Մանվել Բադալյան. «Ես ցանկություն չունեմ պաշտպանելու վախվորած, վախկոտ, անսկզբունք մարդկանց»
Երեկ մամուլի ասուլիս էր հրավիրել ՀՀ Քաղծառայության խորհրդի նախագահ Մանվել Բադալյանը: Ստորև ներկայացնում ենք Մ. Բադալյանի պատասխանները «Հետքի» հարցերին:
-Սոցիալական փաթեթի մոդելը, երևույթը շատ լավ բան է: Վաղը եթե Աստված մեզ աջակցի, և մենք կարողանանք յուրաքանչյուրի հաշվով 15.000 դրամ ամսական գումարը դարձնել մի քիչ ավելի մեծ գումար, հրաշալի բան կլինի: Եվ, անկեղծ ասած, մեր քաղաքացիական ծառայողների ընդվզումները ես մարդկայնորեն էլ լավ չեմ հասկանում, որովհետև սա քայլ առաջ է: Մենք ասում ենք` աշխատավարձն էլ է քիչ. ձերն էլ, իմն էլ բոլորինն էլ:
-Որքա՞ն է Ձեր աշխատավարձը, պարոն Բադալյան:
-Իմը` 300.000 դրամ:
-Իսկ 40.000 դրամ ստացող քաղծառայողը իրավունք ունի՞ հուսալ, որ եթե կա այդ 15.000-ը, կանխիկ ավելացվի աշխատավարձին և դարձվի գոնե սոցիալական զամբյուղին համապատասխան գումար:
-Դուք ենթադրում եք, որ ես կարող եմ դեմ լինել ցանկացած մարդու ավելի բարձր աշխատավարձի՞ն: Ես ո՞նց կարող եմ դեմ լինել:
-Դուք զարմանում եք, որ ընդվզում են, բայց իրենք պարզապես հիշեցրել են, որ նախագահի նախընտրական ծրագրում եղել է աշխատավարձերը բարձրացնելու խոստում, և չի կատարվել այդ խոստումը:
-Ես չեմ զարմանում, որ ընդվզում են: Ես ասում եմ` մենք արել ենք փոքր քայլ առաջ, թեկուզ` փոքր, բայց քայլ առաջ: Մի բան, որ չենք ունեցել առաջ, հիմա կա: Ավելի մեծ քայլ հնարավոր չի եղել անել, բայց փոքր արել ենք:
-Պարոն Բադալյան, Դուք գիտե՞ք, որ 5 քաղծառայող հեռացվել է աշխատանքից:
-Ո՞րտեղից գիտեմ...
-4-ը` քաղաքաշինության, 1-ը` աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից` բաժնի պետ, գլխավոր մասնագետ...
-Բայց ես իրոք չգիտեմ: Այդ հինգ հոգին` ովքե՞ր են ազատվել:
-4-ը` քաղաքաշինության նախարարությունից, 1-ը` սոցիալական հարցերի:
-Ինչպե՞ս են իրենց ազատել աշխատանքից:
-Սեփական դիմումի համաձայն:
-Դե, բա ի՞նչ անենք:
-Ճնշումներ են եղել, պարոն Բադալյան:
-Ես նախկինում հնչեցրած իմ մի դիրքորոշում նորից եմ հնչեցնում, և շատ կարևորել եմ միշտ: Եթե մարդն իր գործունեության մեջ անթերի է, անխոցելի է, որևէ նախարար նրան չի կարող ազատել... Լավ, չասենք` նախարար... Էդ նույն Ձեր մատնանշած նախարարություններում բարեբախտաբար դեպքեր ունեցել ենք, որ ինչ-որ մարդկանց ուզել են ազատել աշխատանքից, և չեն ազատվել այդ մարդիկ. չեն կարողացել ազատել:
-Ֆեյսբուքի նախաձեռնության էջում աղաղակում էին, օգնություն էին խնդրում, ու ոչ մի արձագանք չեղավ, ոչ ոք չօգնեց այդ մարդկանց:
-Եթե մեզ չեն վստահում էդ մարդիկ, և դա է պատճառը, որ խորհրդին չեն դիմել, մենք կարող ենք իմանալ, կարող ենք և չիմանալ: Տվյալ մարդիկ պետք է մեզ դիմեին:
-Հենց նույն շրջանում, երբ Ֆեյսբուքում մարդիկ օգնություն էին խնդրում, լրատվամիջոցների հարցին ի պատասխան՝ Դուք ասացիք, որ բոլորը գոհ են սոցիալական փաթեթից:
