Շնորհավոր 54-ամյակդ, Մոնթե
Այս առավոտ արևոտ ու մի քիչ սառը երկնքի տակ, հարյուրավոր մարդիկ այցելեցին Եռաբլուր՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Մոնթե Մելքոնյանին՝ «Ավոյին», ով այսօր կդառնար 54 տարեկան:
Հարյուրավոր կադետներ էին եկել «Մոնթե Մելքոնյան» ռազմական ակադեմիայից: Նրանք սպասում էին, որ իրենց հերթը հասնի՝ մեկ անգամ մոտենալու Մոնթեի շիրմին ու մի սպիտակ ծաղիկ դնելու՝ որպես հարգանքի նշան: Նրանց մեծ մասը ծնվել է ազգային հերոսի զոհվելուց հետո:
Քիչ անց, իրենց հրամանատարի հրամանով, նրանք հանեցին ձմեռային գլխարկներն ու ծնկի իջան. լռության մեկ րոպեն էր:
Ներկա էին Մոնթեի մարտընկերներից, ովքեր միշտ Եռաբլուր են այցելում այն օրը, երբ Ավոն ծնվեց Կալիֆորնիայում, և այն օրը, երբ նա մահացավ Արցախի ռազմադաշտում:
Կույրերի մի տեղական կազմակերպության երիտասարդ անդամներ Մոնթեի պատվին բանաստեղծություններ էին արտասանում շիրմի մոտ:
Ես մտքումս իմ խոսքն ասացի նրան ու հեռացա՝ համոզված, որ Մոնթեի թողած ժառանգությունը շարունակում է ապրել այն շատ մարդկանց մեջ, ում նա առնչվել է իր կյանքի ճամփորդության ժամանակ, և նրանց մեջ, ովքեր եկել են հարգելու ընկած զինվորին:
Vehanush
Այսօր, երբ դպրոցներում ուսուցիչները հայրենասիրության մասինե են խոսում, անպայմանորեն որպես վառ օրինակ հիշում են Վարդանանց հերոսներին և ապա` Մոնթեին:Ահա այսպիսի մեծություն է հիսունչորսամյա զոհված, սակայն անմահ հերոս Մոնթեն:Թող երկնային օթևաններում հավերժ հանգստի արժանանա...

This morning, under a sunny but cold Yerevan sky, hundreds visited the Yerablur Military Cemetery to pay respects to Monte “Avo” Melkonian on what would have been his 54th birthday.
There were hundreds of cadets from the Monte Melkonian Military Academy who waited in single file to approach Monte’s grave site and leave a single white flower in respect. Most were born after the national hero was struck down.
Later, upon the order of their commanding officer, they removed their winter caps and knelt of one knee for a minute of silence.
There were Monte’s war time comrades who always make the trip to Yerablur both on the day that Avo was born in California and the day he died on the Artsakh battlefield.
Young people from a local organization for the blind recited poems in Monte’s honour at the gravesite.
I said my peace and left, steadfast in the conviction that Monte’s legacy lives on in the many people he touched along his life’s journey and those who have come to respect the man in death.