Բաց նամակ նախագահին և երկրի վերնախավը ձևավորող բոլոր անձանց
Ծանոթանալով Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի առաջարկությանը, որն արժանացել է ձեր հավանությանը՝ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայից տուժած զինծառայողների և նրանց ընտանիքների աջակցության նպատակով համազգային ապահովագրական հիմնադրամ ստեղծելու վերաբերյալ, կարծում եմ, որ այս գաղափարը, ընդհանուր առմամբ, ճիշտ է և անհրաժեշտ:
Հազիվ թե մեր հայրենակիցներից որևէ մեկը հրաժարվի օգնել մեր Հայրենիքի պաշտպաններին: Մեր հասարակության համար այս ապահովագրական հիմնադրամի ստեղծումը պարզապես հրամայական է...
Սակայն, ինչպես ասում են, փորձենք ցորենը զատել որոմից...
Մեր անկախության 25 տարիների ընթացքում մեր հասարակության մեջ ձևավորվել է մի խավ (բնակչության 10-15 տոկոս), որը հարստացել է բնակչության ճնշող մեծամասնության հաշվին՝ խայտառակ թալանի և յուրացման ճանապարհով, օգտագործելով պետական ֆինանսական միջոցների և ազգային բնական պաշարների «տաշտակին» իր «մոտ լինելը»՝ թաքնվելով կեղծ, «անհերքելի» փաստարկներով, որ իբր կուտակված հարստությունը նրան է անցել ժառանգաբար և հեռու-մոտիկ «կարեկից» բարեկամների աջակցությամբ, իսկ երբեմն էլ՝ մանկության ընկերներից:
Ժամանակակից լիբերալ հասարակությունը հաճախ քննադատում է մեր անցյալը՝ խորհրդային երկրում մարդու իրավունքների և ազատությունների խախտման համար: Այդ դեպքում, խնդրում եմ բացատրել, թե ինչպես ստացվեց, որ հայրենական «հզորների» տատիկ-պապիկները, լինելով այդ երկրի օրինապահ քաղաքացիներ, կարողացել են ոչ միայն բարիք ստեղծել երկրի համար (որ մինչ օրս թալանվում է), այլ թաքուն կուտակել այդքան հարստություն, որով այժմ իրենց թոռներն ու ծոռներն ձեռք են բերում հողատարածքներ, կառուցում դղյակներ, իրենց զավակների հարսանիքներն ու ծննդյան օրերը նշում արտասահմանում, տիրում ամբողջ շրջաններ և բնակավայրեր (ոչ պաշտոնական), ունեն միլիոնավոր արտարժույթային միջոցներ օֆշորային գոտիներում, թանկարժեք գույք ամերիկյան կամ եվրոպական երկրներում և այլն:
Զարմանալի է, որ հայրենական նորահարուստները վերոնշյալին հասել են 25 տարվա տնտեսական, տրանսպորտային և տեղեկատվական շրջափակման ու Ադրբեջանի կողմից մշտական ռազմական ագրեսիայի պայմաններում:
Հանուն ճշմարտության պետք է նշել, որ երբեմն ներքին «ռազբորկաների» պատճառով, վերնախավից որևէ մեկը «դուրս է մնում», սակայն նրանք չեն անհետանում, այլ հայտնվում են պահեստազորում՝ «խորհրդատուների» կարգավիճակով, իսկ «սուրբ» անձին ավելի մոտ կանգնածները ստանում են դիվանագետի աստիճան: Կադրերին (հատկապես կարևորներին) անհրաժեշտ է փայփայել և պաշտպանել ժողովրդի զայրույթից: Հանրային ունեցվածքի ներկայիս և անցյալի թալանի առաջնորդներից և ոչ մեկը քրեական պատասխանատվության չի ենթարկվել 25-ամյա մեր նորագույն պատմության ընթացքում:
Նույնիսկ ապրիլյան քառօրյա պատերազմի խուճապային վիճակը, որ պատել էր մեր «վերնախավին», շատ արագ անցավ, և ամեն ինչ վերադարձավ ի շրջանս յուր. Սակայն, իշխանության վերին էշելոններում ակտիվացան հայրենասիրական ելույթները:
Հաշվի առնելով վերոնշյալը և աջակցելով իրավական առումով չհիմնավորված նախաձեռնությանը` Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայից տուժած զինծառայողների և նրանց ընտանիքների աջակցության նպատակով համազգային ապահովագրական հիմնադրամ ստեղծելուն, առաջարկում եմ, առաջին հերթին ստեղծել նշված հիմնադրամի կանոնադրական կապիտալը՝ 1 տրիլիոն դրամ (կամ ավելի), այս միջոցները թալանչիներից (անձերը ձեզ հայտնի են) սեփականազրկման ճանապարհով, իսկ այնուհետև իրավական հիմքով (հանրային քննարկումներ և այլն) օրենք ընդունել աշխատող քաղաքացիների պարտադիր հարկման մասին: Այլապես անարդար է, որ թե Կենտրոնական բանկի նախագահը, թե 60 հազ դրամ աշխատավարձ ստացող գյուղական ուսուցչուհին, հիմնադրամին մուծեն 1000 դրամ: Անհրաժեշտ է տարբերակում՝ կախված աշխատավարձից:
Նման մոտեցման դեպքում, միգուցե գումար մնա նաև Վանաձորում բնակվող Միրզոյանների ընտանիքին օգնելու համար, որոնց ընտանիքում 2016 թ. փետրվարի 18-ին ծնվեցին եռյակ տղաներ, իսկ ընտանիքը կարիքի մեջ է: Չէ որ այդ տղաները ևս մեր ապագա պաշտպաններն են:

Открытое письмо не только президенты Республики Армения, но и всем лицам, формирующим истеблишмент страны
Уважаемые господа!
