Փաստաբան. «Կասկած ունեմ՝ արդեն «սրբագրված» են տրվել հսկողական վարույթի նյութերը»
Գլխավոր դատախազության հետ երկու տարվա դատական վիճարկումներից հետո «Հետքը» կարողացավ ծանոթանալ 1995 թ-ին Իրանի քաղաքացու սպանության մեղադրանքով մահապատժի դատապարտված, 2015 թ-ին ծանր հիվանդության հիմքով ազատված (մահացել է ազատվելուց 15 օր անց, հիվանդանոցում) Սողոմոն Քոչարյանի գործով հսկողական վարույթի նյութերին:
Մեկ հատորանոց հսկողական վարույթում նախ բացակայում էր բովանդակության մասը, որը քրական գործերում պարտադիր լինում է առաջին էջերում: Հետևաբար, անհասկանալի էր, թե որ էջում՝ ինչ փաստաթուղթ կա: Էջակալումը կատարված էր մատիտով, այսինքն՝ յուրաքանչյուր էջ կարող է հանվել ու դրվել: 84 էջանոց վարույթում 1995-2004 թթ. փաստաթղթեր էին, անգամ Սողոմոն Քոչարյանի երկու դիմումներն են (2000 և 2003 թթ.-ին հացադուլի մեջ եղած ժամանակ գրված)՝ մահապատժի դատավճռի իրագործման խնդրանքով: Այդ բովանդակությամբ դիմումներ է նա գրել այն ժամանակվա ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանին ու նախագահին կից Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահ Պարույր Հայրիկյանին:
Վարույթի նյութերում ընդամենը մեկ տեղ է հիշատակվում ՀՀ Գերագույն դատարանում մեղադրանքը պաշտպանած Ժիրայր Խառատյանի անունը՝ դատավոր Մհեր Խաչատրյանի գրության մեջ, որով նա դատախազին հրավիրում է դատական նիստի:
«Կասկած ունեմ, որ Սողոմոնի գործով արդեն «սրբագրված» են տրվել հսկողական վարույթի նյութերը, որովհետև վարույթի բովանդակությունը չի համընկնում Գերագույն դատարանում մեղադրանքը պաշտպանած դատախազ Ժիրայր Խառատյանի հայտնած դիրքորոշման հետ»,-կարծիք հայտնեց «Հետաքննող լրագրողներ» կազմակերպության ներկայացուցիչ, Սողոմոն Քոչարյանի փաստաբան Գրիշա Բալասանյանը:
Արձակագիր Սամվել Խալաթյանի «Դատախազը» վավերապատման մեջ (լույս է տեսել 2014-ին), որտեղ 141-143 էջերում «Լոռու մարզ» թերթում 2014 թ-ի մարտի 14-ին հրապարակված հարցազրույցում, պատասխանելով հարցին, թե եղել են դեպքեր, երբ օրենքի շրջանակներում դատախազը ցանկացել է օգնել մեկին, բայց չի հաջողվել և դա ծանրացել է նրա խղճին, Ժիրայր Խառատյանը պատմել է Սողոմոն Քոչարյանի գործի մասին: Հարցազրույցում դատախազը նշել է, որ դեմ է եղել մահապատժի դատավճռին, անգամ զեկուցագիր է գրել հեռանալու մասին, որը վարույթի նյութերի հետ ներկայացրել է այն ժամանակվա գլխավոր դատախազ Արտավազդ Գևորգյանին: Սակայն վերջինն ասել է, որ մահապատժի դատավճռի պահանջը ՀՀ գլխավոր դատախազությանը ներկայացվել է ՀՀ-ում Իրանի դեսպանի մակարդակով (սպանվածը ԻԻՀ քաղաքացի էր): Դեսպանը պահանջել էր ՀՀ քաղաքացուն մահապատժի դատապարտել՝ որպես արյան գնի հատուցում: Հակառակ դեպքում սպառնացել էր քաղաքական սկանդալ բարձրացնել:
Մեղադրանքը պաշտպանած դատախազի գրած զեկուցագիրը, որի մասին նա հիշատակել է իր հարցազրույցում ու «Դատախազը» վավերապատման մեջ, վարույթի նյութերում բացակայում էր:
«Դատախազության դիրքորոշումը չտրամադրել հսկողական վարույթի նյութերը, կամայական էր, պատճառը մեկն էր՝ հնարավորություն չտալ ծանոթանալ ու գտնել այնպիսի փաստաթղթեր, որոնք կհաստատեին մեղադրող դատախազի դիրքորոշումը: Այդպես էլ հարցական մնաց, թե ինչու էր դատախազությունը մերժում տրամադրել այդ նյութերը, եթե որևէ բացահայտող կամ «նոր» փաստաթուղթ չկար այնտեղ: Հետևաբար, ի՞նչն էր այսքան տարվա ձգձգումների ու դատական վիճարկումների իմաստը»,-ասում է փաստաբան Գրիշա Բալասանյանը՝ նշելով, որ անգամ այս վճռից հետո դատախազությունը թույլ չի տալիս, որպեսզի այլ դատապարտյալներ ևս ծանոթանան իրենց քրեական գործերով հսկողական վարույթներին:
Հիշեցնենք, որ Սողոմոն Քոչարյանի վերաբերյալ քրեական գործով հսկողական վարույթի նյութերը գլխավոր դատախազությունից խնդրել էինք տրամադրել դեռևս 2014-ի նոյեմբերին, ապա նաև 2015-ի մարտի համապատասխան գրություններով: Սակայն որևէ պատասխան չստանալով՝ «Հետաքննող լրագրողներ» կազմակերպությունը դիմել էր Վարչական դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել գլխավոր դատախազությանը տրամադրել Սողոմոն Քոչարյանի վերաբերյալ քրեական գործով հսկողական վարույթի նյութերը: Վարչական դատարանը, դատավոր Լիանա Հակոբյանի նախագահությամբ, բավարարել էր հետաքննողների պահանջը:
Գլխավոր դատախազությունը որոշումը բողոքարկել էր Վերաքննիչ դատարան, սակայն մերժում ստացել: Այնուհետև պետական կառույցը դիմել էր Վճռաբեկ դատարան, որը հունիսի 22-ին որոշում էր կայացրել Գլխավոր դատախազության բողոքի վարույթի ընդունումը մերժելու մասին: Վճռի օրինական ուժի մեջ մտնելուց շուրջ 4 ամիս անց մենք կարողացանք տեսնել վարույթի նյութերը:
Հ.Գ. Այսօր Սողոմոն Քոչարյանի մահվան տարելիցն է: Նա ազատություն ստացավ պատժի կրման հետ անհամատեղելի ծանր հիվանդության հիմքով: Ազատվելուց հետո ապրեց ընդամենը 15 օր:

