«Ինձ փոխարինող չունեմ, տուն կառուցելուց հետո նա պետք է ծնվի»
Տավուշի մարզի սահմանային Բաղանիս գյուղի 42-ամյա բնակիչ, պայմանագրային զինծառայող Արմեն Ամիրյանը 12 տարի է հայ-ադրբեջանական սահմանային գյուղերի դիրքերում է:
Արմենը հիմա դիրքերն է պահում: Ժամկետային ծառայությունը Շավարշավանի դիրքերում է անցկացրել:
Արմենի խոսքով՝ իր ծառայության ժամանակ Պաշտպանության նախարարությունը սահմանային գյուղերի զինակոչիկներին հնարավորություն էր տալիս ծառայել բնակավայրին մոտ զորամասերում։ «Պաշտպանության նախարարությունը մոտիկ տեղ էր ծառայությունը նշանակում, որ ընտանիքի հետ կապ լիներ, զորամասերում դեռ հարմարություններ չկար, տանն էինք բաղնիք անում»,-ասում է Արմենը:
Սահմանի իրավիճակի մասին իմ հարցին՝ Արմենը պատասխանեց. «Ադրբեջանցիները ակտիվ են իրենց պահում սահմանի վրա, նախորդ օրն էլ կրակոցներ կային: Շուտ-շուտ են լինում կրակոցները Բաղանիսում: Պատահում է, որ երեք շաբաթով դիրքերում եմ մնում: Այնպիսի մտավախություն չունեմ, որ ադրբեջանցիները կարող են մեր գյուղ մտնել: Այդպիսի բան չի կարող լինել: Դիրք պահողներից մեկն էլ ես եմ, իմ ընտանիքը Բաղանիսում է, ընդհանրապես այդպիսի մտահոգություն չկա»:
Արմենը 3 զավակ ունի։ Բաղանիսում նրա ընտանիքն ապրում է բնակարանային ծանր պայմաններում: Արմենի ընտանիքի բնակարանային վատ պայմանների մասին մեզ տեղեկացրեց բաղանիսցի Վեներան:
Արմենն իր ընտանիքը պահում է միայն զինվորական աշխատավարձով։ «Շատ է, քիչ է՝ դա է»,-ասում է: Արմենի ընտանիքը 15 տարի ապրել է մի փոքրիկ տնակում: Վերջինիս խարխլվելուց հետո անցյալ տարի նա վարկ է վերցրել և տնակի հարևանությամբ քարե 12 քմ մակերեսով մի սենյակ է կառուցել:
«Ֆինանսական միջոցներ չունենալու պատճառով չեմ կարողանում տուն կառուցել, թե չէ տարածքը իմ սեփականությունն է»,- բացատրեց Արմենը:
Բաղանիսցիներից շատերն են ուզում նոր տուն կառուցել. Նրանք չեն ուզում գյուղից հեռանալ: «Աշխատանք և տուն չլինելու պատճառով են մարդիկ գյուղից հեռանում: Զուտ դա է պատճառը»,-ասաց Արմենը: Նրա խոսքով՝ Ռուսաստան մեկնողները շահում են: Բայց ինքը գյուղը չի լքել:
«Մանր երեխեք են ստեղ, էս վիճակում ոնց բրախես, գնաս: Թաղամաս ունենք, որ շրջապատը նայում ես՝ մենակ մի ընտանիք է մնացել էդ ձորում: Որը կարացել է՝ գյուղից գնացել է: Ես էլ էսենց եմ որոշել, 12 տարի է սահմանի վրա եմ, էտենց էլ պետք է մնամ: Չեմ կարող իմ երեք դուստրերին թողնել, գնալ Ռուսաստան»:
Ռայան նույնպես ծնվել է Բաղանիսում: Նրանք Արմենի հետ հարևաններ են եղել, սիրահարվել և 1999թ.-ին ամուսնացել են: «Եթե տուն ունենանք, մենք կստեղծենք մեր ապրուստը, ուղղակի չենք կարողանում տուն կառուցել: Էս սենյակը սարքեցինք, որխեսզի էրեխեքը դոմիկից դուրս գան։ Էստեղ էլ շատ ծանր ենք ապրում, որովհետև Լիանան և Ինեսան հատակին են քնում: Դե ինչ անենք, մեր փոքր տանը մի կերպ հարմարվում ենք»,- պատմեց Ռայան:
Արմենի ընտանիքը 1 մլն դրամի չափով վարկ ունի փակելու: Գալիս է մի պահ, որ աշխատավարձն էլ չի հերիքում: Ձմռանը փայտն են առնում, դպրոցի ժամանակ՝ դպրոցական նոր հագուստը, գրենական պիտույքները:
