Վարչապետը խոշոր արտադրող և ներկրող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկել է նրանց գործունեությանը վերաբերող հարցեր
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կառավարությունում հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետության 10 խոշոր ներկրող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին՝ լսել ներկրողների գործունեությանն առնչվող խնդիրները և կառավարությունից սպասվող այն քայլերը, որոնք բարենպաստ պայմաններ կստեղծեն հետագա գործունեության համար: Այս մասին հայտնում է կառավարության կայքը:
Տնտեսվարողները, մասնավորապես նշել են, որ վերջին ժամանակաշրջանում փաստաթղթաշրջանառությանը, այդ թվում՝ մաքսային ձևակերպումներին առնչվող հարցերին տրվում են օպերատիվ լուծումներ: Որպես խնդիր նրանք առանձնացրել են բեռնափոխադրումների հետ կապված հարցը, որը պայմանավորված է անբարենպաստ եղանակի հետևանքով Վերին Լարսում ստեղծվող իրավիճակով:
Կարեն Կարապետյանը տեղեկացրել է, որ կառավարությունը ներկայում քայլեր է ձեռնարկում նոր տրանսպորտային սխեմաներ մշակելու և Վերին Լարսի ճանապարհին այլընտրանքային տարբերակներ գտնելու ու տնտեսվարողներին առաջարկելու ուղղությամբ, որոնք թույլ կտան ինչպես ներկրումն, այնպես էլ արտահանումը կազմակերպել ավելի նպաստավոր պայմաններում և կանխատեսելի ժամանակահատվածում:
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև խոշոր ներկրող կազմակերպությունների գործունեությանը վերաբերող այլ հարցեր, այդ թվում՝ ներկրվող որոշ ապրանքատեսակների արտադրությունը Հայաստանում կազմակերպելու հնարավորությունը:
Նախօրեին վարչապետ Կարապետյանը հանդիպել է նաև ՀՀ 10 խոշոր արտադրող-արտահանող ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ և նշել, որ արտահանման խթանման համար կառավարությունը նախատեսում է ձեռնարկություններին ցուցաբերել գործուն աջակցություն: Մասնավորապես, ոլորտում նախատեսվում է մշտապես մոնիթորինգի ենթարկել արտահանումը կարգավորող իրավանորմերը, բացահայտել և վերացնել վարչարարության խոչընդոտները: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ոլորտին վերաբերվող մի շարք հարցեր, մասնավորապես, ՀՀ-ում արտադրված ապրանքների իրացման հետ կապված արտաքին շուկաներում առաջացող խնդիրները: Կարևորվել է մաքսային վարչարարության ընթացակարգերի պարզեցման մեխանիզմների մշակումն ու դրանից բխող գործառույթների իրականացումը:
Վարչապետը շեշտել է, որ կառավարությունը հետևողական է լինելու բարձրացված խնդիրների լուծմանը, քանի որ չափազանց կարևորում է Հայաստանում արտահանմանը միտված արտադրական ընկերությունների գործունեությունը:

Премьер-министр с представителями крупных организаций – производителей и импортеров обсудил касающиеся их деятельности вопросы
Премьер-министр Карен Карапетян в Правительстве встретился с представителями 10 крупных организаций – импортеров Республики Армения, выслушал касающиеся деятельности импортеров вопросы, а также поинтересовался ожидаемыми от Правительства шагами, которые создадут благоприятные условия для их дальнейшей деятельности.
Представители хозяйствующих субъектов, в частности, отметили, что в последний период вопросам, касающимся обращения документов, в том числе таможенного оформления, даются оперативные решения. В качестве проблемы они выделили связанный с грузовыми перевозками вопрос, который обусловлен ситуацией, создавшейся в Верхнем Ларсе вследствие неблагоприятной погоды.
Карен Карапетян проинформировал, что Правительство в настоящее время предпринимает шаги в направлении разработки новых транспортных схем, нахождения и предложения хозяйствующим субъектам вариантов, альтернативных дороге через Верхний Ларс, которые позволят в более благоприятных условиях и в прогнозируемый период организовать как импорт, так и экспорт.
На встрече были также обсуждены другие вопросы, касающиеся деятельности крупных организаций – импортеров, в том числе возможность организации производства некоторых импортируемых видов товаров в Армении.
Накануне Премьер-министр Карапетян встретился также с представителями 10 крупных компаний производителей – экспортеров РА и отметил, что для стимулирования экспорта Правительство планирует оказать предприятиям действенную поддержку. В частности, в сфере планируется проводить постоянный мониторинг регулирующих экспорт правовых норм, выявлять и устранять административные препятствия. В ходе встречи был обсужден ряд относящихся к сфере вопросов, в частности, проблемы, возникающие на внешних рынках в связи с реализацией произведенных в РА товаров. Была отмечена важность разработки механизмов упрощения процедур таможенного администрирования и осуществления вытекающих из них функций.
Премьер-министр акцентировал, что Правительство будет последовательным в решении поднятых проблем, поскольку придает крайне важное значение направленной на экспорт деятельности производственных компаний в Армении.