«Մենք ենք այս քաղաքի տերը» Տարոն Մարգարյանին քայլեր է առաջարկում
«Մենք ենք այս քաղաքի տերը» շնորհավորում է Տարոն Մարգարյանին՝ Երևանի քաղաքապետ ընտրվելու կապակցությամբ և կոչ է անում անհապաղ քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի մայրաքաղաքում կանաչ տարածքները փրկելու համար:
Կարծում ենք, Ձեզ ևս անհանգստացնում է Երևանում ստեղծված այն իրավիճակը, երբ խախտվում են քաղաքաշինական նորմերը, քաղաքը գնում է դեպի բացարձակ «բետոնապատում», ինչի արդյունքում երեխաները զրկվում են այգում խաղալու հնարավորությունից, մեծերը' ծառերի ստվերում հանգստանալուց, իսկ երիտասարդները' շարունակաբար հոգնածություն և ուժերի անկում են զգում:
Վիճակագրական տվյալները ցույց են տալիս, որ «երիտասարդացել են» քաղցկեղն ու սրտային հիվանդությունները, ավելի տարածված են դարձել զանազան նյարդային հիվանդություններ: Այս իրավիճակի հիմնական պատճառներից մեկն այն է, որ հանուն մասնավոր շահի շարունակվում է հանրային այգիների և ծառերի լայնածավալ սպանդը, նախկին կանաչ տարածքների տեղում բարձրահարկեր են կառուցվում, ինչին զուգահեռ մեծանում է նաև տրանսպորտի հոսքը:
Այգիների մաս առ մաս կառուցապատվում են, գերազանցելով օրենքով թույլատրելի տոկոսը և հաճախ հանգեցնելով այգուց լիակատար ոչնչացմանը: Երևանում այլևս չկան բավարար ծառեր մեր թոքերի համար թթվածին արտադրելու համար (անհրաժեշտ 21 քառ. մետրի փոխարեն մեկ շնչին բաժին է ընկնում 7 քառ. մետրից էլ քիչ կանաչ տարածք): Եթե հաշվի առնենք նաև քաղաքի բնակլիմայական պայմանները, ըստ որի Երևանին բնորոշ է չոր մայրցամաքային կլիման և այն գտնվում է օշինդրային կիսաանապատի գոտում, առավել կարևորվում է կանաչ տարածքների անհրաժեշտությունը՝ քամիներից պաշպանելու, օդը խոնավացնելու, փոշուց և թունավոր նյութերից մաքրելու համար:
Ստեղծված իրավիճակը շտկելու համար առաջարկում ենք ձեռնարկել հետևյալ քայլերը.
- 2012թ. բյուջեում շեշտակիորեն ավելացնել Երևանի այգիների պահպանման և խնամքի, նոր այգիների ստեղծման համար հատկացվելիք գումարը:
- խիստ հսկողություն սահմանել Երևանի գլխավոր հատակագծի խախտումներ թույլ չտալու համար (ներկայումս շինարարական բազմաթիվ նախագծեր ընթանում են Երևանի գլխավոր հատակագծի խախտմամբ):
- բոլոր քաղաքաշինական նախագծերի մասին տարբեր միջոցներով և ամիսներ առաջ իրազեկել հանրությանը և նպաստել նրա ակտիվ մասնակցությանը. hասարակության մասնակցությունն է, որ կարող է հավասարակշռող դեր ունենալ քաղաքի համաչափ և կայուն զարգացման համար:
– ճշտել Երևանի քաղաքապետարանի վարչությունների պատասխանատվությունն ու հասցեականությունը, բնապահպանական խնդիրների դեպքում քաղաքացիներին ապակողմնորոշելուց և պատասխանատվությունից հրաժարվելուց խուսափելու համար:
- դադարեցնել շինարարությունը հանրային կանաչ գոտիներում և ընդհանուր օգտագործման բակային տարածքներում. չերկարացնել բոլոր այն սրճարանների պայմանագրերը, որոնք ծանր բետոնե հիմնական կառույցներ ունեն, ապամոնտաժել դրանք՝ այդ թվում նաև Օղակաձև այգու երկայնքով կառուցված համալիրները, Ուսանողական այգու ապօրինի կառույցը, Նոր Նորքում, Արաբկիրում և քաղաքի այլ այգիներում կառուցվող շինությունները: Աջակցել Նալբանդյան 106 և Պուշկին/Կողբացի և մյուս բակային տարածքների բնակիչներին' սեփական պահանջներին համապատասխան կանաչ բակային տարածքներ ունենալու համար:
- կրկին ծառապատել Նորքի անտառը, Մոնումենտի լանջը, վերականգնել կորած մյուս ծառածածկ գոտիներն և կենտրոնի կանաչ օղակը:
Կարծում ենք, որ վերոհիշյալ միջոցների ձեռնարկումը կօգնի Երևանում ստեղծել մեր և մեր երեխաների համար առողջ միջավայր, բարենպաստ կլինի տուրիզմի զարգացման և ներդրումների համար և, ընդհանրապես, կնպաստի Երևան քաղաքի կայուն զարգացմանը:

Инициатива “Мы – хозяева этого города” предлагает Тарону Маргаряну предпринять конкретные шаги
“Мы – хозяева этого города” поздравляет Тарона Маргаряна с избранием мэром Еревана и призывает предпринять неотложные шаги по спасению зеленых зон в столице Армении.
Нам кажется, что Вас тоже беспокоит сложившаяся в Ереване ситуация, когда нарушаются градостроительные нормы, когда город идет к абсолютной “бетонизации”, в результате чего дети лишаются возможности играть в саду, пожилые – отдыхать под деревья, а молодые чувствуют хроническую усталость и постоянный упадок сил”,- говорится в письме гражданской инициативы “Мы – хозяева этого города”, адресованном новому мэру армянской столицы Тарону Маргаряну.
Авторы письма, ссылаясь на статистические данные, отмечают, что что рак и сердечные заболевания “омолодились”, большое распространение получили различные нервные болезни. Одна из основных причин этой ситуации состоит в том, что во имя частного интереса продолжается широкомасштабное уничтожение общественных садов и деревьев, на месте прежних зеленых территорий строятся многоэтажные здания, параллельно чему увеличивается транспортный поток.
Для выправления сложившейся ситуации гражданская инициатива предлагает осуществить, в частности, следующие шаги: в бюджете 2012 г. увеличить сумму на сохранение и уход садов в Ереване и создание новых садов; установить строгий контроль с целью недопущения нарушений генплана Еревана; прекратить строительство в общественных зеленых зонах и дворовых территориях общего пользования; не продлевать договоры и демонтировать кафе, имеющие фундаментальные бетонные сооружения, в том числе комплексы, построенные вдоль Кольцевого бульвара, незаконные сооружения в Студенческом саду, садах Нор Норка, Арабкира и других административных районах города; оказать содействие жителям домов по адресам Налбандяна, 106, Пушкина/Кохбаци и других в их стремлении иметь соответствующую зеленую дворовую территорию; восстановить лес в Норке, на склоне Монумента, зеленое кольцо в центре, а также другие зеленые территории города.
”Мы считаем, что осуществление вышеперечисленных шагов поможет создать в Ереване здоровую среду для нас и наших детей, будет способствовать развититю туризма и инвестиций и в целом способствовать стабильному развитию Еревана”,- говорится в обращении гражданской инициативы.