«Եղել է դեպք, ես Արմենին ասել եմ՝ դուրս արի էդ աշխատանքից, գնանք ուրիշ տեղ ապրենք, որովհետև էսենց հնարավոր չի ապրել, բայց ինքը շատ է սիրում Բաղանիսը: Անցյալ տարի գնաց Ռուսաստան, հետ եկավ, ասաց՝ առանց իմ աշխատանքի և ընտանիքի ես չեմ կարող մնալ հեռվում: Արմենը սիրում է, որ միշտ դիրքերում է լինում»,- ասում է Ռայան:
Արմենն ու Ռայան մի քանի տարի առաջ տուն կառուցելու գործում իրենց աջակցելու համար դիմել են պաշտպանության նախարարին։ Խնդրել են գոնե շինանյութ տան, որ դրանց վրա մի բան էլ իրենք ավելացնեն՝ տուն կառուցեն: Դիմումն անպատասխան է մնացել:
«Արմենը լավ զինվորական է, սահմանի վրա է ծառայում: Բայց նրա ընտանիքի բնակարանային պայմանները շատ վատն է: Միայն մի բան գիտեմ, որ Արմեն Ամիրյանի և իր ընտանիքի աչքը դուրս չի, որն ամենակարևորն է: Ես գտնում եմ, որ առաջնահերթ պետք է նման ընտանիքին օգնել»,-ասաց Բաղանասի վարչական պատասխանատու Նարեկ Սահակյանը:
Արմենի դուստրը՝ Ինեսան, սովորում է 7-րդ դասարանում: «Ժամանակի ընթացքում մեր պայմանների հետ հարմարվել եմ: Անգլերեն առարկան եմ շատ սիրում, պետք է թարգմանչուհի դառնամ»,-ասաց Ինեսան: Խոստովանեց, որ իրեն դուր չի գալիս գյուղի դպրոցը. «Ինձ դուր չի գալիս մեր դպրոցը, բայց մեր գյուղը շատ եմ սիրում: Երազում եմ, որ Բաղանիսը շատ ավելի գեղեցիկ դառնա, նորություններ լինեն գյուղում»,- ասաց Ինեսան:
12-ամյա աղջնակը խոստովանեց, որ թեև ցույց չի տալիս, բայց իր մեջ ներքին վախ կա կարակոցներից: Հիշեց, որ այս ուսումնական տարվա սեպտեմբերի 1-ին ադրբեջանական դիրքերից գնդակոծության է ենթարկվել դպրոցը:
«Ես դպրոցից տուն էի գալիս: Այդ ժամանակ դպրոցի շենքի լուսամուտները ջարդվեցին: Հաջորդ օրվանից մի քանի շաբաթ դասի չգնացինք»:
Լիանան 11 –րդ դասարանում է սովորում: «Դե մեր ընտանեկան պայմանները լավը չեն, էլի: Դաս պատրաստելիս հարմարվում եմ, բայց տանը շարժվելու տեղ չկա: Բնակարանը կարևոր չէ, որ շատ մեծ լինի: Ես կարևորում եմ հարմարությունները»,-ասաց նա:
Լիանան որոշել է հոգեբան դառնալ:Նա դպրոցն ավարտելուց հետո գնալու է Երևան սովորելու, բայց չի պատկերացնում, թե առանց իր ընտանիքի ինչպես է ապրելու:
Ռայան հիշեց, որ բնակարան կառուցելու գործում իրենց աջակցելու համար անցյալ տարի կրկին գրավոր դիմել են պաշտպանության նախարարին։ Նախարարությունից պատասխանել են, որ «Բնակարանային հարցով նախարարութոյւնը միայն զոհվածների ընտանիքներին է օգնում»:
«Իմ ընտանիքում ապագա զինվորական չունեմ, բնակարան կառուցելուց հետո նա պետք է ծնվի: Որպես դիպուկահար ինձ պետք է փոխարինող լինի, թե ՝չէ»,- հրաժեշտին լավատեսորեն ասաց դիպուկահար Արմեն Ամիրյանը:

“У меня нет преемника. Он родится, когда будет построен дом”
42-летний житель приграничного села Баганис Тавушской области, контрактный военнслужащий Армен Амирян уже 12 лет находится на позициях сел, расположенных недалеко от армяно-азербайджанской границы.
