Զարուհի Փոստանջյան. «Հերիք է զբաղվել մուրացկանությամբ, այն էլ՝ 1000 դրամ մուրալ ժողովրդից»
ԱԺ-ն այս քառօրյա նիստին քննարկելու է «ՀՀ պաշտպանության ժամանակ զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման մասին», «Զինծառայողների և նրանց ընտանիքի անդամների սոցիալական ապահովության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություն կատարելու մասին», «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերի փաթեթը:
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը մտքերի փոխանակման ժամանակ առաջինը կարծիք արտահայտեց ներկայացված օրինագծի վերաբերյալ, մասնավորապես նշելով, որ այս օրենքի նախագծով քաղաքացիների համար հարկային բեռն ավելանալու է։
«Հասկանալի է, որ այս հարկային բեռն ավելացվում է նախընտրական մի շրջանում, և այսօրվա ապօրինի գործող իշխանություններին անհրաժեշտ է լրացուցիչ բյուջե, մասնավորապես՝ Սերժ Սարգսյանին։ Նա փորձելու է այսպիսի ապօրինի քայլով հավաքել այդ բյուջեն։ Միանշանակ է, որ այս քայլը հանրությունը չի ողջունում, դատապարտում է։ Հետևաբար, այս օրինագիծը պետք է չարժանանա ԱԺ-ի հավանությանը, և պետք է դեմ քվեարկենք այս նախագծին»,- նշում է Փոստանջյանը։
Պատգամավորն իր գործընկերներին կոչ է անում դեմ քվերակել՝ համերաշխություն ցուցաբերելով հանրության նկատմամբ, քանի որ նրանք չեն «կիսում» 1000 դրամ վճարելու գաղափարը։ Ասում է՝ հերիք է զբաղվել մուրացկանությամբ, այն էլ՝ 1000 դրամ մուրալ ժողովրդից։
Փոստանջյանի՝ «եթե անհրաժեշտություն կա համարել հիմնադրամ միջոցները..» դիտարկումը կիսատ մնաց, քանի որ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը անջատեց պատգամավորի խոսափողը՝ հայտնելով, որ Փոստանջյանն առավել մանրամասն կարող է խոսել նախագծի քննարկման ժամանակ։ Սահակյանը նաև պատգամավորին առաջարկեց հետևյալը. «Այն խնդիրները, որ մտածում եք, որ ինչ որ մարդիկ են եղել, որ նրանց փողերը կարելի է հավաքել և բերել, այդ մարդկանց անուն-ազգանունները տարեք, նենց տեղ տվեք, բայց ոչ ազգային ժողովում։ Սա ամենակարևոր նախագիծն է։ Սրանով ամբողջ ժողովուրդը մեկ անգամ ցույց է տալիս իր միասնական գաղափարախոսությունը բանակի, զինված ուժերի նկատմամբ»,-ասում է Գալուստ Սահակյանը։

Заруи Постанджян: “Хватит заниматься попрошайничеством и просить у народа милостыню в 1000 драмов»
Национальное Собрание на сегодняшнем заседании обсудило пакет законопроектов “О внесении дополнений и изменений” в законы РА “О возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью военнослужащих при защите РА”, “О социальном обеспечении военнослужащих и членов их семей” и проект закона “О внесении дополнений в закон РА “О государственной пенсии”.
Депутат фракции “Наследие” Заруи Постанджян высказала мнение по поводу представленного законопроекта, отметив в частности, что налоговое бремя для граждан возрастет.
“Понятно, что это происходит в предвыборный период, поэтому сегодняшним незаконным властям и в частности Сержу Саргсяну нужен дополнительный бюджет. Общественность однозначо не приветствует, осуждает этот шаг. Следовательно, этот законопроект не должен быть одобрен Национальным Собранием. Мы должны проголосовать против него”,- заявила депутат.
Заруи Постанджян призвала своих коллег проявить солидарность с общественностью, которая не разделяет идею “выплаты 1000 драмов” и заявляет: “Хватит заниматься попрошайничеством и просить у народа милостыню в 1000 драмов”.
Спикер НС Галуст Саакян не дал депутату высказаться до конца и отключил микрофон, заявив, что более подробно г-жа Постанджян сможет выступить в ходе обсуждения законопроекта. Спикер также обратился к депутатам: “”Это самый важный проект закона. Этим документом народ еще раз продемонстрирует свое единство с армией и вооруженными силами”.