Ս. Սարգսյանն ընդունել է Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահին
Ինչպես տեղեկացնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը, հանրապետության նախագահը բարձր է գնահատել Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ Հայաստանի համագործակցությունը, որը նրա գնահատմամբ, աչքի է ընկնում աճող ակտիվությամբ և արդյունավետությամբ: «Բանկը ֆինանսավորում է Հայաստանի տնտեսական աճին նպաստող ռազմավարական նշանակության ինչպես ենթակառուցվածքային, այնպես էլ փոքր ու միջին բիզնեսին աջակցող ծրագրեր: Այս առումով Եվրոպական ներդրումային բանկին մենք համարում ենք մեզ համար ռազմավարական գործընկեր»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահ Սարգսյանը կարևորել է Եվրոպական ներդրումային բանկի ղեկավարության հետ պարբերական դարձած հանդիպումները, որոնք, նրա համոզմամբ, օգնում են նոր ծրագրերի կազմմանն ու դրանց արդյունավետ իրականացմանը:
Բանկի փոխնախագահ Յան Վապավուորին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետությանը՝ Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ շատ լավ համագործակցության համար, որը, ըստ նրա, չնայած երկար պատմություն չունի՝ առաջին համաձայնագիրը կնքվել է 2007 թ., իսկ առաջին վարկավորման ծրագիրը՝ իրականացվել 2010-ին, այնուամենայնիվ, բավականին ծավալուն աշխատանք է իրականացվել: «Մենք հատկապես ուրախ ենք ու բավարարված ստորագրված ծրագրերի բարձր մակարդակի իրագործմամբ: Մենք տեսնում ենք, որ դուք ունեք շատ արդյունավետ վարչարարական մեխանիզմներ, որոնց շնորհիվ կարողանում եք արդյունավետորեն իրականացնել այդ բոլոր ծրագրերը»,-ՀՀ նախագահի հետ հանդիպմանն ասել է Յան Վապավուորին: Նա գոհունակությամբ է խոսել նաև այսօր ՀՀ ԿԲ-ի հետ ստորագրված ՓՄՁ ֆինանսավորման ծրագրի երկրորդ փուլի պայմանագրի մասին, որի հիմնական շահառուները հայաստանյան փոքր և միջին ձեռնարկություններն են:
Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել Եվրոպական ներդրումային բանկին՝ մեր երկրի համար կարևոր ենթակառուցվածքային ծրագրերից մեկի՝ «ՀՀ պետական սահմանի «Բագրատաշեն», «Բավրա» և «Գոգավան» անցման կետերի արդիականացում» ծրագրին աջակցության համար:
ՀՀ նախագահը և Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահը քննարկել են բանկի հետ Հայաստանի հետագա համագործակցության զարգացմանը վերաբերող հարցեր:

Президент Серж Саргсян принял вице-президента Европейского инвестиционного банка
Президент Серж Саргсян сегодня принял вице-президента Европейского инвестиционного банка Яна Вапавуори.
Президент Республики высоко оценил сотрудничество Армении с Европейским инвестиционным банком, которое, по его оценке, заметно выделяется растущей активностью и эффективностью. "Банк финансирует способствующие экономическому росту Армении проекты стратегического значения как инфраструктурного значения, так и направленные на поддержку малого и среднего бизнеса. В этом плане мы считаем Европейский инвестиционный банк нашим стратегическим партнёром", - сказал Президент Серж Саргсян.
Президент Саргсян подчеркнул важность ставших регулярными встреч с руководством Европейского инвестиционного банка, которые, по его мнению, помогают в составлении новых проектов и их плодотворной реализации.
Вице-президент банка Ян Вапавуори выразил благодарность Республике Армения за очень хорошее сотрудничество с Европейским инвестиционным банком, которое, по его словам, хоть и не имеет долгой истории - первое соглашение заключено в 2007 году, а первая кредитная программа реализована в 2010 г., тем не менее, проделана довольно объёмная работа. "Мы особенно рады и удовлетворены высоким уровнем реализации подписанных программ. Мы видим, что у вас имеются очень эффективные административные механизмы, благодаря которым можете эффективно реализовывать все эти программы", - сказал на встрече с Президентом РА Ян Вапавуори. Он с удовлетворением говорил также о подписанном сегодня с ЦБ РА договоре второго этапа программы финансирования МСБ, основными бенефициарами которого являются армянские малые и средние предприятия.
Президент выразил благодарность Европейскому инвестиционному банку за содействие в одной из важных для нашей страны инфраструктурных программ - модернизации пропускных пунктов "Баграташен", "Бавра" и "Гогаван" на государственной границе РА.
Президент РА и вице-президент Европейского инвестиционного банка обсудили вопросы, касающиеся развития дальнейшего сотрудничества Армении с банком.