Անուշ Սեդրակյանը ՀՀԿ-ից արդար և թափանցիկ ընտրություններ է սպասում
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության փոխնախագահ Անուշ Սեդրակյանն ու ՀՀԿ անդամ, Աժ պատգամավոր Կարինե Աճեմյանն այսօր փորձեցին ամփոփել ներքաղաքական կյանքի աշունը: Չնայած աշնան ավարտին դեռ տասը օր կա, բայց երկու կուսակցականների գնահատմամբ, պաշտոնանկություններ այս աշնանն այլևս չեն լինի, իսկ ԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի` պաշտոնից հեռացվելու լուրը, ինչպես ասում Է Անուշ Սեդրակյանը, սուտ է:
«Կադրային փոփոխությունները բացատրվում են նախընտրական շրջանի տրամաբանությամբ: Գաղափարախոսությունը շատ կարևոր է կուսակցության համար, բայց ավելի կարևոր են կազմակերպչական և գործնական աշխատանքները: Մենք, իհարկե, առաջատար ենք: Այս բարեփոխումները ևս միտված էին ընտրարշավը ճիշտ կազմակերպելուն»,- ասաց ՀՀԿ-ական Կարինե Աճեմյանը:
Սակայն պաշտոնանկությունները Անուշ Սեդրակյանի մոտ բարեփոխման տպավորություն չեն թողել. պաշտոններից հեռացված քաղաքական գործիչները, նրա կարծիքով, հանրապետական կուսակցության վերջին ռեսուրսն էին` ցույց տալու համար, թե երկրում կատարվում են համակարգային փոփոխություններ, մինչդեռ անհատներին պաշտոններից զրկելով` համակարգը չի փոխվում:
Ա. Սեդրակյանի խոսքով` պաշտոնանկությունները եղել են բացահայտ, բայց ոչ թափանցիկ. քաղաքական գործիչները հասարակության աչքի առջև հեռացվել են պաշտոններից, բայց իշխանություններն «այդ քայլերին քաղաքական բացատրություններ չեն տվել»: «Ես էլի ձեզ հետ համաձայն չեմ, ես չեմ կարծում, որ մենք թաքնված բաներ ենք անում, ավելի թափանցիկ երբևէ չի եղել,-հակադարձեց Կարինե Աճեմյանը` ընդհատելով խոսքը (որովհետև լրագրողները ծիծաղեցին), ապա շարունակեց,-բայց, այո', մենք ենք առաջինը ամեն ինչի մասին բացահայտ խոսում»:
«Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը ներկայումս ունի 3 hազար գրանցված անդամ: Բանավեճի բնականությունը թույլ չտվեց պարզել, թե ինչքանով են ճիշտ մամուլում տարածված այն լուրերը, թե «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունն իրականում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն է ստեղծել, և որ դրա ընդդիմադիր կեցվածքը ձևական բնույթ է կրում: Հիշեցնենք, որ նման կարծիք վերջերս հայտնել էր «Սարդարապատ» շարժման համակարգող Ժիրայր Սեֆիլյանը` երիտասարդ կուսակցությունը համարելով նախագահի «պրոյեկտը»:
Հանդիպման ավարտին Անուշ Սեդրակյանն ավելացրեց, որ ինքն, այնուամենայնիվ, ՀՀԿ-ից սպասում է արդար և թափանցիկ ընտրություններ. «Քանի որ ՀԱԿ-ը հետևորդների հսկայական բազմություն ունի: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը ևս իշխանություններից տարբերվում է իր հայացքներով: Եվ ստեղծված փակուղուց դուրս գալու և ժողովրդի վստահությունը շահելու միակ ելքը թափանցիկ ընտրություններն են»:

Ануш Седракян ожидает от РПА справедливых и прозрачных выборов
Заместитель председателя партии “Свободные демократы” Ануш Седракян и член Республиканской партии Армении, депутат Национального Собрания Карине Аджемян сегодня на пресс-конференции подвели итоги политической осени. По мнению представительниц обеих партий, новых отставок до конца осени не будет.
“Кадровые перестановки объясняются логикой предвыборного периода. Идеология имеет для партии очень важное значение, однако еще большую важность представляет организационная и практическая работа. Эти реформы были направлены также на правильную организацию предвыборной кампании”,- отметил Карине Аджемян.
Ануш Седракян заметила, что не расценивает отставки как реформу, поскольку увольнение политических деятелей было последним ресурсом Республиканской партии, который был использован с целью показать, что в стране осуществляются системные изменения. Между тем с уходом тех или иных должностных лиц система не меняется. Кроме того, отставки, по словам представителя “НД”, не носили прозрачный характер, поскольку власти не дали этим шагам никаких политических объяснений. “Я не согласна с Вами,- возразила Карине Аджемян. – Прозрачней никогда не было”. Ее слова были прерваны смехом журналистов.
В ходе пресс-конференции не удалось выяснить, соответствуют ли действительности появившиеся в прессе сведения о том, что партию “Свободные демократы” создал Серж Саргсян, а посему оппозиционность этой политической силы носит формальный характер. Напомним, что недавно такое мнение выразил координатор движения “Сардарапат” Жирайр Сефилян, назвавший новосозданную партию “проектом президента”.
В заключение Ануш Седракян отметила, что все же ожидает от РПА справедливаых и прозрачных выборов. “Единственный выход из создавшейся тупиковой ситуации, который позволит завоевать доверие народа, – это проведение прозрачных выборов”,- добавила зампредседателя партии “Свободные демократы”.