Փաստաբանները Ղուկասյանի եւ Հովհաննիսյանի կալանավորման հիմքում դրված ցուցմունքները անարժանահավատ են որակում
«Ոտքի, Հայաստան» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամ Անդրիաս Ղուկասյանի փաստաբան Կարեն Մեժլումյանի հաղորդմամբ՝ իր պաշտպանյալին մեղսագրվող մեղադրանքը 4-10 տարի ազատազրկում է նախատեսում։ Հիշեցնենք, որ Ղուկասյանը մեղադրվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի առաջին մասը, այն է՝ զանգվածային անկարգությունների կազմակերպում։ Փաստաբանը «աբսուրդ» է գնահատում այդ մեղադրանքը, հաստատելով, որ որևէ փաստական ապացույց և տեսանյութ չկա, որը կփաստի Ղուկասյանին առաջադրված մեղադրանքի հանգամանքները։
Մեժլումյանն արդեն հայտարարտությամբ է հանդես եկել, որով Անդրիաս Ղուկասյանին և գործով այլ կալանավորվածներին քաղբանտարկյալներ որակել։ Քանի որ, ըստ նրա, գործի հիմքերում դրվել են ոստիկանների ցուցմունքներ, որոնք անարժանահավատ են։
Այդ պատճառով փորձել է ակտիվ պաշտպանություն իրականացնել, մասնավորապես՝ փաստաբանական հարցումներ կատարել այդ օրը աշխատող ԶԼՄ- ներկայացուցիչների, դեպքի մասնակիցների շրջանակներում, որից պարզվել է՝ Ղուկասյանը խաղաղ երթ, միջոցառումներ իրականացնելու ելույթներ է ունեցել։
Մեժումյանը շեշտում է, որ առկա են փաստող տեսագրություններ, որ Սարի թաղում հայտնված սադրիչներին տեսնելով, Արմեն Մարտիրոսյանը, Դավիթ Սանասարյանը, Անդրիաս Ղուկասյանը ձեռքերով պահել են երթի մասնակիցներին, ասելով՝ սադրիչներ են, հանկարծ չգնաք, ոչինչ չանեք։ Մեժլումյանը պնդում է՝ այն, ինչ վերագրվում է իր պաշտպանյալին, ոչ միայն իրականությանը չի համապատասխանում, այլև 180 աստիճանով շրջված է։
Փաստաբանը Անդրիաս Ղուկասյանի՝ քաղբանտարկյալ լինելու հանգամանքը հաստատում է վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ։ «Դատավորը Ղուկասյանին հարցրեց՝ եթե գրավ կիրառվի, ազատ արձակվեք, ձեր ընդդիմադիր գործունեությունը շարունակելու եք՞։ Ղուկասյանը պարզաբանեց, որ քաղաքական գործիչ է, իր գործունեության մեջ չի մտնում բռնությամբ քաղաքական հարցեր լուծելը, և եթե ազատ արձակվի, շարունակելու է քաղաքական գործունեությունը»։
Փաստաբանը, Ղուկասյանի կալանքը երկարացնելու միջնոդությունում, պարզել է, որ քննիչը որպես հիմք է ներկայացրել տեսագրություն, որով Ղուկասյանը ելույթում նշել է, որ պետք է շենքեր գրավվել։ Երբ փաստաբանը միջնորդել է հրապարակել այդ տեսագրությունը, նրա խոսքով, հրապարակվել է մի տեսագրություն, որում, փաստաբանի հաղորդմամբ՝ իր պաշտպանյալը միայն նշել է, որ ամեն ինչ պետք է խաղաղ լինի, և որ որևէ շենք գրավելլու մասին խոսք չկա։
«Դատավորը կալանքի ժամկետը երկարացնելու իր որոշումում չնշեց այդ տեսագրության մասին, ավելին՝ հիմքում դրեց այն ոստիկանի ցումունքը, որով Ղուկասյանը Ազատության հրապարակում հայտարարել է, որ պետք շենքեր գրավել»,-նշում է Կարեն Մեժլումյանը։
Իսկ «Ոտքի Հայաստան» քաղաքացիական շարժման մյուս անդամ Դավիթ Հովհաննիսյանի փաստաբան Հովիկ Արսենյանը կարծում է Սարի թաղում տեղի ունեցածը ոստիկանական ուժերի ծրագրված՝ երթը հարկադիր դադարեցնելու լուծում էր։ Եվ այդ օրը իր պաշտպանյալին վերագրվել են մեղադրանքներ, թե հուլիսի 29-ին քարեր է շպրտել ոստիկանների ուղղությամբ։
«Առաջադրված մեղադրանքը շուրջ երեք թերթ է և ընդամենը մեկ տողով նշված է՝ Դավիթ Հովհաննիսյանն էլ իր հերթին քարեր է շպրտել ոստիկանների ուղղությամբ։ Անհրաժեշտ եմ համարում ընդգծել, որ այս ձեռագիրը 2008-ի մարտի 1-ի գործերով շատ ծանոթ է, երբ շարքային ոստիկանների հանձնարարված էր ՝ դուք այս անձի նկատմամբ ցումցունք տվեք, դուք այն և այսպես շարունակ»,-ասում է Արսենյանը։
Համեմատելով 2008-ի մարտի 1-ի հետ՝ Արսենյանը ակնհայտ մի տարբերություն է տեսնում՝ Սարի թաղի դեպքերում ԶԼՄ ներկայացուցիչները շատ են եղել և նրանց կատարած տեսանկարահանումներից ակնհայտ երևացել է կատարված յուրաքանչյուր գործողություն։
Փաստաբանը տարօրինակ է համարում, որ այս պահին ՀՔԾ-ում քննվող քրեական մի գործի շրջանակներում Դավիթ Հարությունյանը տուժողի կարգավիճակում է, (այդ օրը Խորենացի փողոցում տեղի ունեցած բախումների ժամանակ վնասվածքներ է ստացել, դիմել Շենգավիթի ոստիկանական բաժանմունք) իսկ ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից Հովհաննիսյանը մեղադրյալ է՝ ոստիկանների ուղղությամբ քարեր շպրտելու մեղադրանքով։

