Կապանի նախկին ու ներկա քաղաքապետերի բիզնեսները. Հրանտ Մարգարյանն ու Լոքյանի որդին՝ փայատերեր
«Հետք»-ը թիվ 38 Ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովից ստացել է Կապանի նախկին եւ ներկա քաղաքապետեր Արտուր Աթայանի եւ Աշոտ Հայրապետյանի գույքի եւ եկամուտների հայտարարագրերը, որոնք հանձնաժողովին ներկայացվել են այս տարվա հոկտեմբերին, ՏԻՄ ընտրություններից առաջ:
Կապանի նախկին քաղաքապետ, դաշնակցական Արտուր Աթայանը հայտարարագրի «անշարժ գույք» բաժնում գրառել է 16 գույք, որոնց մակերեսները հաշվարկելու համար հաշվիչ սարք է անհրաժեշտ:
Թյուրքական անունով հայկական գյուղ՝ ընդամենը տարածք
Արտուր Աթայանը հայտարարագրել է 2 բնակելի տուն Կապան քաղաքում եւ Վարդավանք գյուղում, որոնցից առաջինի մակերեսը 599 քմ է, երկրորդինը՝ 102,9 քմ: Կապանում Աթայանը նաեւ 82,9 քմ մակերեսով բնակարան ունի: Արտուր Աթայանը հայտարարագրել է նաեւ 4 շինություն՝ Կապանում, Վարդավանքում եւ Վանեք գյուղում, 556,1 քմ ընդհանուր մակերեսով: Կապանում եւ Վարդավանքում նախկին քաղաքապետն ունի նաեւ 4 տնամերձ հողամաս՝ ավելի քան 8000 քմ ընդհանուր մակերեսով:
Լուսանկարը՝ Աթայանի ֆեյսբուքյան էջից
Գյուղատնտեսական կամ այլ նշանակության հողամասերը, որ ներկայացված են Աթայանի հայտարարագրում, նույնպես թվով 4-ն են, 4,2 հեկտար ընդհանուր մակերեսով: Հողամասերը գտնվում են Սյունիքի մարզի Վանեք եւ Վարդավանք գյուղերում: Վանեքում Արտուր Աթայանը նաեւ լողավազան ունի:
Չնայած Վարդավանքն իր ներկայիս անունով է կոչվում արդեն 10 տարի, միջնադարում այստեղ կառուցվել է հայկական եկեղեցի, գյուղում կան նաեւ 13-17-րդ դարերի հայկական գերեզմանոցներ, ինչպես նաեւ Պուտխաչ հնավայրի ավերակները, Արտուր Աթայանի ներկայացրած հայտարարագրում գյուղի անունը նշված է իր հին, թյուրքական տարբերակով՝ Գյոդաքլու:
Արտուր Աթայանը երկու ավտոմեքենա է հայտարարագրել՝ 2005 թվականի արտադրության ՎԱԶ-21214 եւ 2012 թվականի արտադրության «Toyota Land Cruiser 200 4.0»: Toyota-ի շուկայական արժեքը 25 միլիոն դրամի սահմաններում է: Կապանի նախկին քաղաքապետի դրամական միջոցները կազմել են 60 միլիոն դրամ եւ 40 հազար ամերիկյան դոլար:
Աթայանին է պատկանում «Առտ-Շեյպինգ» ՍՊԸ-ի բաժնեթղթերի ողջ փաթեթը: Այս ընկերության՝ իմա՝ Աթայանի, սեփականությունն է հանդիսանում «Ֆենիքս» հյուրանոցային համալիրը: Այստեղ գործում են ռեստորան, սրճարան, հյուրանոց, լողավազան, մարզասրահ, ՍՊԱ կենտրոն եւ այլ ծառայություններ:
Կրի բիզնեսը եւ Դաշնակցությունը
Արտուր Աթայանը կրի վերամշակմամբ զբաղվող «Վայբլ» ՍՊԸ-ի հիմնադիրներից է եւ մինչեւ վերջերս եղել է ընկերության 50 տոկոսի սեփականատերն ու տնօրենը:
2016 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Աթայանը «Վայբլ» ընկերությունից ստացել է 4 միլիոն 984 հազար դրամի չափով աշխատավարձ, ինչպես նաեւ 105 միլիոն դրամ՝ շահաբաժնից, 52 միլիոն դրամ՝ փոխառության տեսքով, 432 հազար դրամ՝ վարձավճարից ստացված եկամուտ: Կապանի նախկին քաղաքապետը սեպտեմբեր ամսին օտարել է ընկերությունում ունեցած իր բաժնետոմսերը, գործարքից ստանալով 201 միլիոն 369 հազար դրամի չափով եկամուտ: Աթայանի բաժնետոմսերը ձեռք են բերել Երեւան քաղաքի բնակիչներ Լուսինե Առաքելյանը եւ Լիանա Սահակյանը, յուրաքանչյուրը՝ 25 տոկոսի չափով:
