Ռոբերտ Քոչարյանը կրկին հիշեցրել է իր մասին, իսկ Ահարոն Ադիբեկյանը նրա պատճառով չի ուզում կախվել
ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ հաստատ գիտի` գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ ժողովուրդն իրոք պահանջարկ ունի: Սա Հանրապետական կուսակցության պատգամավորի պատասխանն է այսօր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ոչ պաշտոնական կայքէջում (www.2rd.am) հրապարակված հոդվածին, որտեղ նշվում է, թե Ռ. Քոչարյանի հենարանը ժողովուրդն է:
Ըստ հրապարակման՝ 2011 թ. մայիս ամսից կայքն իր միջոցներով ոչ պրոֆեսիոնալ հարցումներ է ացկացնում հանրապետության մարզերում եւ Երեւանում: Ինչպես հավաստիացնում է անհայտ հոդվածագիրը, հարցումներն իրականացվել են անշտապ, առանց որեւէ մեկին որեւէ բան ապացուցելու անտեղի ձգտման եւ «առանց հայկական սոցիոլոգիայի որոշ ներկայացուցիչներին հատուկ պատվերի ընդունման ու թվանկարչության ավանդույթի»:
Նշված ժամանակահատվածում հարցումներին մասնակցել է 1000 մարդ: Նրանցից 812-ը (81 տոկոսը) կողմ են մեծ քաղաքականություն Ռոբերտ Քոչարյանի վերադարձին, 754-ը (75 տոկոսը) ոչ միայն կողմ են, այլեւ կոչ են անում անպայման վերադառնալ եւ կրկին պատասխանատվություն ստանձնել երկրի ճակատագրի համար, իսկ հարցվածների մոտ 65 տոկոսը` 654 մարդ, միայն Ռոբերտ Քոչարյանի հետ է կապում երկրի ապագա բարգավաճման հույսերը:
Հարցին, թե ժողովրդի մոտ այսօր Սերժ Սարգսյա՞նն ավելի մեծ պահանջարկ ունի, թե՞ Ռոբերտ Քոչարյանը, Լեռնիկ Ալեքսանյանը պատասխանեց. «Այսօր գործող նախագահը շատ լավ աշխատում է, ժողովուրդը նրան, իր վարած քաղաքականությանը եւ կուսակցությանն ընդունում է եւ կարող եմ ասել, որ այդ հրապարակված տոկոսները գործող նախագահի մասին է»:
Կայքում հրապարակվածը ոչ այլ ինչ է, քան հավաստիացում, թե Ռոբերտ Քոչարյանի պահանջարկն այսօր կա, եւ նրա վերադարձը մեծ քաղաքականություն յոթ սարերի հետեւում չէ:
«Տարօրինակ է, բայց փաստ է նաեւ, որ մեր հարցումները որքան ավելանում են, այնքան նյարդայնացնում են որոշ լրատվամիջոցների: Ընդ որում՝ այդ նյարդային վիճակը հուշում է, որ նրանց համար էլ հարցումների արդյունքները համոզիչ են եւ կասկածի տեղիք չեն տալիս: Այսինքն` որքան բարձր է, եւ բարձրանում է Ռոբերտ Քոչարյանի վարկանիշը, այնքան որոշ գործիչների ու քաղաքական շրջանակների ու նրանց շահերը սպասարկող լրատվամիջոցների խուճապային վիճակն ավելի ընդգծվում է: Նրանք շատ կուզեին, որ մեր հարցումները «սարքված» լինեին: Այդ դեպքում նրանք անհանգստանալու լուրջ պատճառ չէին ունենա,- ասվում է հոդվածում:- Ինչքան էլ կուսակցությունների ու անհատների անուններ տրվեն, Քոչարյանի իրական հենարանը ինչպես եղել, այնպես էլ մնում է ժողովուրդը»:
Հրապարակումը ակնարկ է կամ ՀՀԿ-ին, որը Ռոբերտ Քոչարյանի վերադարձի համար դեռ նախադրյալներ չի տեսնում, կամ էլ` ՀԱԿ-ին: Վերջինս էլ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրում է 2008 թ. մարտի 1-ի ողբերգական իրադարձությունների եւ նրա նախագահության տարիներին երկրում կատարվող մի շարք ապօրինություների մեջ:
Սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, թե Ռոբերտ Քոչարյանը, որպես նախագահի կամ վարչապետի թեկնածու զբաղեցնում է 6-րդ տեղը` Սերժ Սարգսյանից, Տիգրան Սարգսյանից, Գագիկ Ծառուկյանից, Լեւոն Տեր Պետրոսյանից, Րաֆֆի Հովհաննիսյանից հետո:
«Ռոբերտ Քոչարյանը երբեք 81 տոկոսանոց ռեյտինգ չի ունեցել, իր առավելագույնը եղել է 59 տոկոս Դեմիրճյանի հետ ընտրությունների ժամանակ, երկրորդ ընտրության ժամանակ՝ առաջին փուլում, ռեյտինգը եղել է 47, հետո, երբ մնաց Ստեփան Դեմիրճյանի հետ, 65 տոկոս: Նման բարձր ռեյտինգ նա չի կարող ունենալ»,- ավելացրեց սոցիոլոգը:
Ահարոն Ադիբեկյանի խոսքերով՝ Ռոբերտ Քոչարյանի կայքէջում հրապարակված տվյալները կեղծ են եւ դրա վրա ուշադրություն պետք չէ դարձնել: Անդրադառնալով Ռ. Քոչարյանին գովերգող հոդվածում տեղ գտած այն դիտարկմանը, թե իրենք չեն ապավինել հայկական սոցիոլոգիայի որոշ ներկայացուցիչների հատուկ պատվերի ու թվանկարչության ավանդույթին՝ Ադիբեկյանն ավելացրեց. «Թող ասեն, հիմա ի՞նչ անեմ, գնամ կախվե՞մ: Ամեն մեկն էլ այդպես է ասում, որ ինքը սոցիոլոգ է, ուրիշները սոցիոլոգ չեն: Ախր տվյալները պետք է հիմնավորում ունենան եւ իրականությանն էլ համապատասխանեն»:

Роберт Кочарян вновь напомнил о себе, а Агарон Адибекян не хочет из-за него вешаться
Депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении Лерник Алексанян в беседе с “Hetq”-ом сказал, что может однозначно утверждать: в народе действительно существует потребность в действующем президенте Серже Саргсяне. Это заявление стало ответом Алексаняна на опубликованную сегодня на неофициальном сайте второго президента РА Роберта Кочаряна (www.2rd.am) статью, в которой говорилось, что опорой Кочаряна является народ.
