Ճամբարակցիների «ռոկֆոր» պանիրը ֆեյսբուքում հանվել է վաճառքի
Ինչպես արդեն հայտնել ենք՝ նոյեմբերի 29-ին Ճամբարակ քաղաքի և հարակից գյուղերի բնակիչները ցույցի էին դուրս եկել «Աշտարակ-կաթ» ընկերության գործարանի դիմաց, պահանջելով վճարել իրենցից մթերված կաթի պարտքերը: Ընկերությունը քանի ամիս չէր վճարել գնված կաթի գումարները, գործարանի աշխատողներին՝ աշխատավարձերը, միայն Ճամբարակում կուտակելով 70 միլիոն դրամից ավելի պարտք:
Բողոքի ակցիայից հետո գործարանի տնօրինությունը որոշեց գումարի փոխարեն ճամբարակցիներին «ռոկֆոր» տեսակի պանիր հանձնել, որից հետո էլ գյուղացիների համար ստեղծվեց մեկ այլ խնդիր՝ ինչպես իրացնել 60 տոննա պանիրը։
Երկու օր առաջ ֆերմեր Հարություն Մնացականյանը «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում գրառում կատարեց այն մասին, որ Ճամբարակի քաղաքապետը կապ է հաստատել իր և Վահրամ Միրաքյանի հետ, խնդրել իրացնել մոտ 60 տոննա պանրի հումքը։ Զանգից հետո Մնացականյանը Միրաքյանի հետ մեկնել է Ճամբարակ, պանրից նմուշներ են վերցրել, վաճառքի նպատակով ուղարկել Ռուսաստանի և Վրաստանի երեք ընկերություններ։
Մինչ այդ ընկերություններից պատասխան կստացվի, նմուշները Հայաստանի Ազգային ագրարային համալսարանում լաբորատոր փորձաքննության են հանձնվել՝ ստուգելու՝ արդյո՞ք արգելված նյութեր, վնասակար միկրոբներ կան, թե ոչ։
«Ճիշտն ասած ռադիոյով լսեցի, որ ճամբարակցիներին աշխատավարձի տեղ պանիր են տվել, մոտ 1 շաբաթ անց քաղաքապետը զանգահարեց, ասաց, որ իմ համարն են տվել (կոնկրետ չեմ հիշում՝ որ կառույցից) և ասել են, որ ես կարող եմ օգնել իրենց իրացման հարցում»,-մեզ հետ զրույցում պատմեց Հարություն Մնացականյանը։
Որոշելով չսպասել արտերկրի ընկերությունների պատասխանին՝ ձեռնարակատերերը քայլեր են ձեռնարկել պանիրը նաև ներքին շուկայում իրացնելու համար, վաճառք սկսելով «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի միջոցով։
Միայն առցանց տարբերակով, նախնական մոտ 4 տոննայի պատվեր է ստացվել։ Մնացականյանը կարծում է, որ օնլայն վաճառքով կարող են գոնե 25 տոննան վաճառել: «Օնլայն վաճառքը փաստորեն արդարացրեց իրեն։ Մինչև պատասխանը գա, շատ ճամբարակցիներ մինչև Ամանոր գոնե կունենան կանխիկ գումար։ Համոզված եմ, որ մեզանից հետո ահագին մարդ ևս կսկսի զբաղվել այդ պանրի վաճառքով»,-ասում է Հարությունը։ Թեև այս պահին պանրի իրացմամբ միայն նա և Վահրամ Միրաքյանն են զբաղվում, բայց կարծում է՝ 15 մարդ պետք է ներգրավվի գործում, որպեսզի հասցնեն ամբողջովին իրացնել հումքը։
Ճամբարակցիներին պանիրը տրվել է 2000 դրամով, սակայն այն Երևան տեղափոխելով, վերամշակելով, փաթեթավորելով, հարկերը վճարելով և առաքելով՝ կվաճառվի 3000 դրամով։
Պանիր պատվիրելու համար անհրաժեշտ է այդ մասին գրառում թողնել Հարություն Մնացականյանի ֆեյսբուքյան էջում:
Ճամբարակի քաղաքապետ Յուրիկ Ավալյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ 60 տոննա պանրի իրացման համար դիմել են որոշ կազմակերպությունների և անհատների՝ այն ներքին շուկայում իրացնելու և արտահանելու համար, սակայն դեռևս տեսանելի գործընթացներ չեն կատարվում։ Քաղաքապետն ասում է՝ «Աշտարակ կաթի» տնօրինության հետ համաձայնության են եկել գումարի դիմաց վերցնել պանիրը, քանի որ բնակիչները գիտակցել են, որ սեփականատերը չի կարողանալու իրենց պարտքի դիմաց վճարել և նրանց հույսը միայն գործարանում մնացած պանրի իրացումն է։
