Ներդրումային փուչիկ, արդյունքում` լլկված հայրենիք
Երկար լռությունից հետո Հրազդանի երկաթահանքի շահագործման իրավունքի մասը գնած ընկերությունը խոսեց` տարբեր լրատվամիջոցներով տարածելով միանամից երկու հաղորդագրություն (հավանաբար մեկը մյուսի խմբագրված տարբերակն է), ինչից պարզ դարձավ, որ.
ՀՀ կառավարության հայտարարած չինական ընկերությունն այնքան էլ չինական չէ, ինչի մասին մենք ահազանգել ենք ամիսներ առաջ` վկայակոչելով Չինաստանի դեսպանի պաշտոնական հայտարարությունը:
Հաղորդագրությունում ասվում է` այժմ երկրաբանահետազոտական ուսումնասիրություններն իրականացնում են միջազգային բարձր հեղինակություն ունեցող երեք (անգլիական, ավստրալական և չինական) կազմակերպություններ:
Հանքատեղի մեր բազմաթիվ այցելությունների ընթացքում մենք այնտեղ հանդիպել ենք ընդամենը մի ռուս կնոջ, որը մեզ տեսնելիս, չգիտես ինչու, գլխապատառ ճողոպրում էր, մի քանի չսափրված բանվոր-հորատողների (իրենց վկայությամբ Բասարգեչարից), վաթսունական թվականների խորհրդային արտադրության մի քանի հնամաշ մեխանիզմ-սարքավորումներ և արդեն խաթարված բնական միջավայր (տես նկարները):
Ասված է` ընկերությունը խոստանում է ներգրավել առնվազն 500 աշխատողներ Հրազդան, Աբովյան հանքերի արդյունաբերական շահագործման աշխատանքներում, մի այլ տեղ նշված է` 200 աշխատատեղ Հրազդանում, իսկ վերջին հաղորդագրության մեջ նշված է անորոշ` հազարավոր աշխատատեղեր:
Փաստը միայն առաջին հայացքից է գրավիչ թվում, քանի որ Հրազդանի հանքի և ձուլարանի շահագործման հենց առաջին տարում միայն Ծաղկաձորի և Հանքավանի զբոսաշրջային սպասարկման ոլորտում կկրճատվեն հարյուրավոր աշխատատեղեր: Բացի այդ` բերենք առօրյա իրականությունից ընդամենը մեկ օրինակ. այժմ Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկի շինարարական աշխատանքներում ընդգրկված մի չինական ընկերություն ամենատարրական բանվորական աշխատատեղերն անգամ համալրում է չինացի, վերարտադրության տարիքային խմբի աշխատակիցներով, որոնք չեն զլանում գիշերները ծեծել խոպաններում աշխատանք որոնող հրազդանցիների կանանց դռները:
Մեր հասարակության մտահոգությունները հանքի շահագործումից սպասվող վտանգների առնչությամբ հիմնավորված են Հայաստանում հայտնի բոլորիս հավաքական խիղճն ու արդար անհանդուրժողականությունը մարմնավորող բնապահպանների, (տես` 19 նոյեմբերի «Հետքը») մասնագետների և բնապահպանական խնդիրներով մտահոգ կազմակերպությունների (օրինակ ամերիկյան համալսարանի Ակոպյան կենտրոնի) ուսումնասիրություններով ու եզրակացություններով, և առանց լուրջ հիմնավորման դրանք անհեթեթություն անվանելը, առնվազն, անպարկեշտություն է: Նման վերաբերմունքն առ իրենց ապագայի համար մտահոգ տեղաբնակներս ընդամենը բնութագրում է սույն օվշորային ընկերությանը:
Հաղորդագրություն տարածողների ինքնաբավ հոխորտանքը, թե հանքը շահագործելու համար ունեն բոլոր անհրաժեշտ, օրենքով սահմանված փաստաթղթերը, մեղմ ասած, իրականությանը չի համապատասխանում: Հանքի շահագործման նախագծի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության դրական փորձագիտական եզրակացությունը բնապահպանության նախարարությունը տվել է 13.10.2008թ., ՓԲ -118, որն, ըստ ՀՀ «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության մասին» օրենքի 11-րդ հոդվածի 4-րդ կետի, կորցրել է իրավական ուժը, և անհրաժեշտ կլինի ներկայացնել նոր նախագիծ:
Խնդիրներ կան նաև հողհատկացման հետ կապված, քանի որ մենք ունենք Հրազդանի քաղաքապետի գրավոր վկայությունն այն մասին, որ ցայսօր հանքի շահագործման, բերվածքային ապարների տեղադրման, ձուլարանի կառուցման համար անհրաժեշտ հարյուր հա-ից ավելի հողատարածքներից հանք շահագործողներին հողահատկացումներ չեն կատարվել:
Հավակնել նոր փորձագիտական եզրակացության, որը, մեզանում օրեցօր կայացող ու հզորացող քաղաքացիական հասարակության պայմաններում, կարծում ենք, նույնքան հեշտ չի լինի, որքան նախկինում:
Հասարակությունն արդեն հստակ գիտակցում է, որ միլիոնավոր ներդրումների փուչիկը մի քանի տարուց կպայթի, իսկ մեր հարմարվողականության ու անտարբերության հետևանքով մեր երեխաները կունենան թունավորված խմելու ու ոռոգման ջուր, աղտոտված օդ ու խաթարված բնական միջավայր, այսինքն` սերունդներին կթողնենք լլկված հայրենիք:
Որպես վերջաբան հավելենք ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` վերջերս կատարած ուշագրավ հայտարարությունը, թէ պետբյուջե տեղեկատվական տեխնոլոգիաներից մուտքերը հավասարվել են հանքարադյունաբերությունից հավաքագրված մուտքերին, նաև բնապահպանների ահազանգերը, որ հանքաարդյունաբերության ոլորտից բնապահպանական-բնօգտագործման վճարները չնչին են, և պոչամբարների ու բերվածքային ապարների լցակույտերի տարածքներն արդեն սպառնացող չափերի են հասել` հավերժական վտանգ ներկայացնելով տարածքով փոքր մեր երկրի համար:

Мыльный пузырь инвестиций, а в результате – непригодная для жизни родина
После длительного молчания заговорила компания, купившая право на эксплуатацию Разданского железорудного месторождения, которая через различные СМИ распространила сразу два сообщения (по всей видимости, одно было отредактированным вариантом другого). Из этих сообщений стало понятно следующее.
