Զորակցության ցույց՝ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներին և քաղբանտարկյալներին
Ազգային ժողովի աշնանային նստաշրջանին ընդառաջ մի խումբ քաղաքացիներ հավաքվել էին ԱԺ-ի շենքի դիմաց՝ զորակցություն հայտնելով «Սասնա ծռեր» խմբի առաջադրած պահանջներին` դատապարտելով խմբի անդամների հանդեպ իրականացվող բռնաճնշումները, պահանջելով անհապաղ ազատ արձակել բոլոր «խղճի» բանտարկյալներին ևդադարեցնել նրանց նկատմամբ գործադրվող քրեական հետապնդումը:
ԱԺ-ի մուտքի մոտ հավաքվածներին պատգամավորներից միացել էր միայն «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փաստանջյանը։ Փոստանջյանի կարծիքով այսօր` աշնանային նստաշրջանին ընդառաջ, խորհրդարանի անդամները պետք է արձագանքեն երկրում ստեղծված քաղաքական ճգնաժամին, քանի որ դեռևս հուլիսյան դեպքերի ժամանակ ԱԺ-ն արտահերթ նիստ չգումարվեց՝ հասկանալու համար երկրում տեղի ունեցող իրադարձությունները։
Անդրադառնալով ԱԺ-ում անկախության 25-ամյակին ընդառաջ ներկայացվելիք համաներման փաստաթղթին` պատգամավորն ընդգծում է՝ այն պետք է լինի լայնածավալ, քանի որ հանրապետության բանտերը լցված են բանտարկյալներով:
«Այդ փաստաթուղթը պետք է ներառի քաղաքական հայացքների համար բանտարկված բոլոր անձանց անվանումները, պետք է տարածվի և՜ Շանթ Հարությունյանի, և՜ «Սասնա ծռեր»-ի, և՜ Վոլոդյա Ավետիսյանի և՜ թե Գևորգ Սաֆարյանի վրա։ Բավ է բանտախցերում ունենանք քաղաքական հայացքներով քաղաքացիներ»,- նշում է պատգամավորը։
Պավլիկ և Արամ Մանուկյանների փաստաբան Հարություն Բաղդասարյանը, անդրադառանալով հաճախ բարձրաձայնվող «Սասնա ծռեր» խմբի անդամների նկատմամբ իրականացվող բռնաճնշումներին, ասում է՝ ռեալ դաշտում բռնաճնշումներ կարող են չիրականանալ, տեսանելի չլինել, սակայն երբ մարդիկ գամված են անկողնուն և բժշկական անձնակազմը հիվանդաներին թողնում է ՔԿՀ-ում և հեռանում, այդ ժամանակ խմբի անդամների մոտ անմիխիթար վիճակ է առաջանում:
Հարություն Բաղդասարյան
«Չեմ կարող ասել, որ պաշտպաններիս նկատմամբ հոգեբանական և ֆիզիկական գործողություններ են կատարվել։ Հարցն այլ դաշտում է, երբ գործով պաշտպանները երբեմն թմբկահարում են, որ մարդու իրավունքներն որոշակի առումով ոտնահարավում են, քանի որ նրանք իրավունքն ունեն պահանջելու, որ թե՜ քաղբանտարկյալների, թե՜ ռազմագերիների նկատմամբ կիրառվեն այն օրենքները, որոնք ընդունված են միջազգային կոնվենցիաներով»,- ասում է Հարություն Բաղդասարյանը։
«Հիմնադիր խորհրդարանի» ձերբակալված անդամ Վահագն Ղումաշյանի հայրը՝ Ալեքսանդր Ղումաշյանը, նշում է՝ որդուն ձերբակալել են հուլիսի 29-ին՝ Սարի թաղում տեղի ունեցած դեպքերի ժամանակ ոստիկանության նկատմամբ ուժ կիրառելու մեղադրանքով:
Ալեքսանդր Ղումաշյան
«Կան 100 %-անոց փաստեր, որ Վահագնը այդ ժամին ոչ թե Սարի թաղում, այլ ընկերոջ տանն է եղել։ Դա ապացուցող ոչ միայն բազմաթիվ վկայություններ կան, այլև վարույթ իրականցող մարմինը համացանցով դիտել է այդ օրվա դեպքերը, ինչպես նաև Վահագնի կատարած հեռախոսազանգերը։ Եթե նրանք ժամանակ և ցանկություն ունենային, հեշտությամբ կպարզեին, թե այդ ժամին նա որտեղ է եղել»,- ասում է Վահագն Ղումաշյանը։
Ղումաշյանի խոսքով՝ որդուն ձերբակալու հանգամանքն ու կատարված դեպքերը միջոց էին, որպեսզի ոչ միայն Վահագնին, այլև նրա նման երիտասարդներին մեկուսացնեն քաղաքական պայքարից։

Акция солидарности с членами группы “Сасна црер” и политзаключенными
В преддверии осенней сессии Национального Собрания здания парламента прошла акция, участники которой поддержали требования, выдвинутые группой “Сасна црер”, осудили применение насилия по отношению к членам группы, потребовали немедленного освобождения всех узников совести и прекращения их уголовного преследования.
Единственный депутат, который присоединилась к участникам акции, была член фракции “Наследие” Заруи Постанджян. Она отметила, что члены парламенты должны отреагировать на политический кризис в стране, поскольку во время июльских событий Национальное Собрание не созвало внеочередное заседание, чтобы разобраться в происходящих процессах.
Касаясь представленного в Национальное Собрание решения об амнистии в связи с 25-летием Республики Армения, Заруи Постанджян подчеркнула, что оно должен быть развернутым, так как тюрьмы переполнены заключенными.
“Этот документ должен включать также всех, кто находящится в тюрьме за свои политические взгляды. Он должен распространяться и на Шанта Арутюняна, и на членов группы “Сасна црер”, и на Волою Аветисяна, и на Геворка Сафаряна. Хватит держать в камерах людей за их политические взгляды”,- заявила депутат.
Адвокат Павла и Арама Манукянов Арутюн Багдасарян, касаясь заявлений об оказании давления на членов группы “Сасна црер”, сказал, что когда люди прикованы к постели, а медперсонал оставляет больных в уголовно-исполнительном учреждении и уходит, то эти люди оказываются в неутешительном положении.
Арутюн Багдасарян
“Не могу сказать, что в отношении нас, защитников, предпринимались психологические и физические действия. Вопрос в том, что защитники по данному делу иногда заявляют об определенных нарушениях прав человека, так как имеют право требовать, чтобы в отношении политзаключенных и военнопленных применялись законы, принятые на основе международных конвенций”,- сказал Арутюн Багдасарян.
Отец находящегося под арестом члена “Учредительного парламента” Ваагна Гумашяна Александр Гумашян отметил, что сын был задержан по обвинению в применении насилия к сортруднику полиции во время событий в квартале Сари тах 29 июля.
Александр Гумашян
“Есть стопроцентные факты, свидетельствующие о том, что в это время Ваагн находился не в Сари тахе, а у товарища дома. Есть не только многочисленные свидетельства, но и видеозаписи в интернете, которые следственный орган просмотрел, имеются также телефонные звонки Ваагна. Будь у них время и желание, они бы сразу выяснили, где в этот час находился Ваагн”,- сказал Александр Гумашян.
По его словам, арест сына и произошедшие события преследуют цель изолировать от политической борьбы не только Ваагна, но и других молодых людей.