Հովհաննես Ղազարյանն ազատ է արձակվել
Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշմամբ ժամեր առաջ ազատ է արձակել Սարի թաղի բախումների ժամանակ ձերբակալված Հովհաննես Ղազարյանը:
Ինչպես Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց Ղազարյանի փաստաբան Անի Չատինյանը՝ դեռևս դատարանի որոշում չունի և տեղյակ չէ, թե ինչ հանգամանքեր են դրվել Հովհաննես Ղազարյանին կալանքից ազատելու հիմքում:
«Քանի որ որոշումը չունեմ, դժվարանում եմ այս պահին ասել, թե Հովհաննեսի կալանքը վերացավ քաղաքական, թե իրավական որոշումով. ավելի ճիշտ կլինի որակում չտալ, որոշումը ստանալուց հետո ավելի հստակ կասեմ: Բայց նշեմ, որ չի բացառում թե՛ մեկը, թե՛ մյուսը»,- ասաց փաստաբանը:
Հովհաննեսը ևս ներկա է գտնվել դատականի նիստին, միացել պաշտպանի այն խոսքին, որ ինքն այդ օրն ընդհանրապես քար չի նետել ոստիկանների ուղղությամբ, և որ քար նետելը առհասարակ հանցագործություն չէ, դրա համար պատիժ չի նախատեսվում, այն էլ այն դեպքում, երբ դրանք որևէ մեկին չեն դիպչել, չկան անմիջականորեն տուժած ոստիկաններ:
Չատինյանը կարծում է, որ իր պաշտպանյալի նկատմամբ հետապնդում է իրականացվում, քանի որ համարձակվել է դուրս գալ փողոց, իրացնել Սահմանադրությամբ և միջազգային կոնվենցիայով երաշխավորված խոսքի և հավաքների ազատության իրավունքները:
Հիշեցնենք, որ Հովհաննես Ղազարյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի երկրորդ մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը: Նա մեղադրվում է հուլիսի 29-ին Սարի թաղում տեղի ունեցած բախումներին մասնակցելու մեջ։

Ованнес Казарян освобожден
Решением Апелляционного уголовного суда несколько часов назад был освобожден Ованнес Казарян, задержанный в ходе столкновений с полицией в ереванском квартале Сари тах.
В беседе с Hetq.am адвокат Казаряна Ани Чатинян сообщила, что пока не получила решение суда и не знает, на каких основаниях освобожден ее подзащитный. Вместе с тем Чатинян предположила, что было принято как политическое, так и правовое решение.
На судебном заседании присутствовал сам Ованнес Казарян, который подтвердил утверждение адвоката о том, что в указанный день он не кидал камни в направлении полиции. Казарян также отметил, что кидание камней не является преступлением, наказание за это не предусмотрено, особенно с учетом того, что никто из полицейских не пострадал.
Адвокат считает, что в отношении ее подзащитного осуществляется преследование, поскольку он осмелился выйти на улицу и реализовать предусмотренное Конституцией и международными конвенциями право на свободу слова и собраний.
Напомним, что Ованнесу Казаряну было выдвинуто обвинение по ч.2 ст.225 УК РА – участие в массовых беспорядках. Он обвинялся в участии в столкновениях с полицией в квартале Сари тах.