Նաիրա Զոհրաբյան. «Գյումրիում Անտառավան 3-րդ թաղամասի 26 շենքը գտնվում է չորրորդ աստիճանի չէ, 400-րդ աստիճանի վթարային վիճակում»
Կառավարության նախաձեռնությամբ այսօր գումարվեց Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան՝ նիստի օրակարգում ունենալով ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանի կողմից առաջարկված «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը և մի քանի միջազգային պայմանագրեր։
Մինչ նիստի օրակագին անցնելը «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հայտնեց, որ թեև իր բարձրաձայնած խնդիրը քննարկվող հարցերի հետ կապ չունի, սակայն այն օրակարգային է։
«Գյումրիում Անտառավան 3-րդ թաղամասի 26 շենքը գտնվում է չորրորդ աստիճանի չէ, 400-երորդ աստիճանի վթարային վիճակում։ Մարդիկ էվակուացնում են երեխաներին, Նոր Տարուն գալու և կառավարության դիմաց վրաններ են խփելու։ Նույն վիճակում Սևեռսկի թաղամասն է։ Ես սա հնչեցնում եմ որպես ահազանգ»,- ասաց Զոհրաբյանը։
Պատգամավորի փոխանցմամբ՝ վերջին ձնաբուքի ժամանակ ողջ ձյունը լցվել է տները, և եթե այս շենքի հարցը օպերատիվ կերպով չլուծվի, համոզված է՝ այդ մարդիկ լուրջ վտանգի առջև կկանգնեն, քանի որ տները կփլուզվեն բնակիչների վրա։
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը Զոհրաբյանին խնդրեց ընդմիջմանը իրեն մոտենալ՝ այդ հարցը քննարկելու համար։

В Гюмри жильцам аварийного дома угрожает серьезная опасность – Наира Зограбян
По инициативе правительства сегодня состоялось внеочередное заседание Национального Собрания, на котором предстояло обсуждение предложенного министром финансов Варданом Арамяном проекта закона о “О внесении изменения в закон РА “О государственной пошлине” и нескольких международных договоров.
Перед тем, как перейти к повестке заседания, председатель фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян сообщила, что вопрос, который она хочет поднять, не имеет отношения к повестке, но является крайне актуальным.
“Дом номер 26 в квартале Антараван города Гюмри имеет даже не четвертую, а 400-ю степень аварийности. Люди эвакуируют детей, а на Новый год они собираются приехать в Ереван и установить палатки напротив здания правительства. В аналогичном состоянии находится и квартал Северский. Считайте это сообщение сигналом”,- сказала депутат.
По словам Н.Зограбян, во время последней метели дома засыпало снегом, и если вопрос этого аварийного здания не получит оперативного решения, то его жильцам может угрожать серьезная опасность, поскольку они могут остаться под завалами дома.
Спикер НС Галуст Саакян попросил Наиру Зограбян в перерыве подойти к нему для обсуждения этого вопроса.