Արսինե Խանջյան. «Ժամանակն է գործնական մասնակցություն ունենալ հայաստանյան իրադարձություններին»
«Արդարություն Հայաստանում» նախաձեռնության անդամ, կանադահայ դերասանուհի և պրոդյուսեր Արսինե Խանջյանը,անդրադառնալով սեպտեմբերի 21-ին իրենց հնչեցրած՝ Հայաստանում անհապաղ փոփոխություններ իրականացնելու պահանջին, ասում է՝ արդեն երկու ամիս է անցել այդ հայտարարությունից, սակայն նոր կառավարության ձևավորումը երկրում փոփոխություններ, տնտեսական բարեփոխումներ իրականացնելու հստակ ձևակերպումներ և խիստ պայմաներ դեռևս չի ներկայացրել։ Նա այս տեսակետը հայտնել է «Մեդիա կենտրոնում» այսօր հրավիրված ասուլիսի ընթացքում: Ասուլիսին սկայպով միացել են նաեւ նախաձեռնության անդամներ, կանադահայ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը (Արսինե Խանջյանի ամուսինը) և System of a Down խմբի մեներգիչ Սերժ Թանկյանը։
Դերասանուհին շեշտեց, որ Սփյուռքում ապրող հայերի համար Հայաստանի անկախությունը եղել է կարևորագույն հաղթանակ, նվեր, երազանքի իրականացում, որի համար, նրա խոսքով, միգուցե իրենք՝ որպես անհատներ, այդ պահին չեն կարողացել մեծ ներդրում ունենալ, սակայն միշտ ապրել են այդ «նորածին» երկրին սատար լինելու գիտակցությամբ՝ օգնելու, որ ոտքի կանգնի ոչ միայն մշակութային ասպարեզում, այլև որպես անկախ, ինքնիշխան, ժողովրդավար պետություն։
Խանջյանը ցավով է հայտնում, որ պատկերը տարեցտարի ավելի մտահոգիչ է դառնում. Հայաստանի գրանցած տնտեսական ցուցանիշները, քաղաքական անառողջ մթնոլորտը, մարդու իրավունքների ոտնահարումները և արդարադատության բացակայությունը, արտագաղթը մեծ մտահոգություն են առաջացրել նաև Սփուռքում։
Ասում է՝ Սփյուռքից և Հայաստան այցելելով տեսնում են, թե ինչպես է քաղաքացիների արդար պահանջը «խեղդվում», լռեցվում, ինչպիսի ուժ է կիրառվում քաղաքացու դեմ, ինչպես են մենաշնորհները խեղդում տնտեսական մրցակցությունը։
Խանջյանի դիտարկմամբ՝ Հայաստանի այս տարվա պատկերը ծանր էր և մտահոգիչ, որպես օրինակ նշում է ապրիլյան պատերազմը, որի արդյունքում պետք է վերագնահատվեր տեղի ունեցածը: Որպես «վերագնահում» որակում է հուլիսյան դեպքերը, երբ քաղաքացիների զայրույթը հանգեցրեց զինված գործողությունների։
Դերասանուհին այդ դեպքերը համարում է ակնհայտ ահազանգ, որը փաստում է՝ իրադրությունը դուրս է եկել թույլատրելիի սահմաններից, և երկրում փոփոխությունների անհապաղ անհրաժեշտություն կա։
«Ինձ համար ոստիկանության հետ անմիջական առնչվելու և տիրող վախով լի մթնոլոտը տեսնելու փորձառությունը շատ կարևոր էր՝ հասկանալու, որ ժամանակն է գործնական մասնակցություն ունենալ հայաստանյան իրադարձություններին, օգտագործել Սփյուռքում ունեցած ռեսուրսը, կապերը և փորձը՝ սատար կանգնելու Հայաստանի ժողովրդի կողքին և բարձրաձայնելու արդարության նրանց պահանջը»։
Դերասանուհին որպես Հայաստանին աջակցություն և գործնական քայլ որոշ հայերի հետ նախաձեռնել է «I observe 2017» դիտորդական ծրագիրը, որը նպատակ ունի ապրիլին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին Հայաստան «բերել» Սփյուռքում ապրող հայերին և նրանց հնարավորություն տալ մասնակցել երկրի քաղաքական գործընթացներին, սեփական ներդումն ունենալ օրենքի երկիր կառուցելու գործում։ Նրա հաղորդմամբ՝ մի քանի կազմակերպված խումբ արդեն իսկ աշխատում է այս նախաձեռնության իրականացման համար։

Арсине Ханджян: “Пришло время принимать реальное участие в событиях в Армении”
Член инициативы “Справедливость в Армении”, канадская актриса армянского происхождения, продюсер Арсине Ханджян, касаясь выдвинутого инициативой 21 сентября требования о незамедлительном осуществлении перемен в Армении, отметила, что с того дня прошло уже два месяца, однако формирование нового правительства пока не привело к осуществлению в стране изменений, экономических реформ, выдвижению жестких условий. Об этом Арсине Ханджян заявила на состоявшейся сегодня пресс-конференции в “Медиа-центре”. В пресс-конференции по скайпу приняли участие и другие члены инициативы – канадский режиссер армянского происхождения, муж Арсине Ханджян Атом Эгоян и солист группы System of a Down Серж Танкян.
Актриса подчеркнула, что для живущих в Диаспоре армян обретение Арменией независимости стало важнейшей победой, подарком, осуществлением мечты, в чем они в тот момент не могли участвовать, однако всегда жили с желанием поддержать “новорожденную” страну, помочь ей встать на ноги не только в сфере культуры, но и в качестве независимого, суверенного, демократического государства.
Арсине Ханджян с болью отметила, что ситуация с каждым годом становится все более тревожной. Экономические показатели Армении, сложившаяся здесь нездоровая политическая атмосфера, нарушения прав человека, отсутствие правосудия, эмиграция вызвали серьезную обеспокоенность в Диаспоре.
Приезжая в Армению, наши соотечественники видят, как заглушают справедливые требования граждан, какая сила применяется против них, как монополии душат экономическую конкуренцию, отметила А.Ханджян.
По ее словам, ситуация, которая сложилась в этом году в Армении, была тяжелой и тревожной. В качестве примера актриса привела апрельскую войну, которая должна была заставить переоценить произошедшее. Такой “переоценкой” Ханджян назвала июльские события, в ходе которых гнев граждан вылился в вооруженные действия.
Эти события актриса считает сигналом о том, что ситуация вышла за рамки допустимого и стране нужны безотлагательные изменения.
“Опыт непосредственного общения с полицией и царящая атмосфера страха, с которой я столкнулась, имели для меня очень важное значение для того, чтобы понять: пришло время принимать реальное участие в событиях в Армении, использовать имеющиеся в Диаспоре ресурсы, связи и опыт, чтобы поддержать народ Армении и открыто заявить о его требовании справедливости”.
В качестве помощи и практического шага Арсине Ханджян вместе с несколькими соотечественниками инициировала наблюдательскую программу «I observe 2017», цель которой во время предстоящих в апреле парламентских выборов привезти в Армению живущих в Диаспоре армян и дать им возможность участвовать в политических процессах в стране, внедрить свой вклад в дело построения страны закона. Над этой инициативой уже работает несколько организованных групп, сообщила актриса.