В период службы в армии Министерство обороны давало возможность призывникам из пограничных сел служить в воинских частях рядом с их населенными пунктами. “Минобороны направляло нас в ближайшую часть, так как в то время там удобств еще не было, и купаться приходилось дома”,- пояснил Армен.
На вопрос о ситуации на границе он ответил: “Азербайджанцы активно действуют на границе. Минувшей ночью тоже раздавались выстрелы. В Баганисе стреляют часто. Бывает, что я остаюсь на позициях по три недели. У меня нет опасений, что азербайджанцы могут войти в наше село, этого не может быть. Моя семья живет в Баганисе, а я – один из тех, кто охраняет здесь позиции”.
У Армена трое детей, живут в неблагоустроенных условиях. Об этом нам сообщила одна из жительниц Баганиса.
Армен содержит семью на свою зарплату. Амиряны 15 лет жили в небольшом домишке, который уже пришел в упадок. В прошлом году Армен взял кредит и построил рядом со старым домом комнату площадью 12 кв.метров.
“Из-за отсутствия финансовых средств я не могу построить дом, хотя участок является моей собственностью”,- отметил мой собеседник.
Новые дома хотят построить многие баганисцы. Они не хотят покидать село. “Люди уезжают только из-за того, что нет ни работы, ни жилья”,- сказал Армен. Очень многие едут в Россию, но сам Армен не собирается покидать Баганис.
“Дети маленькие, как я их оставлю и уеду. У нас есть микрорайон, где осталась только одна семья. Все, кто могли, уехали. А я так решил: 12 лет служу на границе, здесь и останусь. Не могу оставить дочерей и уехать в Россию”.
Жена Армена Рая тоже из Баганиса. Они с Арменом были соседями, влюбились и в 1999 году поженились. “Если б у нас был дом, мы бы смогли прожить. Но мы не можем построить дом. Вот соорудили эту комнату, чтобы дети не оставались в старом доме, но условия все равно плохие, Лиана и Инесса спят на полу. Ничего не поделаешь, приходится приспосабливаться”,- сказала Рая.
Амирянам нужно погасить кредит в 1 млн драмов. Бывает, что зарплаты семье не хватает.
“Я иногда говорю Армену: уходи с работы, уедем куда-нибудь, потому что так жить невозможно. Но он очень любит Баганис. В прошлом году уехал в Россию, а когда вернулся, сказал: я без своей работы и семьи не могу нигде жить. Армену нравится бывать на позициях”,- отметила Рая.
Несколько лет назад супруги обратились к министру обороны по вопросу строительства дома, просили предоставить хотя бы стройматериалы. Заявление осталось без ответа.
“Армен хороший военный, служит на границе, но его семья живет в очень плохих жилищных условиях. А самое главное, что он не хочет отсюда уезжать. Я считаю, что в первую очередь нужно помогать таким семьям”,- сказал староста Баганиса Нарек Саакян.
Дочь Армена Инесса учится в 7-ом классе. “Я уже привыкла к нашим условиям,- говорит девочка. – В школе очень люблю уроки английского языка, хочу стать переводчицей”. Инесса призналась, что местная школа ей не очень нравится, но село она очень любит, Мечтает, чтобы Баганис стал еще краше, чтобы в селе было много новостей.
Инесса хоть и старается не показывать, но внутренне испытывает страх от выстрелов. Она вспомнила о том, как 1 сентября азербайджанцы обстреляли школьное здание.
“Я возвращалась из школы домой. Окна школы разбились. После этого мы несколько недель не ходили на занятия”,- вспомнила девочка.
Лиана учится в 11-ом классе. “В доме у нас очень тесно, но мы кое-как приспособились. Главное, чтобы дом был удобный, а не большой”,- сказала нам Лиана.
Она решила стать психологом. После школы поедет учиться в Ереван, но не представляет, как будет жить без своей семьи.
Рая сообщила, что по вопросу строительства дома в прошлом году они вновь обратились к министру обороны с просьбой помочь. Из Министерства ответили, что в вопросе жилья помогают только семьям погибших военнослужащих.
“В моей семье нет будущего военного, он родится после строительства дома. Ведь снайперу нужен преемник, не так ли?” – сказал на прощание снайпер Армен Амирян.