-Ես որտե՞ղ ասացի` բոլորը գոհ են: Կառավարության նիստից դուրս գալիս մի անգամ ինձ ընդամենը մի հարց են տվել, ես էլ ասել եմ` դա քայլ առաջ է, չեմ ասել` բոլորը գոհ են: Մի անգամ էլ ազգային ժողովում բյուջեի քննարկմանն եմ ասել դա, էստեղ էլ եմ ասում՝ սա ես համարում եմ քայլ առաջ: Իսկ այդ մարդիկ, ես հիմա ձեր աջակցությամբ կրկնում եմ, թող դիմեն, պատճառը նկարագրեն, տեսնենք` ով է այնուամենայնիվ այդ վերադասը, այդ ղեկավարը: Որովհետև երբ մենք փորձել ենք մամուլի տեղեկատվության հիման վրա հասկանալ, թե ովքեր են այդ մարդկանց առաջարկել, ստիպել, պարտադրել, չենք կարողացել հասկանալ:
Հիմա այդ մարդը կգա, հստակ եմ ասում` Ձեզ, ինձ, չի ասի` ով է այն մարդը, ով իրեն հրավիրել է ու պահանջել: Մեկը մյուսի վրա կգցի, նախարարը կասի` աշխատակազմի ղեկավարն է... Եթե մարդը իր խնդրի 50 %-ը չի ուզում լուծել, ով ուզում է լինի այդ մարդը` ես նրան չեմ ուզում ձեռք մեկնել: Ես հետևողական կլինեմ, բայց համ կպաշտպանեմ նրանց, համ կասեմ` չի կարելի այսքան վախվորած լինել:
Դուք խոսում եք սիմվոլիկ աշխատավարձի մասին: Ինչո՞ւ են հեշտությամբ թողնում-գնում: Եթե շատ լուրջ վարձատրություն ունենային Ձեր ասած 4-5 հոգին, այդքան հեշտությամբ չէին գնա: Նրանք շահագրգիռ էլ չեն կառչած մնալու իրենց գործին: Այսինքն` էստեղ գործոնները շատ տարբեր են:
-Պարոն Բադալյան, աշխատանքից հրաժարվել են, որովհետև նրանց անանուն զանգերի միջոցով սպառնացել են: Եվ անձին չեն սպառնացել, այլ ընտանիքին:
-Անգամ էդ կարգի, հա՞, անգամ էդ կարգի... Եթե աշխատավարձի պահանջի համար անանուն զանգեր են, ինձ վաղուց պետք է խփած լինեին, որովհետև ամեն ասուլիսում ես ասել եմ, որ մեր երկրում պետական չինովնիկների աշխատավարձերը շատ ցածր են, ներառյալ` իմը, կրտսեր մասնագետինը, երկրի ղեկավարինը, երկրի վարչապետինը: Եթե աշխատավարձի մասին խոսողին անանուն զանգով պիտի սպառնան, ես սկսում եմ շատ ոչ լուրջ վերաբերվել այս գործին:
-Դե, պատկերացրեք, որ ֆեյսբուքի քննարկման համար կարող են զանգել ու սպառնալ:
-Ճիշտն ասած, կներեք, բայց դժվար եմ պատկերացնում: Ես ցանկություն չունեմ, որպես մի համակարգի ղեկավար, պաշտպանելու վախվորած, վախկոտ, անսկզբունք մարդկանց: Ինձանից նեղանալու են իմ բառերի համար: Ես ուզում եմ պաշտպանել նրանց, ովքեր նաև իրենք են ուզում իրենց պաշտպանել: Ես նման մարդկանց չեմ հարգում:
-Դուք ընտրության առաջ չեք կանգնել ուրեմն:
-Ինձ ճիշտ հասկացեք. երբ մարդը դիմում է գրում, ազատվում, գնում է, տանը նստում, եթե նա արդեն իր վճիռը կայացրել է` ստիպելով, վախեցնելով, թե ինչպես, ազատվել է, և նա այլևս մեր աշխատակիցը չի, ես ինչպե՞ս նրա հետևից գնամ, պաշտպանեմ: Մարդը թող մնա իր տեղում, մենք կարողանանք, փորձենք պաշտպանել, մեր իրավական մեխանիզմները կիրառել:
-Ազատվել է ընդամենը հինգ հոգի: Մյուսներին պաշտպանեք, պարոն Բադալյան:
-Ովքե՞ր են այդ հինգը: Ինչու՞ հենց այդ հինգը:
-Ակտիվիստներն են, ստորագրահավաք կազմակերպողները: Ի դեպ, այդ ստորագրությունները վերացվել են դարձյալ պարտադրանքով: Եթե մեկ օրում հազարից ավելի ստորագրություն է հավաքվում` 7000 քաղծառայողից 1000-ը ստորագրում է, ուրեմն լուրջ խնդիր կա, չէ՞: Ինչո՞ւ են լռեցնում նրանց:
