Շփման գծում արձանագրվել է լարվածության աճ
Արցախի պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ փետրվարի 12-ին և լույս 13-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում արձանագրվել է լարվածության աճ: Հակառակորդը Դ-44 տիպի հրանոթներից, ականանետերից, նռնականետերից ու տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հրադադարի պահպանաման ռեժիմը խախտել է շուրջ 80 անգամ, որի ընթացքում, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 950 կրակոց:
Ադրբեջանական զինուժը արևելյան ուղղությամբ կիրառել է Դ-44 տիպի հրանոթներ՝ արձակելով 13 արկ, իսկ հյուսիսային և հարավային ուղղություններոփվ՝ 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետեր ու նռնականետեր՝ ընդհանուր առմամբ արձակելով 49 արկ, որից 41-ը ականանետերից, 8-ը՝ նռնականետերից:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը աչալրջորեն հետևել են առաջնագածում տիրող զարգացումներին և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել հակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար:

На линии соприкосновения ВС Азербайджана и НКР зарегистрирован рост напряженности
12 февраля и в ночь на 13 февраля на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск зарегистрирован рост напряженности.
Противник из пушек Д-44, минометов, гранатометов и стрелкового оружия различного калибра нарушил режим прекращения огня около 80 раз, произведя в направлении армянских позиций свыше 950 выстрелов. Об этом сообщает пресс-служба Министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики.
На восточном направлении линии соприкосновения войск ВС Азербайджана применили пушки Д-44, выпустив 13 снарядов, а на северном и южном направлениях – 60-мм и 82-мм минометы и гранатометы, выпустив в общей сложности 49 снарядов, из них 41 – из минометов, 8 – из гранатометов.
Передовые подразделения Армии обороны НКР бдительно следили за развитием ситуации на передовой и предприняли необходимые шаги для подавления наступательной активности противника.