2015 թվականի նույն օրը՝ սեպտեմբերի 22-ին, «Վայբլ» ՍՊԸ 25-ական տոկոս բաժնետոմսեր են ձեռք բերել ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Հրանտ Մարգարյանը եւ Սերգեյ Լոքյանը՝ տարածքային կառավարման եւ զարգացման դաշնակցական նախարար Դավիթ Լոքյանի անկուսակցական որդին:
Լուսանկարը՝ Մարգարյանի բլոգից
Ինչպես տեղեկանում ենք ընկերության ֆինանսական աուդիտի փաստաթղթերից մեկից, «Վայբլ» ՍՊԸ-ի ակտիվները 2013 թվականին կազմել են ավելի քան 1 միլիարդ 250 միլիոն դրամ, իսկ համախառն շահույթը՝ 460 միլիոն դրամ: «Վայբլ»-ը 2010 թվականին Բնապահպանության նախարարության կողմից ստացել է Սյունիքի մարզի Կարաչիմանի ԱԿԽ-ի երեւակման լիցենզիա:
Արտուր Աթայանը մասնագիտությամբ ֆինանսիստ-տնտեսագետ է: 1991թվականից ՀՅԴ անդամ է, կուսակցության քաղաքային և մարզային կառույցներում պատասխանատու դիրքեր է զբաղեցրել: 1995 թվականին Ազգային Ժողովի պատգամավորության թեկնածու է առաջադրվել: ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի խորհրդի անդամ է, եղել է պալատի Սյունիքի մասնաճյուղի խորհրդի նախագահ:
Շատ գույք, քիչ փող
Կապանի քաղաքապետ Աշոտ Հայրապետյանը հայտարարագրել է 9 միավոր անշարժ գույք՝ երկու հողամաս Երեւանում, 3 հողամաս՝ Կապանում, ինչպես նաեւ մեկական բնակարան, շենք, բնակելի տուն եւ տարածք՝ նույնպես Կապանում:
Լուսանկարը՝ Հայրապետյանի ֆեյսբուքյան էջից
Հայտարարագրի «եկամուտներ» բաժնում Աշոտ Հայրապետյանը գրառել է 3,4 միլիոն դրամի չափով աշխատավարձ՝ Կապանի քաղաքապետարանից: Հայրապետյանը նաեւ հայտարարագրել է 1,4 միլիոն դրամի չափով դրամական միջոցներ: Հայրապետյանին է պատկանում «Լեվարյուս» ՍՊԸ բաժնետոմսերի 100 տոկոսը: Այս ընկերությունը համագործակցում է «ԻնգոԱրմենիայի» հետ, հանդիսանում նրա գործակալը եւ իրականացնում է ապահովագրական գործունեություն:
Աշոտ Հայրապետյանը նաեւ դուռ-լուսամուտների արտադրություն ունի:
Կապանի քաղաքապետը մասնագիտությամբ մեքենաշինության տեխնոլոգ է: 2001-2002թթ. ղեկավարել է «Հայփոստ» ՊՓԲԸ Սյունիքի մարզային ներկայացուցչությունը: 2002թ.-ից մինչ 2012 թվականն եղել է ընկերության Կապանի փոստային մասնաճյուղի տնօրենը: 2012 թվականի սեպտեմբերի 9-ին կայացած տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում ընտրվել է Կապանի քաղաքապետ, այս տարվա աշնանը՝ վերընտրվել:

Бизнес бывшего и нынешнего мэров Капана: Грант Маркарян и сын Локяна – пайщики
Hetq.am получил из 38-ой окружной избирательной комиссии декларации об имуществе и доходах бывшего и нынешнего мэров Капана – Артура Атаяна и Ашота Айрапетяна. Декларации были представлены в октябре этого года, перед выборами в органы местного самоуправления.
