Արծվիկ Մինասյան. «Արարատյան հարթավայրում խնդիրն այնքան սուր է դրված, որ մնացած բոլոր հարցերը տասներորդական են»
Բնապահպանության նախարար Արծվիկ Մինասյանն այսօր հայտարարեց, որ նշանակալի փոփոխություններ են նկատվում Արարատյան դաշտի ստորերկրյա ջրաղբյուրների դիտակետերում, որտեղ 2014թ.-ից պետբյուջեից տրամադրված ֆինանսական միջոցներով յուրաքանչյուր տարի ստորերկրյա ջրերի պահպանման նպատակաով կատարվում են ապօրինի և տիրազուրկ հորատանցքերի լուծարման և կոնսերվացման աշխատանքներ: Դրանց արդյունքում այս տարի խնայվել է 5378.5 լ/վրկ ջուր:
«Հիդրոերկրաբանական մոնիտորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կողմից 2016-ին կատարվել են հիդրոերկրաբանական մշտադիտարկումներ ազգային և հատուկ ցանցերի դիտակետերում և վերը նշված լուծարված և կոնսերվացված աշխատանքների ազդեցության գոտում նկատվում են ջրաղբյուրների ծախսի և մակարդակի բարձրացումներ և կայունացում:
Լրագրողների դիտարկմանը, թե արդյոք կոնսերվացվում կամ լուծարվում են պաշտոնյաների, օրինակ՝ Հովիկ Աբրահամյանի և եղբոր հորերը, Արծվիկ Մինասյանը պատասխանեց.
«Անկախ նրանից, թե ում է պատկանում կամ ով է այդ հորերի հետևում կանգնած, մեր համար նշանակություն ունի երկու սկզբունքային կարևոր բան. առաջինը՝ արդյոք հորատանցքը, որը շահագործվում է, օրինական է, թե ոչ, և երկրորդ՝ արդյոք այն բավարարում է արդյունավետության այն չափանիշներին, որոնք դրված են կառավարման պլանում: Վստահեցնում եմ ձեզ, որ թե կոնսերվացման, թե փականային ռեժիմի բերելու, թե լուծարման գործընթացներն իրականացնելու ենք անկախ նրանից, թե ում է պատկանում և ով է կանգնած այդ հորատանցքի սեփականատիրոջ կարգավիճակում, որովհետև ջրային ռեսուրսների, հատկապես Արարատյան հարթավայրի մասում խնդիրն այնքան սուր է դրված, որ մնացած բոլոր հարցերը տասներորդական են»:

Арцвик Минасян: “В Араратской долине проблема водных ресурсов стоит настолько остро, что все остальные вопросы имеют третьестепенное значение”
На наблюдательных пунктах мониторинга подземных источников в Араратской долине наблюдаются значительные изменения. Благодаря бюджетным средствам, выделяемым с 2014 г. на сохранение подземных вод, здесь проводятся работы по ликвидации и консервации незаконных скважин. Об этом заявил на сегодняшней пресс-конференции министр экологии Арцвик Минасян. По его словам, в результате этих работ в 2016 году было сэкономлено 5378.5 л/сек.
В уходящем году ГНКО “Центр гидрогеологического мониторинга” провел мониторинг наблюдательных пунктов национальных и специальных сетей, который показал, что в результате работ по консервации в зоне воздействия наблюдаются повышение уровня и стабилизация подземных источников.
На вопрос журналистов, законсервированы и ликвидированы ли скважины, принадлежащие высокопоставленным чиновникам, например бывшему премьер-министру Овику Абрамяну или его брату, Арцвик Минасян ответил: “Независимо от того, кому принадлежат эти скважины, для нас важное значение имеют два принципиальных вопроса: законна ли эксплуатируемая скважина и удовлетворяет ли она тем стандартам результативности, которые прписаны в плане управления. Уверяю вас, что все процессы осуществляются независимо от того, кому принадлежит скважина или какой статус имеет ее владелец. Потому что проблема водных ресурсов, особенно в Араратской долине, стоит настолько остро, что все остальные вопросы имеют третьестепенное значение”.