Սերգեյ Ավետիսյան. «Այո՛, ավիաըներությունները պետք է գիտակցեն, թե ինչ դաշտ են մտնում»
Քաղաքացիակական ավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Սերգեյ Ավետիսյանը այսօր կայացած ասուլիսում նշեց, որ ավիացիայի ոլորտում կա ծանր մրցակցություն, հատկապես երբ խոսվում է ռուսական ուղղությունների, մասնավորապես՝ Մոսկվայի մասին։
«Օրական դեպի Մոսկվա ունենք շուրջ 14-15 չվերթ։ Կարծում եմ՝ պարզ է, թե ինչ մրցակցություն է տեղի ունենում այդտեղ։ Բաց երկնքի քաղաքականության անցումը արդեն իսկ ենթադրում է մրցակցություն։ Մրցակցությունն է, որ անուղղակիորեն բերում է այն իրողությանը, որին մենք ուզում ենք հասնենք. դա տոմսերի գների էժանացումն է, աշխարհագրական դիվերսիֆիկացիան, ավելի հարմարավետ և լավ ծառայությունների մատուցումը»,-նշեց Ավետիսյանը։
Վարչության պետն առաջնահերթությունն է համարում հավասար պայմանների ստեղծումը, որտեղ մրցակիները կմրցեն հավասար սկզբունքներով։
Դիտարկմանը, թե ռուսական և օտարերկրյա այլ ավիափոխադրողներ «Զվարթնոց» օդանավակայանում ստանում են առավել արտոնյալ պայմաններ, քան տեղական ավիափոխադրողը, Ավետիսյանը պատասխանեց մեջբերելով «Արմենիա» ավիաընկերության տնօրենի՝ երկու օր առաջ հնչեցրած շնորհակալությունը «Զվարթնոց» օդանավակայանին այն բանի համար, որ իրենց 50 տոկոս զեղչ է տրամադրվել: Ավետիսյանը հավաստիացրեց, որ այլ ավիաընկերություններ նման զեղչեր չեն ստանում։
Վարչության պետն ընդգծում է, որ երբ ընկերությունը փոքր է և մրցում է խոշոր ավիաընկերությունների հետ, մշտապես հայտնվում է դժվար պայմաններում, և դա համարում է նորմալ. «Այո, ավիաընկերությունները Հայաստանում պետք է գիտակցեն, թե որ դաշտ են մտնում։ Ես կարծում եմ, որ եթե իրենց հաշվարկները լինեն ճիշտ, ապա կհասնեն հաջողության»,-նշում է նա։
Անդրադառանալով տեղական ավիաընկերություններին տրամադրվելիք պետական աջակցությանը, Ավետիսյանը հիշեցնում է միջպետական համաձայնագրերը, որով արգելվում է որևէ ընկերության արտոնյալ պայմանների տրամադրումը։ Նրա խոսքով՝ պետական աջակցություն ասելով պետք է նկատի ունենալ կա՛մ փող, կա՛մ պայմաններ, որոնք փող կբերեն:
Ըստ Ավետիսյանի՝ ավիացիոն շուկան բաց է բոլոր տնտեսվարողների համար, և նրանք էլ ստեղծում են պարզ, թափանցիկ համակարգեր, որտեղ պոտենցիալ ներդրողը իրեն կզգա հարմար, վստահ և ապահով։ Լրագրողներից մեկի դիտարկմանը՝ եթե վարչության պետը լիներ տեղական ավիաընկերության տնօրեն, իրեն կզգա՞ր «վստահ, ապահով և համարավետ», Ավետիսյանը պատասխանում է, որ մի փոքր կանհանգստանար մրցակցությունից, քանի որ շուկան այս պահին «բավականին բարդ է»։
Անդրադառնալով Վրաստանով մեկնումներին և ժամանումներին, Քաղավիացիայի վարչության պետը նշեց, որ դրանց թիվը կտրուկ նվազել է, միեւնույն ժամանակ չթաքցնելով, որ կան ուղղություններ, որոնք Թբիլիսով առավել մատչելի են։ Հայկական եւ վրացական շուկաների տարբերությունը, ըստ բանախոսի, այն է որ վրացական շուկայում բավական ակտիվ են թուրքական ավիաընկերությունները, և Ստամբուլը, լինելով ավիացիոն խոշոր կենտրոն, մեծաքանակ հոսքեր է տանում Թբիլիսիից, տարանցիկ տեղափոխելով եվրոպական երկներ։
Ավետիսյանը նաեւ նշում է, որ Երևանը Թբիլիսիի նկատմամբ առավելություններ ունի մասնավորապես դեպի Ռուսաստան եւ դեպի Փարիզ ավիափոխադրումների դեպքում:

Сергей Аветисян: “Авиакомпании должны осознавать, в какое поле приходят”
Начальник Главного управления гражданской авиации (ГУГА) Сергей Аветисян на сегодняшней пресс-конференции заявил, что в сфере авиации существует тяжелая конкуренция, особенно когда речь идет о российских и в частности московском направлениях.
“В день мы выполняем 14-15 рейсов в Москву. Думаю, уже понятно, какая конкуренция существует. Переход к политике открытого неба уже предполагает конкуренцию. Однако именно конкуренция косвенно создает ту реальность, к которой мы стремимся. Это снижение цен на билеты, географическая диверсификация, предоставление более комфортных и широких услуг”,- сказал Аветисян, отметив, что создание равных условий для конкурентов они считают приоритетом.
В ответ на замечание о том, что для российских и другие иностранных авиаперевозчиков в аэропорту “Звартноц” создаются более льготные условия, чем для местного авиаперевозчика, Сергей Аветисян напомнил о том, что два дня назад директор авиакомпании “Армения” выразил благодарность аэропорту “Звартноц” за предоставление им 50-процентной скидки. Другие авиакомпании такие скидки не получают, заметил начальник ГУГА.
По его словам, когда маленькие компании конкурируют с крупными, они всегда оказываются в трудных условиях. “В Армении авиакомпании должны осознавать, в какое поле приходят. Я думаю, что если их расчеты будут правильными, они добьются успеха”,- добавил С.Аветисян.
Авиационный рынок открыт для всех хозяйствующих субъектов, кроме того, содаются простые прозрачные системы, которые позволяют потенциальному инвестору чувствовать себя удобно, уверенно и надежно, заверил Сергей Аветисян.
Касаясь того, что граждане предпочитают уезжать и приезжать через Тбилиси, руководитель ГУГА отметил, что их число резко сократилось. В то же время он признал, что есть направления, которые через Тбилиси более доступны. Разница между армянским и грузинским рынками в том, что на грузинском достаточно активно действуют турецкие компании, и Стамбул, являясь крупным авиационным центром, организует крупные транзитные потоки из Тбилиси в европейские страны.