Նոր ոտնձգություններ` Չուբարյանների սեփականության նկատմամբ
Այսօր կրկին ահազանգ է ստացվել Երևանի Նալբանդյան 106/1 հասցեում պաշտոնապես կասեցված շինարարական աշխատանքների շինհրապարակի հարակից շենքերի բնակիչներից:
Նալբանդյան 106/1-ի նախկին ՆԳՆ մանկապարտեզի տեղում կասկածելի հիմունքերով շինարարություն իրականացնող «Ավագ Շին» ՍՊ ընկերության ներկայացուցիչները մոտ մեկ ամիս առաջ ոտնձգություններ էին իրականացրել հայ քանդակագործ, ՀՍՍՀ ժողովրդական նկարիչ, ՍՍՀՄ գեղարվեստի ակադեմիայի իսկական անդամ Ղուկաս Չուբարյանի սեփական հողատարածքի նկատմամբ:
Այսօր նույն` 104 անհատական բնակելի տան բնակիչներին անհանգստացրել են արդեն Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչության աշխատակիցները, ովքեր բնակիչներից պահանջել են ներկայացնել իրենց իսկ գերատեսչության կողմից չտրամադրված որոշ փաստաթղթեր, իսկ հակառակ դեպքում սպառնացել են զավթել անվանի քանդակագործի սեփական տարածքը, որտեղ գտնվում են նրա արվեստանոցն ու աշխատանքները:
Անվանի քանդակագործի ընտանիքը, ում սեփականատիրական իրավունքներն արդեն հասկանալի նպատակներով մերժվել են քաղաքապետարանի կողմից, շարունակում է արհամարհված մնալ քաղաքային իշխանությունների կողմից, որոնք նույնիսկ չեն արտոնում ժառանգներին հայտնի իրավաբան Գրիգոր Չուբարի և քանդակագործ Ղուկաս Չուբարյանի հուշատախտակներն ամրացնել շենքի ճակատային մասում:
Քանդակագործի դուստր Անուշ Չուբարյանի խոսքերով՝ դեռևս մեկ տարի առաջ իր ներկայացրած համապատասխան դիմումից հետո քաղաքապետարանից պատրաստակամություն են հայտնել ավագանու նիստում քննարկել հարցը, սակայն առայժմ խոստումը մնում է օդի մեջ:
Կառուցապատողը ամենատարբեր պատրվակներով փորձում է քանդել ցանկապատը և մտնել տարածք՝ շինաշխատանքները շարունակելով անմիջապես բնակիչների սեփական տան դռան դիմաց և արհամարհելով նաև այն փաստը, որ տարածքը գլխավոր հատակագծում հատուկ առանձնացված է որպես մշակութային գոտի և, ըստ էության, որևէ կապ չպետք է ունենա հարակից շինհրապարակի հետ: Այսօր կեսօրին բնակիչների բարձրացրած աղմուկից հետո քանդող բրիգադը հեռացել է:
Այս հետևողական տեռորից դատելով՝ կարելի է ենթադրել, որ Չուբարյանների սեփականատիրական իրավունքների ոտնահարումը հետապնդել է տարածքը 106/1-ի կառուցապատողին հանձնելու նպատակը, ինչը կատարվել է դեռևս Գագիկ Բեգլարյանի օրոք՝ նրա ստորագրությունը կրող «Տեղեկանք-հինավորում» կոչվող փաստաթղթի ընդունամն արդյունքում, որի համաձայն` Նալբանդյան, Ավագ Պետրոսյան, Սայաթ-Նովա և Թումանյան փողոցներով պարփակված տարածքում կառուցապատող ճանաչված «Ավագ Շին» ՍՊԸ-ին տրամադրվել է ոչ թե 1796.9, այլ 9054 քառ. մետր տարածք:
Այս համատեքստում արդեն յուրաքանչյուր ոք կարող է սեփական հետևություններն անել առ այն, թե ինչու էին մերժվում Չուբարյանների ընտանիքի՝ իրենց հողատարածքի նկատմամբ սեփականությունը հաստատող հիմնավոր փաստաթղթերի թարմացման դիմումները:
Սակայն ցավալին այն է, որ այն գործարարները, որոնք ձգտում են կարճ ժամանակում գերշահույթ ունենալ նեոֆեոդալական այս շրջանում շինծու փաստաթղթերի հիման վրա էլիտար շինարարական ծրագրերի իրականացման միջոցով, պատրաստ են ոտնատակ անել գիտության, կրթության և մշակույթի ոլորտի երախտավոր գործիչների, ինչպես նաև նրանց ժառանգների իրավունքները:

Новые притязания на собственность Чубарянов
Сегодня вновь поступил тревожный сигнал от жителей домов, расположенных в зоне официально остановленного строительства по адресу Налбандяна, 106/1 в Ереване.
Примерно месяц назад представители ООО “Аваг Шин”, осуществляющего сомнительное строительство на месте бывшего детсада МВД, совершили посягательства на земельный участок, являющийся собственностью видного скульптора, Народного художника Армянской СССР, действительного члена Академии художеств СССР Гукаса Чубаряна.
А сегодня жильцов частного дома номер 104 побеспокоили уже сотрудники управления по градостроительству и контролю за землей админстрации мэрии Еревана. Они потребовали предъявить не предоставленные их ведомством некоторые документы, пригрозив в противном случае захватить территорию, являющуюся собственностью скульптора, где находятся его мастерская и работы.
Семья Чубарянов, чьи права на собственность по понятным причинам были отклонены мэрией, продолжает удостаиваться презрительного отношения со стороны городских властей, которые даже не позволяют наследникам прикрепить на стене дома мемориальные доски известного юриста Григора Чубара и скульптора Гукаса Чубара.
По словам дочери скульптора Ануш Чубар, еще год назад, когда она представила соответствующее заявление, в мэрии выразили готовность обсудить вопрос на заседании совета старейшин, однако обещание по сей день не выполнено.
Застройщик под всевозможными предлогами пытается снести ограду и вторгнуться на территорию, продолжая строительство непосредственно перед домом жильцов и игнорируя тот факт, что на генплане данная территория обозначена как культурная зона, которая, по сути, не должна иметь какого-либо отношения к стройплощадке. После того, как сегодня в полдень жильцы подняли шум, бригада рабочих удалилась.
Столь последовательно осуществляемый террор означает, что нарушение прав на собственность семьи Чубарянов преследовало цель передать застройщику территорию по адресу Налбандяна 106/1. Это было сделано еще в период пребывания на посту мэра Гагика Бегларяна. Тогда в результате принятия подписанного Бегларяном документа под названием “Справка-обоснование” ООО “Аваг Шин”, признанному застройщиком на территории, ограниченной улицами Налбандяна, Авага Петросяна, Саят-Новый и Туманяна, было предоставлено не 1796,9, а 9054 кв.метров.
В этом контексте уже каждый может сделать вывод о том, почему отклонялись заявления семьи Чубарянов об обновлении обоснованных документов, подтверждающих их право на собственность в отношении принадлежащего им земельного участка.
Больно то, что предприниматели, которые в этот неофеодальный период стремятся на основе фальшивых документов получить сверхприбыли, готовы растоптать права внесших огромный вклад в область науки, образования и культуры деятелей и их наследников.