Адвокат подозревает, чтоматериалы надзорного производства были предоставлены уже “откорректированными”
После двухлетнего спора с Генеральной прокуратурой Hetq.am удалось ознакомиться с материалами надзорного производства по делу Согомона Кочаряна, осужденного в 1995 г. к смертной казни за убийство гражданина Ирана и освобожденного в 2015 г. на основании тяжелой болезни (Кочарян умер через 15 дней после освобождения).
В одном томе надзорного производства отсутствовало содержание, которое обычно размещается на первых страницах, поэтому невозможно было сориентироваться в общем объеме документов. Страницы были пронумерованы каранадашом, так что любую страницу можно было изъять или добавить. 84-страничное производство содержало документы 1995-2004 гг., в том числе два заявления Согомона Кочаряна (они были написаны в 2000 и 2003 гг., когда осужденный проводил голодовку) с просьбой привести в исполнение смертный приговор. Эти заявления Согомон Кочарян адресовал тогдашнему председателю Национального Собрания Артуру Багдасаряну и председателю Комиссии по правам человека при президенте РА Паруйру Айрикяну.
В материалах производства имя прокурора ЖирайраХалатяна, поддерживавшего обвинение в Верховном суде РА, упоминается лишь один раз – в записке судьи Мгера Хачатряна, приглашавшего прокурора на судебное заседание.
“Подозреваю, что материалы надзорного производства были предоставлены уже “откорректированными”, поскольку содержание производства не совпадает с позицией прокурора Жирайра Харатяна”,- отметил представитель организации “Журналисты-расследователи”, адвокат Согомона Кочаряна Гриша Баласанян.
В документальной книге “Прокурор” Самвела Халатяна на 141-143 страницах представлено интервью Жирайра Харатяна газете “Лорийская область” от 14 марта 2014 г., в котором прокурор, отвечая на вопрос, были ли случаи, когда он хотел помочь кому-нибудь в рамках закона, но не смог, и теперь его мучает совесть, рассказал о деле Согомона Кочаряна. Харатян отметил, что был против вынесения смертного приговора и даже написал заявление об уходе, которое вместе с материалами производства представил занимавшему тогда пост генпрокурора Артавазду Геворкяну. Последний, однако, сообщил, что требование о смертной казни выдвинуто Генпрокуратуре на уровне посла Ирана в Армении (убитый был гражданином ИРИ). Посол потребовал приговорить гражданина Армении к смертной казни в качестве компенсации за пролитую кровь. В противном случае он пригрозил поднять политический скандал.
Докладная защищавшего обвинение прокурора, о которой упоминается и в его интервью, и в книге “Прокурор”, в материалах производства отсутствует.
“Позиция прокуратуры, не желавшей предоставлять материалы надзорного производства, носила произвольный характер. А причина заключалась в том, чтобы не дать возможность найти такие документы, которые могли бы подтвердить позицию обвинителя. “Для нас осталось непонятным, почему прокуратура отказывалась предоставлять эти материалы, если никаких “новых” документов в них не было. В чем тогда был смысл затягивания решения этого вопроса и оспаривания в суде?”- с недоумением заметил адвокат Гриша Баласанян, добавив, что даже после этого решения прокуратура не позволяет другим осужденным знакомиться с надзорными производствами по их уголовным делам.
Напомним, что о предоставлении материалов надзорного производства по делу Согомона Кочаряна мы просили Генпрокуратуру еще в ноябре 2014 г., а в марте 2015 г. направили соответствующие записки. Не получив какого-либо ответа, организация “Журналисты-расследователи” обратилась в Административный суд с требованием обязать Генпрокуратуру предоставить материалы надзорного производства по уголовному делу Согомона Кочаряна. Суд под председательством судьи Лианы Акопян удовлетворил требование расследователей.
Генпрокуратура обжаловала решение в Апелляционном суде, но получила отказ. Затем последовало обращение в Кассационный суд, который 22 июня вынес решение отказать Генпрокуратуре в принятии жалобы в производство. Спустя 4 месяца после вступления в законную силу решения суда нам удалось получить материалы производства.
P.S.Сегодня исполнилась первая годовщина смерти Согомона Кочаряна. Он вышел на свободу на основании тяжелой болезни, несовместимой с отбыванием наказания. После освобождения Согомон Кочарян прожил всего 15 дней.