Согласно этой публикации, с мая 2011 г. сайт провел непрофессиональные опросы в областях страны и Ереване. Как заверяет аномниный автор статьи, опросы были проведены не спеша, “без ненужного стремления доказать что-то кому-то”, “без приема спецзаказа некоторыми представителями армянской социологии и без традиции рисования цифр”. В указанных опросах участвовало 1000 человек. 812 из них (81%) высказались за возвращение Роберта Кочаряна в политику, 754 (75%) не только поддержали, но и призвали экс-президента обязательно вернуться и вновь взять на себя ответственность за судьбу страны. А 654 человек (около 65%) связывают надежды на будущее процветание страны только с Робертом Кочаряном.
На вопрос, в ком сегодня больше потребность у народа – в Серже Саргсяне или Роберте Кочаряне, Лерник Алексанян ответил: “Действующий президент работает очень хорошо, народ принимает его, проводимую им политику, его партию, и могу сказать, что эти обнародованные проценты касаются действующего президента“.
То, что опубликовано на сайте, - не что иное, как заверение в наличии сегодня потребности в Роберте Кочаряне и в том, что его возвращение в большую политику не за горами. “Как это ни странно, но чем больше опросов мы проводим, тем больше они раздражают некоторые СМИ. При этом проявляемая раздражительность свидетельствует о том, что для этих масс-медиа результаты наших опросов являются убедительными и не вызывают сомнений. Иными словами, чем больше повышается и без того высокий рейтинг Роберта Кочаряна, тем больше некоторые деятели, политические круги и обслуживающие их СМИ впадают в панику. Им бы очень хотелось, чтобы наши опросы были "подтасованы". В таком случае у них не будет серьезного повода для беспокойства. Интересно, что более уравновешенные и беспристрастные масс-медиа и аналитики, хотя и вполголоса, но указывают на ту реальную опору, благодаря которой Роберт Кочарян может вновь вернуться в политику. Сколько бы названий партий или имен ни озвучивалось, реальной опорой для Кочаряна всегда был и остается народ“,- говорится в статье.
Публикация является намеком либо для РПА, которая пока не видит предпосылок для возвращения Роберта Кочаряна, либо для Армянского национального конгресса. Последний обвиняет Роберта Кочаряна в трагических событиях 1 марта 2008 г. и ряде беззаконий, которые были допущены в годы его президентства.
В беседе с нами социолог Агарон Адибекян сказал, что Роберт Кочарян как президент или кандидат на пост премьер-министра занимает 6-е место после Сержа Саргсяна, Тиграна Саркисяна, Гагика Царукяна, Левона Тер-Петросяна, Раффи Ованнисяна.
“Роберт Кочарян никогда не имел 81-процентный рейтинг. Самый высокий рейтинг у него был во время выборов с участием Демирчяна – 59% . Во время вторых выборов, в первом туре, рейтинг составил 47%, а когда он остался со Степаном Демирчяном, то имел 65%. Такой высокий рейтинг он иметь не может“,- заверил социолог.
По словам А.Адибекяна, данные, размещенные на неофициальном сайте Роберта Кочаряна, сфальсифицированы, а потому не стоит обращать на них внимания. Касаясь содержащегося в хвалебной статье о Кочаряне суждения о том, что они не пользуются услугами некоторых выполняющих заказ представителей армянской социологии и не придерживаются традиции рисования цифр, Агарон Адибекян отметил: “Пусть говорят. И что мне теперь делать – вешаться? Каждый заявляет, что социолог именно он, что другие ничего в этом не смыслят. Но ведь данные должны иметь обоснование и соответствовать действительности“.
Вместе с тем Адибекян подчеркнул, что если опросы были проведены посредством интернета, то полученные данные – “абсолютная ложь”.