Ղարաբաղի հատապտուղներն արտահանվում են
1996թ. Ղարաբաղի բանակում ծառայությունն ավարտելուց հետո Սերգեյ Ենգիբարյանը որոշեց զբաղվել բիզնեսով: Բանկից վերցրած հինգ հազար դոլար վարկով սկսեց կաթնամթերքի արտադրություն: «Ես մասնագիտոււթյամբ կաթի եւ կաթնամթերքների ինժեներ-տեխնոլոգ եմ, երեւի որոշիչ հանգամանքը դա է եղել: Եւ երկրորդ, այդ ժամանակահատվածում, երբ սկսեցինք գործը (դա 96թ. էր), նոր էր խաղաղություն հաստատվել, էն ժամանակաընթացքում կաթի արտադրությունն այնքան էլ լավ մակարդակի վրա չէր Ստեփանակերտում: Եվ դրա համար հնարավորություն ստեղծվեց, որ այդ շուկան մտնենք եւ աշխատենք»,- պատմում է Սերգեյ Ենգիբարյանը: Բիզնեսը զարգացնելու համար Սերգեյ Ենգիբարյանը բանկից 22 անգամ վարկ է վերցրել եւ վերադարձրել: Այսօր Ղարաբաղի շուկայում կաթնամթերքի 60 տոկոսն արտադրում է նրա ղեկավարած «Առաջնեկ» ընկերությունը:
«Մեր արտադրանքը հիմնականում իրացվում է Ստեփանակերտում եւ Ղարաբաղի մյուս քաղաքներում: Մենք կաթնամթերք ենք մատակարարում նաեւ պաշտպանության բանակին: Գործարանը բավարար չափով ապահովված է հումքի բազայով: Ունենք սեփական կաթնապրանքային ֆերմա, որտեղ ստանում ենք մեր օգտագործելիք կաթի մոտ 10-15 տոկոսը, դրանից բացի հանրապետությունով մեկ ունենք կաթի նախնական ընդունման եւ վերամշակման մի քանի կետեր, որտեղ ֆերմերային տնտեսություններից ընդունվում է կաթը»,- գործարանի արտադրամասերը ցույց տալով շարունակում է Ս.Ենգիբարյանը: Երկու տարի առաջ գործարարը հիմնեց «Ենգիբարյան» ընկերությունը, որը սկսեց պահածոներարտադրել: Հայաստանից հրավիրեց մասնագետներ, ովքեր տարիներ շարունակ զբաղվել են այդ գործով: Ինժեներ տեխնոլոգ Հովհաննես Մկրտչյանը մինչեւ Երեւանի պահածոների գործարանի փակվելը այնտեղ արտադրամասի պետ էր: Մասնակցել է Հայաստանի երեք պահածոների գործարանների կառուցման եւ գործարկման աշխատանքներին: Այսօր նա ապրում եւ աշխատում է Ղարաբաղում: Պահածոների գործարանում մեր այցելության պահին պատրաստվում էր հոնի մուրաբա:
«Այստեղ ամեն ինչ կատարվում է ձեռքով: Ձեռքով է արվում, որպեսզի հատապտուղները չվնասվեն: Հիմա հոնն են տեսակավորում ըստ գույնի, չափի»-, ասում է Հովհաննես Մկրտչյանը: Գործարանում արտադրվում են բազմապիսի պահածոներ. «Հիմնական շեշտը ձգտում ենք դնել Ղարաբաղի մրգերի եւ հատապտուղների վերամշակման վրա: Մշակում ենք այնպիսի բույսեր կամ մրգեր, որոնք հատուկ են Ղարաբաղին եւ ուրիշ գործարաններ դրանք չեն վերամշակում: Օրինակ` աստղաշուշանի, սնդրուկի, շուշանի, կապարի մարինադներ: Թթից սարքում ենք դոշաբ, մուրաբա: Վերամշակում ենք նուռը, թուզը, մեր անտառների հոնը, մոշը, մորին եւ այլն: Ձգտում ենք այնպիսի արտադրանք տալ, որը խորհրդանշական է Ղարաբաղին»,- արտադրանքը ներկայացնում է Ս.Ենգիբարյանը:
Ընկերությունն իր արտադրանքը իրացնում է Ռուսաստանում, Բելառուսում, Ուկրաինայում: Գործարարի հավաստմամբ արդեն պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել ԱՄՆ-ի եւ Կանադայի գործարարների հետ արտադրանքն այնտեղ իրացնելու ուղղությամբ: Ղարաբաղում բիզնեսին խանգարող հանգամանք գործարար Սերգեյ Ենգիբարյանի համար բարձր վարկային դրույքաչափերն են. «Այսօր Ղարաբաղում եւ Հայաստանում վարկերի միջին դրույքաչափը 15 տոկոս է կազմում, որը շատ ծանր բեռ է ձեռներեցի համար, դժվար է այդ տոկոսադրույքով մեծ ներդրումներ կատարել, եթե հաշվի առնենք, որ միջին շահութաբերությունը նման տեսակի արտադրություններում կազմում է 20-25 տոկոս»:
«Ոքանո՞վ է նպաստելու կառուցվող «Հյուսիս-Հարավ» ճանապարհը Ղարաբաղում բիզնեսի զարգացմանը»,- հարցնում եմ գործարարին: «Մենք վերամշակում ենք հիմնակում նուրբ հատապտուղներ եւ մրգեր: Եթե լավ ճանապարհներ կան, կարելի է անհամեմատ հեռու տեղից տեղափոխել այդ հատապտուղները եւ մրգերը: Եթե ճանապարհները վատ են, մենք ստիպված ենք լինում սահմանափակվել մոտակա գյուղերով: Եթե ճանապարհները լավ լինեն, անհամեմատ ավելի մեծ ծավալներ կիրացնենք եւ, ամենակարեւորը, ծախսերը կկրճատվեն»: Ս.Ենգիբարյանը հոգում է նաեւ 5 ուսանողի կրթության վարձը: Ուսանողների հետ կնքված պայմանագրերի համաձայն` համապատասխան մասնագիտություններ ստանալուց հետո նրանք աշխատելու են «Առաջնեկ» եւ «Ենգիբարյան» ընկերություններում:

Karabakh exports fruit
After Sergei Yengibaryan was discharged from the Nagorno Karabakh Army in 1996, he decided to go into business. He took out a $5,000 bank loan and started a dairy company. “Perhaps the decisive thing was that I am an dairy engineer by training. And secondly, when I started my business in 1996, peace had just been established and there weren’t enough dairy products in Stepanakert. The opportunity arose to enter that market,” Yengibaryan recalls. While building up his business, he took out and paid back 22 loans. Today, his company, Arajnek, makes 60% of the dairy products in Karabakh.
“We sell most of our products in Stepanakert and other towns in Karabakh, and we also supply the Defense Army with dairy products. The company has plenty of suppliers-we have our own dairy farm where we get some 10-15% of the milk we need, and we have offices throughout the republic that buy milk from dairy farms and process it,” Yengibaryan continues as he shows us around his plant. Two years ago the entrepreneur brought specialists in fromArmeniaand established the Yengibaryan Company, which makes preserves. Engineer Hovhannes Mkrtchyan was a production line manager at the Yerevan Canned Food Plant until it closed. He was involved in the start-up of three food companies inArmenia. Today he lives and works in Karabakh.
When we visited the company, they were making cornelian cherry preserves. “Everything here is done by hand, so as not to damage the berries. We classify cornelian cherries according to size and color,” Mkrtchyan says. They make a variety of products: “We mainly try to process fruit and berries from Karabakh. We use kinds of fruit that are characteristic of Karabakh and aren’t processed by other companies. We pickle plants that grow only in Karabakh. We make fig syrup and preserves; we use pomegranates, figs, wild cornelian cherries, blackberries, and raspberries. We try to create products that symbolize Karabakh,” Yengibaryan says.
The company sells its products inRussia,BelarusandUkraine. Yengibaryan says they have agreements with businesspeople in theUSandCanadaas well. But he adds that high interest rates on loans hurt business in Karabakh.” The average interest rate inArmeniaand Karabakh today is 15%, which is a heavy burden for an entrepreneur. It’s hard to make major investments with those rates if you take into consideration that industry profit is 20-25%.”
Asked to what extent the construction of theNorth-South Highwaywill contribute to the development of business in Karabakh, Yengibaryan says, “We process mainly delicate fruit and berries. If there is a good highway we’ll be able to transport these berries and fruit from much farther away. When the roads are bad we are forced to limit ourselves to the nearby villages. With good roads our production volumes will go way up, and even more important, our costs will go down.”
Yengibaryan has also signed contracts with five college students-he is paying their tuition, and after they graduate, they will work at one of his companies.