Չկառուցված Նոր Հալեպն ու Հրանտ Վարդանյանի նվիրաբերած 42 մլն դրամը
Արագածոտնի մարզի Աշտարակ քաղաքում սիրիահայերի համար նոր թաղամաս կառուցելու գաղափարն այդպես էլ կյանքի չկոչվեց։ Նոր Հալեպում (այդպես պետք է կոչվեր թաղամասը) բնակարան ձեռք բերելու համար դիմում էր ներկայացրել շուրջ 660 սիրիահայ։ Հաշվարկվել էր, որ ծրագրի իրականացման համար հարկավոր է 25 մլն ԱՄՆ դոլար, որը պետք է հավաքվեր դիմում ներկայացրած սիրիահայերից ու բարերարներից։
Սակայն ծրագրերը չիրականացան. ոչ առաջին, ոչ երկրորդ կողմից գումարներ չհավաքվեցին։ Միայն բարերարները նվիրաբերեցին 52 մլն ՀՀ դրամ, որի մեծ մասը՝ 42 մլն դրամը, նվիրաբերել է գործարար Հրանտ Վարդանյանը։
Ծրագրի համակարգողն ու պատասխանատու նշանակվեց «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ն՝ Սփյուռքի նախարարության գլխավորությամբ:
Մեկուկես տարի առաջ «Հետք»-ի հետ զրույցում, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի ղեկավար Լենա Հալաջյանի նշեց, որ 52 մլն դրամից ավելի քան 10 մլն դրամը տրամադրվել է Նոր Հալեպի համար նախատեսված վայրում երկրաբանական աշխատանքներին ու քարտեզավորմանը, իսկ 42 մլն դրամը պահվում է «ԱԿԲԱ-Կրեդիտ Ագրիկոլ բանկ»-ում։
Թե ծրագրի, թե նվիրաբերած գումարների մասով այսօր էլ որևէ փոփոխություն չկա։ Լենա Հալաջյանն ասում է, որ գումարը առանձին հաշվեհամարով շարունակում է մնալ նույն բանկում։
Հարցին՝ ի վերջո ի՞նչ նպատակով է օգտագործվելու գումարը և արդյոք հնարավո՞ր չէ այն ծառայեցնել սիրիահայերի ներկա կարիքներին, Լ. Հալաջյանը պատասխանում է, որ այդ գումարը հատուկ նպատակով է տրամադրվել։ Այն կարող է սիրիահայերի համար այլ նպատակի ծառայել, եթե Հրանտ Վարդանյանի ժառանգները նման առաջարկ անեն։ Իսկ առայժմ «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն»-ն այդ մասով որևէ ծրագիր չի առաջարկել։

Непостроенный Новый Алеппо и пожертвованные Грантом Варданяном 42 млн драмов
Идея строительства в городе Аштараке (Арагацотнская область) микрорайона Новый Алеппо так и не осуществилась. Заявления на приобретение квартир в Новом Алеппо (именно так должен был называться новый микрорайон) подали 660 сирийских армян. Для реализации проекта требовалось 25 млн долларов, которые должны были собрать армяне из Сирии и благотворители.
Однако программа не осуществилась, так как ни первая, ни вторая сторона денег не собрали. Правда, благотворители пожертвовали 52 млн драмов, и большую часть суммы – 42 млн – передал предприниматель Грант Варданян.
Координатором программы была назначена общественная организация “Центр по координации проблем сирийских армян” во главе с Министерством диаспоры РА.
Полтора года назад руководитель Центра Лена Аладжян в беседе сообщила Hetq.am, что 10 млн из 52 млн драмов были выделены на проведение геологических работ на территории, выделенной под строительство Нового Алеппо, а 42 млн вложены в банк “АКБА Кредит Агриколь”.
Отметим, что никаких изменений ни в программе, ни в вопросе пожертвоваванных сумм не произошло. Деньги, по словам Лены Аладжян, продолжаются храниться в том же банке.
На вопрос, в каких целях будут использованы эти средства и нельзя ли потратить их на удовлетворение сегодняшних нужд сирийских армян, г-жа Аладжян ответила, что эта сумма была выделена с конкретной целью, использовать ее на другие нужды сирийских армян можно только в том случае, если такое предложение поступит от наследников Гранта Варданяна.