Ознакомившись с предложением Министра обороны Республики Армения (одобренным вами) о создании всенародного страхового фонда в помощь и поддержку военнослужащим, пострадавшим от военной агрессии Азербайджана, и их семьям считаю, что мысль, в общем-то, правильная и необходимая.
Вряд ли найдется соотечественник, который отказался бы оказать помощь нашим защитникам Родины. Мотивировка создания отмеченного страхового фонда для нашего общества просто «убойная»!!!
Однако попробуем, как говорится, отделить зерна от плевел!
За 25 лет нашей независимости сформировалась целая прослойка в обществе страны (10-15% населения), которая обогатилась за счет подавляющей части населения путем беспардонного воровства и казнокрадства, используя свою «близость» к «корыту» государственных финансовых средств и национальных природных ресурсов, прикрываясь липовой, «беспробойной» аргументацией тем, что якобы накопленное богатство пришло к ним путем наследства и «сердобольной» поддержки дальних и ближних родственников, а иногда и друзей детства.
Современное либеральное общество часто ругает наше советское прошлое за ущемление прав и свобод граждан той страны. Тогда объясните, пожалуйста, как получилось, что дедушки и бабушки отечественных «сильных мира сего», будучи законопослушными гражданами того государства, сумели не только создать блага для страны (которые до сих пор разворовываются), но и инкогнито накопить столь огромные богатства, что их внуки и правнуки в настоящее время скупают земли, строят дворцы, справляют свадьбы и дни рождений своих чад за рубежом, неформально владеют отдельными регионами и населенными пунктами, располагают миллионными валютными средствами в оффшорных зонах, владеют дорогой недвижимостью в престижных странах и так далее.
Удивительно, что отечественные нувориши все вышеперечисленное достигли за 25 лет экономической, транспортной и информационной блокады и в условиях непрерывной военной агрессии со стороны Азербайджана.
Справедливости ради необходимо отметить, что иногда из-за внутренних разборок из «обоймы» истеблишмента кто-то «выпадает», но они не «пропадают», а находятся в запасе, в ранге «советников», а лица, более приближенные к «святейшей» особе, получают ранг дипломата. Кадры (особенно ценные) необходимо лелеять и оберегать от народного гнева. Никто из настоящих и прошлых лидеров грабежа общественного достояния не замечен и не привлечен к уголовной ответственности за 25-летний период нашей новой истории.
Даже панический шок от результатов четырехдневной апрельской войны, охвативший нашу «элиту», очень быстро прошел. И все вернулось на круги своя, но усилились патриотические речи в верхних эшелонах власть державших.
В связи с изложенным, поддерживая необоснованную в правовом аспекте инициативу создания всенародного страхового фонда в помощь и поддержку военнослужащим, пострадавшим от военной агрессии Азербайджана, и их семьям, предлагаю, в первую очередь, создать уставной капитал указанного фонда за счет разворованных государственных средств в объеме 1 триллиона драм (можно и больше) путем экспроприации указанных средств у экспроприаторов (личности вам известны), а далее на правовой основе (общественные обсуждения и так далее) ввести закон о новом обязательном налогообложении работающей части населения республики. Иначе получается несправедливо: и Председатель Центробанка РА, и сельская учительница, получающая 60000 драм в месяц, должны платить в фонд по 1000 драм. Необходима дифференциация в зависимости от заработной платы.
При таком подходе, глядишь, и что-то останется для семьи Мирзоянов из Ванадзора, у которых 18 февраля 2016 года родилась тройня близнецов-мальчиков, а семья бедствует. А ведь эти близнецы – наши будущие защитники.