«Սասնա Ծռեր» խմբի անդամն առանց փաստաբանների 6 ժամից ավելի պահվել է ՀՔԾ-ում
«Սասնա Ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Հակոբյանի պաշտպաններ Լուսինե Սահակյանն ու Երվանդ Վարոսյանն ահազանգում են, որ երեկ՝ ժամը 12։00-ի սահմաններում, իրենց պաշտպանյալը «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից «դատարան տեղափոխվելու» պատրվակով ՀՀ ոստիկանության Ուղեկցող վաշտի աշխատակիցների կողմից տեղափոխվել է Հատուկ քննչական ծառայություն։
Լուսինե Սահակյանի ֆեյսբուքյան գրառման համաձայն՝ Հակոբյանը տեղափոխվել է ծառայության 4-րդ հարկում գտնվող աշխատասենյակներից մեկը։ Ա.Հակոբյանի` պաշտպաններին անհապաղ հրավիրելու պահանջին նրան ընդունած քննիչը պատասխանել է, թե, իբր, չի կարողանում նրանց հետ կապվել, քանի որ նրանց հեռախոսներն անհասանելի են։
«Սա՝ այն պարագայում, երբ Ա.Հակոբյանի երկու պաշտաապանները նույն ժամանակահատվածում գտնվել են նույն քննչական մարմնի վարչական շենքի 2-րդ հարկում, մասնակցել են իրենց այլ վստահորդների հարցաքննությանը։ 6 ժամից ավելի ՀՔԾ-ում պահվելուց, քննիչի հետ «զրույց» ունենալուց հետո Արայիկ Հակոբյանը կրկին տեղափոխվել է քրեակատարողական հիմնարկ»,- նշված է փաստաբանների գրառման մեջ։
Լուսինե Սահակյանն ու Երվանդ Վարոսյանն անընդունելի են համարում Հատուկ քննչական ծառայության նման գործելաոճը. «Սա վկայում է այն մասին, որ իր առջև դրված պահանջների լուծումը չտեսնելով օրինականության դաշտում՝ քննչական մարմինը փորձ է կատարում գործի դնել օրենքից դուրս գտնվող մեթոդներ»։
Փաստաբանները ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից պահանջում են այսուհետ զերծ մնալ նման գործողություններից, գործել բացառապես օրենքով սահմանված կարգով, միջոցներով ու մեթոդներով: Միաժամանակ պատկան մարմիններից պահանջում են միջոցներ ձեռնարկել մեղավոր անձանց պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ:

Члена группы “Сасна црер” держали в ССС шесть часов без адвоката
Адвокаты члена группы “Сасна црер” Араика Акопяна Лусине Саакян и Ерванд Варосян сигнализируют о том, что вчера около 12.00 под предлогом доставки их подзащитного из тюрьмы “Нубарашен” в суд привезли его в Специальную следственную службу.
Как написала Лусине Саакян в Фейсбуке, Акопян был доставлен в один из кабинетов на 4-ом этаже. В ответ на его требование немедленного пригласить адвокатов следователь ответил, что якобы не может с ними связаться.
“И это в том случае, когда в это самое время оба защитника А.Акопяна находились на 2-ом этаже административного здания того же следственного органа, где участвовали в допросе своего доверителя. После 6-часовой “беседы” следователя с Араиком Акопяном последний вновь был доставлен в уголовно-исполнительное учреждение”,- говорится в записи.
Лусине Саакян и Ерванд Варосян считают недопустимым стиль работы Специальной следственной службы. “Это свидетельствует о том, что следственный орган, не видя решение поставленных перед ним требований в поле законности, пытается действовать незаконными методами»,- отмечают адвокаты.
Они также потребовали от ССС впредь воздерживаться от подобных действий, действовать исключительно в установленном законом порядке, используя законные средства и методы. Адвокаты также обратились к компетентным органам с требованием принять меры по привлечению виновных к ответственности.