«Դաժան է, երբ երեխադ չի կարող օգտվել սեղանին դրած ուտելիքից, որովհետև կերկրափողի մի մասը չկա»
8-ամյա Էդուարդին առաջին անգամ տեսնողի մտքով էլ չի անցնի, որ տղան 9-ը վիրահատություն է տարել ու դեռ վերջնական չի ապաքինվել։ Ծնված օրից կերակրափողի մի մասի բացակայության մասին թերևս տղայի նիհար լինելն է միայն վկայում։ Էդուարդի հայրը՝ Գուրգեն Արզումանյանն, ասում է, որ սարսափելի ախտորաշման մասին ծննդատանը հայտնել են երեխայի ծնվելուց 15 րոպե անց։ Կերակրափողի դիվերտիկուլ ախտորոշմամբ, նորածին Էդուրադին ծնողներն իսկույն տեղափոխել են Երևան, որտեղ և առաջին վիրահատությունն են արել։
Այսօր Էդուարդը դպրոց է գնում, ավելին` գերազանց է սովորում ու հպարտությամբ ցույց տալիս պատվոգրերը։ Դասերն սովորելուց հետո շտապում է բակ ընկերների հետ խաղալու։ Նա խոստովանում է, որ ամենից շատ շախմատ է սիրում։
«Բակի ընկերներից ոչ մեկ լավ շախմատ խաղալ չգիտի, դրա համար հիմնականում համակարգչով եմ խաղում»,-ասում է Էդուարդը՝ ափի մեջ պինդ պահելով խաղալիք ատրճանակը։
Հայրը՝ Գուրգենը, անթաքույց հպարտությամբ է ասում, որ որդին ուզում է իր նման զինվորական դառնել։
Ծնված օրվանից Էդուարդը սնունդի մեծ մասը հեղուկ վիճակում է ընդունում։ Ծնողներն ասում են, որ աշխատում են երբեմն բացառություններ անել։ Իսկ բացառությունները հիմանակնում քացղրավենիքի դեպքում է լինում։ Էդուրադը մեղմ ժպտալով խոստովանում է, որ շոկոլադից երբեք չի հրաժավրում։
Արզումանյանների ընտանիքի միակ աշխատողը հայրն է։ Գուրգենը զինծառայող է։ Նրա ընտանիքը 1989թ․ Բաքվից է Հայաստան գաղթել։
«Ես այդ ժամանակ 15 տարեկան էի, իսկ եղբայր՝ 18։ Լսելով Ղարաբաղի շարժման մասին մենք տնից փախանք ու մենակ եկանք Ղարաբաղ։ Պատերազմին ժամանակ Բեկորի ջոկատում եմ կռվել։ Հետո եղբայրս է զոհվել։ 15 տարուց ավելի բանակում եմ ծառայել, հետո որոշ ժամանակով քաղաքացիական աշխատանքի անցել, իսկ ապրիլի դեպքերի ժամանակ նորից անցել եմ մշտական ծառայության»,-պատմում է Գուրգենը։
Չորս հոգուց բաղկացած Արզումանյանների ընտանիքն ապրում է Ստեփանակերտի Աջափնյակ թաղամասում։ 23 տարի վարձով ապրելուց հետո Գուրգենին, որպես փախստականի տուն են հատկացրել։
Զրուցակիցս պատմում է, որ Էդուարդի վիրահատությունների մեծ մասը Երևանում պետպատվերի շրջանակներում են կատարել, իսկ մնացած ծախսերում աջակցել են ընկերներն ու բարեկամները։
Մի քանի տարի առաջ Ստեփանակերտի երիտասարդների աջակցությամբ անգամ բարեգործական համերգ է կազմակերպվել, որի ողջ հասույթը տրամադրվել է Էդուրադի բուժմանը։
«Ես հետաքրքրվել եմ ու պարզել, որ Իսրայելում անում են կերակրափողի վերականգնման վիրահատություն, որ արժե 55600 ԱՄՆ դոլլրա։ Այս տարիների ընթացքում իմ եղած կապերով կարողացել եմ հավաքել գումարի մեծ մասը։ Պակասում է ընդամենը 3600 դոլլար։ Իսրայելի բժիշկները 50 տոկոս երաշխավորում են լավ արդյունքը» ,-ասում է Գուրգենը։
Ծնողներն ասում են, որ ամենադաժան փորձությունը ամեն օր երխայի հետ սեղան նստել է։
«Դու մի բան ես ուտում, իսկ դիմացդ նստած երեխադ չի կարող օգտվել սեղանին դրած ուտելիքից»,-ասում է Գուրգենը։

“Самое жестокое испытание – садиться за стол со своим ребенком, у которого отсутствует часть пищевода…”
Те, кто видят 8-летнего Эдуарда в первый раз, никогда не подумают, что он перенес девять операций, но пока окончательно не поправился. О том, что у ребенка с самого рождения отсутствует часть пищевода, свидетельствует лишь его худоба. По словам отца, Гургена Арзуманяна, о страшном диагнозе они узнали спустя 15 минут после рождения малыша. С диагнозом дивертикул пищевода родители привезли новорожденного сына в Ереван, где ему и сделали первую операцию.
Сегодня Эдуард ходит в школу, учится на отлично, с гордостью показывает свои грамоты. Он также играет с ребятами во дворе и признается, что больше всего любит шахматы.
Отец мальчика с нескрываемой гордостью рассказывает, что сын хочет пойти по его стопам и стать военным.
Эдуард с рождения принимает в основном жидкую пищу. Родители иногда стараются делать исключения, но только в отношении сладостей. Эдуард с улыбкойпризнается, что от шоколада никогда не отказывается.
В семье Арзуманянов единственный работник – отец. Гурген военнослужащий. В 1989 году их семья бежала из Баку в Армению.
“Тогда мне было 15 лет, а брату – 18. Услышав о карабахском движении, мы сбежали из дома и самостоятельно добрались до Карабаха. Во время войны я воевал в отряде Бекора. Потом погиб мой брат. В армии я прослужил более 15 лет, после чего перешел на гражданскую работу. А во время апрельских событий вновь вернулся на постоянную службу в армии”,- рассказал Гурген.
Семья Арзуманянов живет в Степанакерте, в квартале Ачапняк. 23 года им пришлось снимать жилье, но потом они как беженцы получили квартиру.
По словам моего собеседника, большую часть операций сыну сделали в Ереване в рамках госзаказа, остальные расходы взяли на себя друзья и родственники.
Несколько лет назад по инициативе молодежи Степанакерта состоялся благотворительный концерт, выручка от которого была передана на лечение Эдуарда.
“Я интересовался и выяснил, что в Израиле делают операцию по восстановлению пищевода, она стоит 55.600 долларов. За эти годы мне удалось собрать большую часть суммы, не хватает только 3600 долларов. Израильские врачи на 50 процентов гарантируют хороший результат”,- сказал Гурген.
По словам родителей, самое жестокое испытание – садиться за стол вместе с ребенком.
“Ты ешь, а сидящий напротив твой ребенок не может пользоваться тем, что лежит на столе”,- сказал Гурген.