Бывший мэр Капана, член партии АРФ Дашнакцутюн Артур Атаян указал в своей декларации 16 единиц недвижимости, для измерения площадей которых потребовался бы калькулятор.
Армянское село с тюркским названием – всего лишь территория
Артур Атаян задекларировал два жилых дома – в Капане и селе Вардаванк. Площадь первого – 599 кв.м, второго - 102,9 кв.м. В Капане у Атаяна имеется также квартира площадью 82,9 кв.м. Бывший мэр задекларировал и четыре строения – в Капане, Вардаванке и селе Ванек. Их общая площадь 556,1 кв.м. В Капане и Вардаванке бывшему мэру принадлежат 4 приусадебных земельных участке, общая площадь которых составляет свыше 8000 кв.м.
Фото с фейсбуковской страницы Атаяна
В декаларации Артура Атаяна записаны также четыре земельных участка сельскохозяйственного и иного назначения общей площадью 4,2 га.Земли находятся в селах Ванек и Вардаванк. В Ванеке у Атаяна имеется и бассейн.
Несмотря на то, что Вардеванк носит это название уже 10 лет, а в средневековье здесь была построена армянская церковь, есть армянские кладбища 13-17 вв., развалины древнего памятника Путхач, в декларации Атаяна село указано под старым тюркским названием – Гёдаклу.
Бывший мэр Капана задекларировал также два автомобиля – “ВАЗ-21214” выпуска 2005 г. и “Toyota Land Cruiser 200 4.0” 2012 г. Рыночная стоимость «Toyota» – около 25 млн драмов. У Артура Атаяна имеются и денежные средства - 60 млн драмов и 40 тыс. долларов.
Бывшему мэру принадлежит также весь пакет акций ООО “Арт Шейпинг”. Собственностью этой компании, а значит собственностью Атаяна, является гостиничный комплекс “Феникс”. Здесь действуют ресторан, кафе, гостиница, бассейн, спортзал, СПА-центр и другие службы.
Известняковый бизнес и Дашнакцутюн
Артур Атаян – один из основателей ООО “Вайбл”, занимающегося переработкой известняка. До недавнего времени он был владельцем 50% компании и ее директором.
В январе-сентябре 2016 г. Атаяна получил в компании “Вайбл” зарплату в размере 4 млн 984 тыс. драмов, дивиденды в размере 105 млн драмов, а также 52 млн драмов в виде займа и 432 тыс. драмов от сдачи в аренду недвижимости. В сентябре бывший мэр Капана отчуждил принадлежавшие ему акции компании, получив в результате этой сделки 201 млн 369 тыс. драмов. Акции Атаяна приобрели жительницы Еревана Лусине Аракелян и Лиана Саакян – каждая по 25%.
22 сентябя 2015 г. по 25% акций ООО “Вайбл” приобрели также член Бюро АРФД Грант Маркарян и Сергей Локян, беспартийный сын министра территориального управления и развития РА, члена партии Дашнакцутюн Давида Локяна.
Фото с блога Г.Маркаряна
Согласно одному из документов финансового аудита компании, в 2013 г. активы ООО “Вайбл” составили свыше 1 млрд 250 млн, а валовая прибыль – 460 млн драмов.
Артур Атаян по специальности экономист-финансист. С 1991 г. является членом АРФД, занимал ответственные посты в городских и областных структурах партии. В 1995 г. был выдвинут кандидатом в депутаты Национального Собрания. Член совета Торгово-промышленной палаты РА, был председателем совета Сюникского филиала ТПП.
Много имущества, мало денег
Действующий мэр Капана Ашот Айрапетян задекларировал 9 единиц недвижимости: два земельных участка в Ереване, три земельных участка в Капане, там же одна квартира, одно здание, один жилой дом и территория.
Фото с фейсбуковской страницы А.Айрапетяна
В разделе “Доходы” мэр указал зарплату в размере 3,4 млн драмов. Он задекларирвал и денежные средства в размере 1,4 млн драмов. Айрапетяну принадлежат 100 акций ООО “Леварюс”. Эта компания сотрудничает со страховой компанией “Инго Армения”, являясь ее агентом.