Կարեն Կարապետյան. «Մենք ստեղծել ենք մի համակարգ, որտեղ աշխատունակ մարդը ցանկություն չունի աշխատանք փնտրելու»
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, անդրադառնալով աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության գործունեությանը, նշեց, որ այս նախարարությունը չպետք է զբաղվի այն գործառույթների իրականացմամբ, որը կատարում է առավել վատ, քան ուրիշները։
Վարչապետն ասաց, որ թեև նախարարությունը աշխատանքի զբաղվածության հարցերի իրականացմամբ է լիազորված, սակայն կատարում է գյուղատնտեսական, բիզնես, ուսուցման խնդիրների լուծում։ Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ Կարապետյանը հավելեց, որ նախարարությանը չլիազորված գործառույթների իրականացումը պետք է ուղղել համապատասխան կառույցներին։
«Մենք ստեղծել ենք մի համակարգ, որտեղ աշխատունակ մարդը ցանկություն չունի աշխատանք փնտրելու, ամեն կերպ փորձում է սոցիալապես անապահով դաշտում հայտնվել։ Այդ իսկ պատճառով, մեր սոցիալական նպտասների թիվը աճում էր, փաստ չէր, որ հասնում էր նրանց ում, որ կարիք կա, և մենք դեմոտիվացնում էինք մարդականց՝ աշխատելու կամ որոնելուցանկությունը»,- նշեց վարչապետը։

Карен Карапетян: “Мы создали систему, при которой работоспособный человек не имеет желания искать работу”
На сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Карен Карапетян, касаясь деятельности Министерства труда и по социальным вопросам, сказал, что это ведомство не должно выполнять те функции, которые выполняет хуже других.
По словам премьера, хотя министерство уполномочено решать вопросы труда и занятости, оно занимается решением сельскохозяйственных проблем, обучением бизнесу.
“Мы создали систему, при которой работоспособный человек не хочет искать работу и всячески стремится оказаться в поле социально необеспеченных. Поэтому количество получающих социальное пособие постоянно растет, и не факт, что эта помощь доходит до тех, кто в ней нуждается. Мы демотивировали желание людей работать или искать работу”,- отметил К.Карапетян.