to an end and Spain recognised the independence of the United Netherlands that had broken away sixty-seven years earlier, having declared sovereignty in 1581.
To comprehend more fully the matter of recognising newly-established states, it is necessary to note what kinds of criteria are put forth by international law to acknowledge the independence of countries. As per international law, there are three such criteria: a fixed territory, a population, and an effective government.[1] I find it necessary to emphasise that international law does not place any minimal thresholds for territory or population.
In this regard, it is important that the territory be specified and the population be permanent, and that’s all. E.g., there are 2 areas between northern Sudan and South Sudan, currently in the process of establishing its independence – Abyei and South Kurdufan (the former with 10 460 sq.km and 60 000 inhabitants; the latter at 158 355 sq.km and a population of 1 100 000) – a total of 1 160 000 people and 168 815 sq.km, the fate of which is to be decided in future. As you can see, such an indecisive circumstance does not hinder the process of establishing independence. Let me also stress that the territory of NKR is marked with accuracy up to the metre, as separate from Azerbaijan.
As for effective government, then it is absolutely clear that, at the very least from May 1994, the elected officials of NKR have been fulfilling the duties of government throughout the entire territory of NKR. I would like to underscore in particular that the Republic of Azerbaijan has never maintained an effective government over any part of the territory of NKR, and it had not ever carried out any kind of governance over the territory of the Nagorno-Karabakh Autonomous Oblast.
The aforementioned were the three criteria for recognition. Let us now turn to what bases exist not to recognise. International law points to two conditions because of which recognition can be obstructed. The first is insufficient independence. The NKR’s position is quite weak in this case. We are forgetting an important factor – independence means independence not only from Azerbaijan, but also from Armenia. Therefore, as long as the NKR remains outside the negotiations process, it would be naïve to expect that any state would recognise the NKR’s independence.
The second condition hindering recognition is the violation of any component of the principle of self-determination, for example, if there is inadequate representation of a given ethnic or religious group in the local authorities. In this case, the circumstances of the NKR authorities are completely in line with the current population of the country.
The conduct and order prevalent in a state seeking recognition is also an important factor. From a purely legal perspective, a democratic regime is not a prerequisite for independence to be recognised. Nevertheless, the retrogression of the NKR from “Partly Free” to “Not Free” as per the index prepared annually by Freedom House is a serious step backwards on the NKR’s path to recognition.
Objections could be made to this argument: after all, if anyone wanted to recognise anything, these circumstances would be recognised as well. I agree. However, the trouble is indeed that they do not wish to recognise, and so in such a case the only prudent policies would be to eliminate all possible conditions and excuses not to recognise.
Now let us turn to another important question. What legal consequences could be brought about by recognition of the NKR, or, put more simply, why do some people insist that the Nagorno-Karabakh Republic be recognised?
This question has two sides. One is the recognition of the NKR by the Republic of Armenia, and the second is recognition by other countries. Recognition by Armenia would have more than one manifestation. Many are motivated by political considerations.
However, the issue has serious legal complexities, which are always ignored. According to the Declaration of Independence of Armenia, which forms part of the Constitution of the Republic of Armenia, the establishment of RA is based, among other things, on “the December 1, 1989, joint decision of the Armenian SSR Supreme Council and the Artsakh National Council on the ‘Reunification of the Armenian SSR and the Mountainous Region of Karabakh’”, that is, it recognises the legality of that document. The third clause of that joint decision declared “the reunification of the Armenian SSR and Mountainous Karabakh”.
How could the Republic of Armenia, then, recognise part of its own territory as independent? I would like to underscore that the fact that Nagorno-Karabakh is a part of the Republic of Armenia is not only codified de jure in the Constitution of the Republic of Armenia, but is also de facto the reality in our everyday life. If that were not the case, then the military service of the conscript from Armenia in the NKR would be illegal, the people of Nagorno-Karabakh could never carry passports of the Republic of Armenia, and Robert Kocharian could not participate in the presidential elections of the Republic of Armenia.
Those seeking recognition of the NKR believe that recognition would add to the security of the NKR. If we set aside the apparent anti-constitutional nature of such a decision, perhaps they would be correct. Nevertheless, let us recall that a recognised state would be in no less danger from external aggression.
There are numerous recent examples to support this: regular Turkish incursions into Iraq, the invasion by that same Iraq into Kuwait, the assault by Israel into Lebanon before that, or Turkey’s invasion of Cyprus, and so on. Thus, taking into account the experiences of the not-too-distant past, we may summarise that, yes, international recognition would benefit the level of security of the Nagorno-Karabakh Republic, but it would be no guarantee for the secure existence of the NKR.
Now for the most important question: what to do? History attests to the fact that states exist as long as that state and its likely adversaries maintain a balance of power. The response, then, is very simple: the balance of power must be maintained. I would like to especially stress that power and military might are not the same thing. Coercive force is an important component of power, but it is only one component.
