Շավարշ Քոչարյան. «Բանակցային գործընթացում չի կարող լինել առաջընթաց, քանի որ Վիեննայի և Սակտ Պետերբուրգի համաձայնությունները կյանքի չեն կոչվել»
Կառավարության այսօրվա նիստից հետո փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը լրագրողների հետ զրույցում չցանկացավ մանրամասնել` արդյոք ունի տեղեկություն այն մասին, թե նոր ձևավորվող կառավարությունում կադրային փոփոխություններից հետո նա և արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը շարունակելու են պաշտոնավորել, թե ոչ։ Քոչարյանը նաև չհաստատեց շրջանառվող այն խոսակցությունը, որ Էդվարդ Նալբանդյանին փոխարինելու էՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը։ Քոչարյանը լրագրողներին միայն հորդորեց սպասել հրամանագրերի և նշանակումների ներկայացմանը։
Ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ տեղի ունեցող բանակցությունների մասով Քոչարյանը նշեց, որ բուն բանակցային գործընթացում չի կարող լինել առաջընթաց, քանի որ, ըստ էության, Վիեննայի և Սակտ Պետերբուրգի համաձայնությունները կյանքի չեն կոչվել. «Այնպես որ, ամեն ինչ կախված է այդ պայմանավորվածությունների կյանքի կոչվելուց»,- հավելեց նա։
Տարածաշրջանային զարգացումների, սիրիական հակամարտության լուծման շուրջ Քոչարյանը իրավիճակի արագ փոփոխություններ է նկատում, որը շատ կարևոր զարգացում է համարում։ Ասում է՝ «Իրանի մասով շատ անելիքներ ունենք, իսկ Սիրիայում տեղի ունեցող զարգացումներին մենք ուշի ուշով հետևում ենք, և հույս է առաջացել, որ հնարավոր է նվազեցնել բռնությունների, ռազմական գոծողությունների ալիքը, համաձայնություն ձեռք բերել՝ դադարեցնելով կրակը»։ Սակայն սա Քոչարյանը միայն հույս է համարում` ընդգծելով, որ դրա իրագործման համար կան նախադրյալներ։

Шаварш Кочарян: “В переговорном процессе не может быть прогресса, поскольку венские и перербургские соглашения не претворены в жизнь”
По завершении сегодняшнего заседания правительства РА заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян встретился с журналистами. Замминистра не пожелал ответить на вопрос, останутся ли он и Эдуард Налбандян на своих должностях после кадровых изменений в новом составе правительства. Кочарян также не подтвердил циркулируемые разговоры о том, что Эдуарда Налбандяна сменит руководитель аппарата президента РА Виген Саркисян. Замминистра ИД призвал представителей СМИ дождаться соответствующих указов и назначений.
Касаясь переговоров по карабахской проблеме, Шаварш Кочарян отметил, что в переговорном процессе не может быть прогресса, поскольку венские и петербургские соглашения не претворены в жизнь. “Так что все зависит от реализации этих договоренностей”,- добавил замминистра ИД.
В региональных процессах и сирийском конфликте Кочарян видит быстрое изменение ситуации, что, по его мнению, имеет важное значение. “Нам многое предстоит сделать по части Ирана. Мы внимательно отслеживаем происходящие в Сирии события. Появилась надежда на возможность уменьшения насилия, эскалации военных действий, достижение согласия вокруг прекращения огня”,- заявил Шаварш Кочарян, подчеркнув, что это только надежда, но предпосылки для ее осуществления есть.