-Ինչպե՞ս են լռեցնում: Դուք ասում եք` վախենալու իրավունք ունի: Ես ընդունում եմ, բայց եթե նա արդեն որոշել է, իր նկատմամբ ճնշումներին տրվել է, ի՞նչը պաշտպանենք: Էլ չենք կարող հետ բերել նրան:
-Չե՞ք կարող հետ կանչել, ապացուցել, որ ճնշումների ներքո է գրել դիմումը:
-Ինքը դիմում է գրել, գնացել: Այդ մարդիկ լրատվամիջոցին բան ասելուց առաջ կես բառով էլ քաղծառայության խորհրդին թող տեղյակ պահեին: Մենք թերթերից պիտի չլսեինք` մոտավոր, կցկտուր, անանուն:
Ասուլիսի վերջում պարոն Բադալյանը կրկին հիշատակեց աշխատանքից ազատված քաղծառայողներին` կուսակցականության վերաբերյալ իր դիրքորոշումն արտահայտելիս:
-Եթե մարդիկ հեշտությամբ դիմում են գրում, հեռանում, այդ նույն մարդիկ նույն հեշտությամբ էլ ամիսը մեկ կուսակցություն են փոխում, ամիսը մեկ դիմում են գրում` կուսակցության անդամագրվում: Այսինքն` մարդկայնորեն, եթե վերանանք պաշտոններից, օրենքներից, կարգերից, կան բաներ, որ ի սկզբանե ծուռ են, ի սկզբանե խեղված են իրենց տրամաբանական առանցքից: Դրա պատճառով էլ նման հարցեր միշտ կարող են առաջանալ, և թյուրըմբռնումներ մեր մեջ էլ երբեմն առաջանում են:

Манвел Бадалян : “У меня нет желания защищать робких, трусливых, беспринципных людей”
Вчера состоялась пресс-конференция предедателя Совета гражданской службы РА Манвела Бадаляна. Ниже представляем ответы М.Бадаляна на вопросы “Hetq”-а
Модель социального пакета вещь очень хорошая. Завтра, если, дай Бог, мы сможем немного увеличить предусмотренные ежемесячно 15 тысяч драмов на каждого, будет замечательно. Откровенно говоря, я не могу по-человечески понять протест наших гражданских служащих, потому что это шаг вперед. Мы говорим, что зарплата низкая – и ваша, и моя, всех.
Какая у Вас зарплата, господин Бадалян?
Моя – 300 тысяч драмов.
А получающий 40 тысяч драмов гражданский служащий имеет право надеяться, что если есть эти 15 тысяч, то его зарплата повысится и сравняется хотя бы со стоимостью социальной корзины?
Вы полагаете, что я могу быть против высокой зарплаты любого человека? Как я могу быть против?
Но Вы удивляетесь, что люди протестуют, но они просто напомнили о том, что в предвыборной программе президента содержалось обещание о повышении зарплаты, которое не было выполнено.
Я не удивляюсь, что протестуют. Я говорю, что мы сделали небольшой, но шаг вперед. То, чего раньше не было, сейчас есть. Сделать больший шаг было невозможно, однако маленький шаг мы сделали.
Господин Бадалян, Вы знаете о том, что пятеро гражданских служащих уволены с работы?
Откуда мне знать...
Четыре человека уволены из Министерства градостроительства и один – из Министерста труда и по социальным вопросам. Среди них начальник отдела, главный специалист...
