2012-2015թթ. Հայաստանի ընտանիքների 5.3%-ը ներգրավված է եղել արտաքին և ներքին միգրացիոն գործընթացներում
Ըստ 2015թ. տնային տնտեսությունների (տ/տ) կենսամակարդակի ամբողջացված հետազոտության արդյունքների` 2012-2015թթ. տնային տնտեսությունների (ընտանիքների) 5.3%-ը ներգրավված է եղել արտաքին և ներքին միգրացիոն գործընթացներում:
2012-2015թթ. միգրացիոն գործընթացներում ներգրավված 15 և բարձր տարիքի տ/տ անդամների 55.6%-ը` շուրջ 130 հազ. մարդ, 2015թ. դրությամբ բացակայել է իր բնակության վայրից՝ գտնվելով ՀՀ այլ մարզում, Երևանում, տվյալ մարզի այլ բնակավայրում կամ այլ երկրում:
Հարցումների միջոցով պարզվել է, որ ժամանող-մեկնողների մեկնելու/ժամանելու հիմնական պատճառը եղել է աշխատանքը և աշխատանք փնտրելը:
Վիճակագարությունը նաև արձանագրել է, որ բնակության վայր վերադարձի հիմնական պատճառը եղել է աշխատանքի ավարտը, հաջորդիվ աշխատելը, այնուհետ՝ մասնավոր այցը։
Իսկ վերադարձածների 74.8%-ի բացակայության տևողությունը կազմել է մինչև մեկ տարի, 25.2%-ինը` մեկ տարի և ավելի: Հատկանշական է, որ վերադարձածների 72.6%-ը եկել է Ռուսաստանի Դաշնությունից։
Մեկ տարուց ավել երկրից բացակայածների գրեթե 60%-ը բնակության վայրը լքել է աշխատելու նպատակով։ 2012-2015թթ. միգրացիոն գործընթացներում ներգրավված և 2015թ. դրությամբ դեռևս չվերադաձածների բացակայության պատճառների և տևողության տվյալները ներկայացրել ենք գրաֆիկական պատկերի տեսքով.
2012-2015թթ. 3 ամիս և ավելի ժամկետով իրենց մշտական բնակավայրից բացակայած՝ մեկնած և 2015թ.-ի դրությամբ դեռևս չվերադարձած 15 և բարձր տարիքի անձանց 75.1%-ը գտնվել է այլ երկրում, գերակշիռ մեծամասնությունը եղել է Ռուսաստանի Դաշնությունում, 11.9%-ը՝ ՀՀ տարածքում`Երևանում, մարզերում, 13.0%-ը` ԼՂՀ-ում։
Հետազոտության արդյունքում արձանագրվել է, որ 2012-2015թթ. 3 ամիս և ավելի տևողությամբ ՀՀ-ից մեկնած և 2015-ի դրությամբ դեռևս չվերադարձած 15-ից բարձր անձանց միջին տարեկան թվաքանակը կազմել է շուրջ 22 հազ. մարդ: Բացի այդ, այդ տարիներին 3 ամիս և ավելի տևողությամբ բացակայել են նաև շուրջ 5.6 հազ. 0-15 տարեկան անձինք։
Պարզվել է, որ հետազոտությանը նախորդող 12 ամիսների ընթացքում 15 տարեկանից բարձր միգրանտների ավելի քան 55%-ը գումար և/կամ ապրանք է ուղարկել իրենց ընտանիքներին և բարեկամներին:
Հետազոտության տվյալները նաև ցույց են տալիս, որ 2004-ից Հայաստանի քաղաքային բնակավայրերում գերակշռել են 4 և պակաս անդամից բաղկացած տնային տնտեսությունները, որոնց մասնաբաժինը քաղաքային տ/տ-ներում կազմել է 71.0%՝ գյուղականի 57.3 %-ի համեմատ։ Այսինքն՝ քաղաքներում փոքր ընտանիքները առավել գերակշռող են։
2015թ.-ին, ի համեմատ 2004-ի, նաև 12%-ով (2015թ.՝ 57.1%) աճել է մինչև 16 տարեկան երեխաներ չունեցող ընտանիքների քանակը։ Եթե 2015-ի տվյալը համեմատենք 2010-ի հետ, ապա 16 տարեկան երեխաներ չունեցող ընտանիքների թիվը կազմել է 53.4%, իսկ 2004թ.-ին՝ 45.3%։ Այսինքն՝ ծնելիության մակարդակի անկումը ազդել է փոքր տարիքի երեխա ունեցող ընտանիքների թվաքանակի վրա։
Ծանոթանալով գծապատկերում ներկայացված տվյալներին՝ կարելի է նկատել, որ ըստ 2015-ի տվյալների՝ Հայաստանի ընտանիքների 57%-ը մինչ 16 տարեկան երեխա չունի, իսկ մինչ այդ տարիքային խումբը երեխա ունեցող ընտանիքներում գերակշռել է 2 երեխա ունեցողների թիվը, հաջորդիվ՝ մեկ երեխա ունեցողներինը։
Հայաստանի ընտանիքներում 65.7%-ը կազմել են տղամարդիկ, իսկ 34.3%-ը՝ կանայք:
Համեմատելով Հայաստանում 2012-2015թթ. արձանագրված ամուսնությունների թվաքանակը՝ կարելի է նկատել, որ վերջին չորս տարիների համեմատությամբ 2015-ին գրանցվել է ամուսնությունների թվաքանակի ամենացածր ցուցանիշը, իսկ 2012-ին՝ ամենաբարձր ցուցանիշը՝ 19 063 ամուսնություն։ Առավել մանրամասն տվյալները՝ գծապատկերում
Ամուսնության միջին տարիքը 2015-ին տղամարդկանց համար կազմել է 30.7, իսկ կանանց համար` 27.1 տարեկանը։ Առաջին ամուսնության միջին տարիքը 2015-ին տղամարդկանց համար կազմել է 29.4, իսկ կանանց համար` 26.2 տարեկանը։