«Սակայն այստեղ՝ Հայաստանի շուկայում, ռոկֆոր պանիրը մի քիչ դժվար է իրացնելը։ Հիմա կա համաձայնություն, բայց ուղղակի այդ իրացման շուկան չկա, որ մարդիկ այդ պանիրը վաճառեն կամ հանձնեն, դրա դիմաց իրենց պարտքերը վերցնեն։ Կա համաձայնություն, բայց շուկայի բավակայության պատճառով՝ գործարքը չի կայացվում»,-ասում է քաղաքապետը։ Նրա տեղեկություններով՝ վերջերս գործարանը կարողացել է մոտ 3 տոննա պանիր վաճառել, դրա դիմաց որոշ գյուղացիների պարտքը մարել, սակայն, քաղաքապետի դիտարկմամբ, այդ գումարը 70 միլիոն պարտքի մեջ, շատ չնչին է։

Чамбаракский рокфор продается через Фейсбук
29 ноября жители города Чамбарака и соседних сел организовали акцию протеста перед зданием завода компании “Аштарак-кат”, требуя выплатить им задолженность по заготовленному молоку. Фермеры уже несколько месяцев не могут получить деньги за свой товар, а работники завода – зарплату. Только в Чабараке долг компании превысил 70 млн драмов.
После акции протеста дирекция завода решила вместо денег раздать чамбаракцам сыр рокфор, что поставило их перед новой проблемой – как реализовать 60 тонн сыра.
Два дня назад фермер Арутюн Мнацаканян написал на своей страничке в Фейсбуке, что мэр Чамбарака связался с ним и Ваграмом Миракяном, попросив реализовать около 60 тонн сырья для производства сыра. После звонка Мнацаканян вместе с Миракяном приехали в Чамбарак, забрали образцы сыра и отправили их для продажи трем компаниям России и Грузии.
До получения ответа образцы были переданы для проведения экспертизы в лабораторию Национального аграрного университета Армении с целью проверки наличия в них запрещенных веществ и вредных микробов.
“О том, что чамбаракцам вместо зарплаты раздали сыр, я услышал по радио. Примерно через неделю позвонил мэр и сказал, что ему дали мой номер телефона и сказали, что я могу помочь в вопросе реализации”,- рассказал нам Арутюн Мнацаканян.
Решив не дожидаться ответа зарубежных компаний, предприниматели осуществили шаги по реализации сыра на внутреннем рынке через социальную сеть “Фейсбук”.
Уже получен заказ примерно на 4 тонны. Мнацаканян считает, что посредством онлайн-продажи можно реализовать 25 тонн. “Онлайн-продажа оправдала себя. Убежден, что нашему примеру последуют и другие”,- сказал Арутюн. И хотя на данный момент реализацией сыра занимаются лишь он и Ваграм Миракян, Арутюн считает, что в дело должны быть волечены человек 15, что позволит полностью реализовать продукцию.
Чамбаракцам сыр выдали по цене 2000 драмов, но после перевозки в Ереван, переработки, упаковки, выплаты налогов, рокфор будет продаваться за 3000 драмов.
Для того, чтобы заказать сыр, необходимо оставить соответствующую запись на фейсбуковской страничке Арутюна Мнацаканяна.
В беседе с нами мэр Чамбарака Юрик Авалян отметил, что для реализации 60 тонн сыра они обратились к некоторым организациям и частным лицам, но ощутимых результатов пока нет. С дирекцией “Аштарак-кат” достигнуто согласие о получении вместо денег сыра, поскольку чамбаракцы поняли, что собственник не сможет погасить задолженность перед ними, и теперь вся надежда на реализацию оставшегося на заводе сыра.
Как отметил Ю.Авалян, в Армении рокфор продается с трудом. Недавно заводу удалось продать около трех тонн сыра, благодаря чему некоторые крестьяне получили свои деньги. Но это лишь ничтожная часть задолженности в 70 млн драмов.