Адвокаты считают недостоверными показания, ставшие основанием для ареста Андриаса Гукасяна и Давида Ованнисяна
Статья 4-10 УК РА, по которой выдвинуто обвинение члену гражданской инициативы “Вставай, Армения!” Андриасу Гукасяну, предусматривает лишение свободы, сообщил адвокат Карен Межлумян. Напомним, что Гукасян обвиняется в организации массовых беспорядков. Адвокат называет это обвинение “абсурдным”, утверждая, что нет никаких доказательств или видеоматериалов, свидетельствующих о совершении Гукасяном подобных действий.
Карен Межлумян уже выступил с заявлением, в котором назвал Андриаса Гукасяна и других арестованных по данному делу лиц политзаключенными. По словам защитника, положенные в основу дела показания полицейских не являются достоверными.
В ходе проведения адвокатских опросов среди работавших в тот день представителей СМИ и участников событий выяснилось, что Андриас Гукасян выступал с призывами к проведению мирного шествия и мирных мероприятий.
Межлумян заявил о наличии видеоматериалов, которые подтверждают, что прибывшие в Сари тах провокаторы, стали свидетелями того, как Армен Мартиросян, Давид Санасарян и Андриас Гукасян всячески пытались удержать участников шествия от нежелательных действий, предупреждая их о наличии среди них провокаторов. Карен Межлумян подчеркнул, что действия, которые приписываются его подзащитному, не только не соответствуют действительности, но и перевернуты с ног на голову.
То, что Андриас Гукасян является политзаключенным, подтверждается решением Апелляционного суда, заявил адвокат. “Судья спросил Гукасяна: если будет применен залог и вас отпустят, будете ли вы продолжать свою оппозиционную деятельность? Гукасян ответил, что он политический деятель, что его деятельность не предполагает решение политических вопросов путем насилия и что если его отпустят, то он будет продолжать свою политическую деятельность”.
К.Межлумян выяснил, что представленное следователем ходатайство о продлении срока ареста его подзащитного основано на видеозаписи выступления Гукасяна, в котором он якобы говорит о необходимости захвата зданий. После того, как адвокат ходатайствовал об обнародовании этой видеозаписи, выяснилось, что его подзащитный в своем выступлении говорил всего лишь о мирных действиях. О захвате какого-либо здания не было ни слова.
«В своем решении о продлении срока ареста судья не упомянул об этой видеозаписи. Мало того, за основу решения он взял показания полицейского о том, что Гукасян на площади Свободы призывал к захвату зданий”,- отметил Карен Межлумян.
Адвокат Овик Арсенян, представляющий интересы другого члена гражданского движения “Вставай, Армения!” Давида Ованнисяна, считает, что события в Сари тахе были запланированы полицейскими силами с целью принудительного прекращения мирного шествия. Адвокат также сообщил, что его подзащитному вменяется в вину то, что 29 июля он кидал камни в направлении полицейских.
“Считаю нужным подчеркнуть, что этот почерк уже знаком по делам о событиях 1 марта 2008 г., когда рядовым полицейским было спущено распоряжение давать показания против конкретных лиц”,- отметил Арсенян.
Сравнивая события в Сари тахе с событиями 1 марта 2008 г., Арсенян заметил следующее различие: в первом случае было много представителей СМИ, снимавших на видеокамеру то, что происходило в тот день, и в этих видеоматериалах четко видно, кто какие действия совершал.
Адвокат считает странным, что в рамках уголовного дела, которое расследуется в данный момент в Специальной следственной службе, его подзащитный Давид Ованнисян имеет статус потерпевшего, а в Следственном комитете его считают обвиняемым.