Но я действительно об этом не знаю. Как уволили этих людей?
Согласно собственному заявлению.
Ну и что теперь делать?
На них было оказано давление.
Я хочу еще раз высказать свою точку зрения, которую считаю очень важной. Если человек в своей работе безупречен, неуязвим, то никакой министр не сможет его уволить. В упомянутых Вами министерствах были случаи, когда людей хотели освободить от работы, но они не освободились, их не смогли уволить.
На странице Facebook люди взывали о помощи, однако никаких откликов не последовало, никто не помог этим людям.
Если эти люди нам не доверяют... В этом, наверное, причина того, что они не обратились к нам. Мы могли знать об этом, а могли и не знать. Эти люди должны были обратиться к нам.
В то время, когда люди в Facebook просили о помощи, Вы, отвечая на вопрос СМИ, сказали, что все довольны социальным пакетом.
Когда это я говорил, что все довольны? Только один раз, когда я выходил с заседания правительства, мне задали вопрос, и я сказал, что это шаг вперед. Я не говорил, что все довольны. Об этом я сказал и во время обсуждения бюджета в Национальном Собрании. И сейчас я утверждаю, что это шаг вперед. А эти люди должны были обратиться к нам, представить причину, мы бы посмотрели, кто этот руководитель, эта вышестоящая инстанция. Потому что когда мы попытались на основе информации в прессе понять, кто оказал давление на этих людей, кто их заставил, то ничего не поняли.
Вы говорите о символической зарплате. Но почему они с такой легкостью оставляют и уходят? Если бы упомянутые вами 4-5 человек получали серьезную зарплату, они бы с такой легкостью не ушли. Они даже не держатся за свою работу. То есть здесь много разных факторов.
Господин Бадалян, они отказались от работы, потому что им угрожали посредством анонимных звонков. И угрожали не лично им, а членам их семей.
Даже так? Если из-за требования о зарплате поступают анонимные звонки, то меня давно должны были убить, потому что на каждой пресс-конференции я заявлял, что в нашей стране госчиновники получают очень низкую зарплату, включая меня, младшего специалиста, руководителя страны, премьер-министра. Если тому, кто говорит о зарплате, должны угрожать посредством анонимных звонков, то я уже начинаю относиться к этой работе очень серьезно.
Представьте, что из-за обсуждения в Facebook могут позвонить и угрожать.
Извините, но мне, честно говоря, трудно представить. У меня как руководителя системы нет желания защищать робких, трусливых, беспринципных людей. За эти слова на меня, наверное, обидятся. Я хочу защищать тех, кто сам хочет себя защищать.
Значит, Вы не оказывались перед необходимостью выбора.
Поймите меня правильно, когда человек пишет заявление, увольняется, сидит дома, если он уже принял решение – освободиться от работы под давлением или из страха, если он больше не является нашим работником, то как я могу его защитить. Он должен был остаться на своем месте, мы бы попытались его защитить, задействовать наши правовые механизмы.
Уволились всего пять человек. Защитите остальных, господин Бадалян.
Кто эти пятеро? Почему именно они?
Это активисты, организовавшие сбор подписей. Кстати, эти подписи также были уничтожены под давлением. Если за один день 1000 из 7000 гражданских служащих поставили свои подписи, значит проблема серьезная, не так ли? Почему их заставили замолчать?
Как заставляют? Вы говорите, имеет право бояться. Я согласен но если он уже решил, если он отступил под давлением, то как мы должны защитить? Мы не можем его вернуть.
Вы не можете вернуть этих людей, доказать, что заявление они написали под давлением?
Они сами написали заявление и ушли. Перед тем, как что-то сообщать СМИ, эти люди должны были поставить в известность Совет гражданской службы. Мы не должны были получать из газет обрывочные сведения, анонимную информацию.
В заключение пресс-конференции господин Бадалян, выражая свою позицию относительно вступления в различные партии, вновь упомянул об освобожденных от работых гражданских служащих:
- Если люди с легкостью пишут заявление и уходят, то с такой же легкостью эти люди раз в месяц меняют партию, раз в месяц вступают в какую-либо партию. Так что если отстраниться от должностей, от законов, порядков, то чисто в человеческом плане есть вещи, которые изначально были искажены. Потому всегда возникают подобные вопросы.