The most difficult question arises out of this: how to maintain the balance of power with the NKR and the Republic of Armenia on the one hand, and Azerbaijan and Turkey on the other, when the elements that make up the power of the parties are based on essentially different things. To put it simply, we are behind our potential adversaries in terms of politics, the economy, territory, geographic positioning, population, resources, military output, etc.
This question, which appears so difficult at first glance, has a very simple answer. As balance is a relative concept, that is, it is the comparison of power of the sides, then if one cannot maintain a balance by becoming more powerful one’s self, then another approach must be adopted, that of weakening one’s opponent. There are many ways to do so. I shall refer to only a few. Native peoples of Azerbaijan today, whose numbers are at least two and a half to three million – the Lezgin, Avar, Tsakhur, Talysh, Tat, Udi, and others – are suffering under the yoke of Azerbaijani nationalism.
Yes, the identities of many are repressed or forcibly concealed, but pointed efforts in the information realm would encourage the awakening of national consciousness among them. Our delegations in various European bodies and our embassies in the entire civilised world must always bring up facts of the discrimination and sufferings in place concerning the ethnic and other minorities in Azerbaijan. In practice, it would be necessary to broadcast radio and television programming from the NKR in Russian, in Turkish, and in the languages of those peoples, and also to set up websites for them.
I imagine that people would object, saying that there is no expertise or no funding for any of this. First about the funding. If the maintenance costs for former officials of the NKR were to be reduced or eliminated from the NKR’s budget, then even that amount be sufficient to carry out the plan I mentioned. And when there is funding, the expertise will appear too. There are still individuals in the native peoples of Azerbaijan who wish to struggle for the future of their own people.
And I also believe at the same time that it would be better if the Armenia Fund would renovate one or two fewer schools or perhaps not construct a windsurfing club on the shores of Lake Sevan, and instead implement the plan I put forth. If the powers were to be put finally out of balance, war would be inevitable, in which case all of the renovations and such would be rendered into ruins. Therefore, maintaining an external balance through internal counter-balances must be one of the foundations of policy for the Republic of Armenia and the NKR.
The above applies to Turkey as well. In Turkey today, there is a profound process of identity seeking underway. The best example is the target group of the Zazas, which, according to some estimates, could be up to three million in Turkey. Relations with the Kurds are very important and, taking into account the ongoing processes in our region, they could be decisive for Armenia’s future. Armenia must carry out much more mature and far-sighted policies now, nearing its twentieth year.
We have to understand that, if not the restoration of our rights, and then at least the establishment of an intermediary state between Turkey and us would match our core interests. If not, then our being recognised will not save us. I would like to recall that our first republic had complete recognition by the international community, including Turkey and Russia, but that did not hinder them from attacking the Republic of Armenia and dividing it between themselves.
The other way to guarantee the security of the Nagorno-Karabakh Republic is to keep Turkey as far away as possible from the region. Regrettably, the unfortunate Armenia-Turkey protocols acted as a Trojan horse and helped Turkey to stick its nose into the Nagorno-Karabakh business.
It is clear that, in essence, any negotiation, including an inter-state one, is a process of the applications of leverages and counter-leverages. Negotiations can be of benefit to one, if one’s leverages over one’s interlocutors have more influences, than those of the interlocutors have over one. When, years ago, I proposed my plan to the president of the republic, the plan being for the most part based on the revival of the arbitral award of Woodrow Wilson, I had in mind then security guarantees for the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic.
I find today as well that if the Wilson arbitral award were to receive corresponding weight and if it were to be given enough attention by influential juridical bodies and experts, then it could act as a serious piece of leverage for us as a guarantor of Turkish neutrality on essential issues. I find today still that the creation of leverages of influence on Turkey must be the most important foreign policy goals for us and that Wilson’s arbitral award could serve to guide us well in that regard. Most unfortunately, in spite of all my efforts, I could not achieve anything over the course of five years, otherwise I would not continue my struggle alone and would at least have an establishment to assist and support me.
In sum, the following conclusions can be drawn:
- The recognition of NKR would be very inopportune politically, and it is full of undesirable consequences legally.
- Without constitutional amendments, recognition of the NKR by RA would be anti-constitutional.
- The recognition of NKR by any country would violate the territorial integrity of RA.
- The recognition of NKR by any country without its recognition by RA would place conscripts from Armenia serving in NKR in a very vulnerable legal position.
- Our efforts should be mainly directed towards maintaining the balance of powers. Azerbaijan must be weakened internally in order to do so, and leverage ought to be set up with regards to Turkey.
- The issue of the recognition of NKR must be stricken from the Armenian political agenda as a matter unfeasible in practice, and an objective that would not have any real outcome.
Some years ago, I had the opportunity to meet one of the former co-chairs of the OSCE Minsk Group. Our conversation was candid, as both of us were former officials. In answering my question, as to what is the fate of Nagorno-Karabakh, he said the following: “What would it be? If you can keep it, it’s yours. If you can’t keep it, then it will belong to the Azerbaijanis.” The response is of course rather cynical, but that is the only truth.