Հետազոտությունը պարզել է, որ 2015թ. գրանցված ամուսնալուծության դեպքերը նախորդ տարվա համեմատ նվազել են 18.4 %-ով՝ կազմելով 3 670 դեպք։

В 2012-2015 гг. во внешние и внутренние миграционные процессы было вовлечено 5.3% армянских семей
Согласно результатам проведенного в 2015 г. исследования уровня жизни домохозяйств, в 2012-2015 гг. во внутренние и внешние миграционные процессы было вовлечено 5.3% этих экономических субъектов.
В тот же период 55,6% членов домохозяйств в возрасте 15 лет и выше, или около 130 тыс. человек, вовлеченных в миграционные процессы, по положению на 2015 г. отсутствовали с места жительства, находясь в других областях РА, Ереване, других населенных пунктах данной области или другой стране.
В результате опросов удалось выяснить, что основной причиной приезда и отъезда этих лиц был поиск работы. А основными причинами их возвращения на место жительства были завершение работы или частный визит.
У 74.8% возвращающихся продолжительность отсутствия составляла до одного года, у 25.2% - год и больше. Отметим, что 72,6% возвращались из Российской Федерации.
Почти 60% отсутствовавших из страны покидало место жительства с целью работы.
В 2012-2015 гг. 75.1% лиц в возрасте 15 лет и выше, которые отсутствовали со своего постоянного местожительства три месяца и больше и по положению на 2015 г. еще не вернулись, находились в другой стране. При этом подавляющее большинство находилось в Российской Федерации, 11.9% - на территории Армении (в Ереване или областях), 13.0% - в Нагорно-Карабахской Республике.
Результаты исследования показали, что в 2012-2015 гг. среднее число уехавших из РА на три месяца и больше и по положению на 2015 г. еще не вернувшихся лиц в возрасте 15 лет и выше составляло около 22 тыс. человек. Кроме того, в указанный период около 5,6 тыс. лиц в возрасте от 0 до 15 лет отсутствовали три месяца и больше.
Оказалось, что в течение предшествовавших исследованию 12 месяцев свыше 55% мигрантов в возрасте 15 лет и выше посылали своим семьям и родственникам суммы и/или товары.
Полученные данные свидетельствуют также о том, что с 2004 г. в городских населенных пунктах Армении преобладали домохозяйства, состоящие из четырех и менее членов. Их доля в городских домохозяйствах составляла 71.0%, в сельских - 57.3 %. То есть в городах преоболадали малочисленные семьи.
В 2015-ом по сравнению с 2004 г. на 12% выросло число семей, не имевших детей до 16 лет. Если сравнить данные 2015 г. с данными 2010 г., то увидим, что число семей, не имевших детей до 16 лет, составляло 53,4%, тогда как в 2004-ом этот показатель был равен 45.3%. То есть спад рождаемости сказался на количестве семей, не имевших малолетних детей.
По данным 2015 г. 57% семей в Армении не имело детей до 16 лет, а в семьях, в которых были дети этой возрастной группы, преобладали два ребенка, далее шли семьи с одним ребенком.
Сравнивая число браков, зарегистрированных в Армении в 2012-2015 гг., можно заметить, что в 2015-ом был зарегистрирован самый низкий за последние четыре года показатель браков. Самый высокий был зарегистрирован в 2012-ом – 19.063.
В 2015 г. средний возраст вступления в брак составил 30.7 года для мужчин и 27.1 года для женщин. Средний возраст вступления в брак в первый раз в 2015 г. составил 29.4 года для мужчин и 26.2 года для женщин.
Результаты исследования показывают, что в 2015 г. число случаев развода по сравнению с показателями предыдущего года сократилось на 18,4%, составив 3.670.