Компания, объявленная правительством Армении китайской, не совсем китайская, о чем мы предупреждали несколько месяцев назад, сославшись на официальное заявление посла КНР.
В сообщении говорится: в настоящее время геолого-разведочные работы осуществляют три авторитетные международные организации (английская, австралийская, китайская).
В ходе многочисленных посещений рудника мы встретили там одну русскую, которая при виде нас в панике убежала, нескольких небритых рабочих-бурильщиков (по их словам, из Басаргечара), несколько старых механизмов 60-х годов советского производства и уже испорченную окружающую среду (см.фото).
Отмечается, что компания обещает создать как минимум 500 рабочих мест для работ по промышленной эксплуатации Разданского и Абовянского месторождений, в другом месте указано 200 рабочих мест в Раздане, а в последнем сообщении содержится неопределенная информация – тысячи рабочих мест.
Факт кажется привлекательным только на первый взгляд, поскольку в первый же год эксплуатации Разданского месторождения и плавильни в сфере туристических услуг в Цахкадзоре и Анкаване сократятся сотни рабочих мест. Приведем также всего один пример из повседневной действительности. Китайская компания, которая в настоящее время участвует в строительных работах 5-го энергоблока Разданской ГЭС, даже на самую элементарную работу берет китайцев, работников репродуктивного возраста, которые по ночам стучатся в двери к женам разданцев, уехавших из страны на заработки.
Обеспокоенность нашего общества ожидающимися угрозами от эксплуатации месторождения обоснована изучениями и выводами олицетворяющих нашу коллективную совесть и справедливую нетерпимость экологов (см. “Hetq” от 19 ноября), специалистов и организаций, озабоченных экологическими проблемами (например, центра “Акопян“ Американского университета Армении), а потому без серьезных обоснований называть их абсурдными непорядочно. Такое отношение к нам, обеспокоенным своим будущим жителям этой страны, всего лишь характеризует данную оффшорную компанию.
Самоуверенные заявления авторов сообщений о том, что для эксплуатации месторождения у них есть все установленные законом необходимые документы, мягко говоря, не соответствуют действительности. Положительное экспертное заключение о воздействии проекта эксплуатации месторождения на окружающую среду Министерство экологии РА выдало 13.10.2008 г., однако в соответствии с п.4 ст.11 закона “Об экспертизе воздействия на окружающую среду” оно утратило правовую силу, и необходимо будет представить новый проект.
Проблемы имеются и в вопросе выделения земельного участка, поскольку мы имеем письменное свидетельство мэра Раздана о том, что земельный участок из более чем ста гектаров, необходимых для эксплуатации месторождения, строительства плавильни, эксплуатирующим месторождения организациям по сей день не выделен.
Претендовать на получение нового экспертного заключения в условиях самоорганизующегося и усиливающегося с каждым днем гражданского общества, как нам кажется, будет не так легко, как раньше.
Общество уже четко осознает, что мыльный пузырь миллионных инвестиций через несколько лет лопнет, а из-за нашего приспособленчества и безразличия нашим детям достанутся отравленная питьевая и оросительная вода, загрязненный воздух и испорченная окружающая среда. То есть поколениям мы оставим непригодную для жизни родину.
В качестве эпилога приведем сделанное недавно президентом РА Сержем Саргсяном примечательное заявление о том, что поступления в госбюджет от информационных технологий сравнялись с поступлениями от горно-добывающей промышленности, а также тревожные сигналы экологов о том, что выплаты горно-добывающей сферы за природопользование и экологию составляют ничтожные суммы, а содержимое хвостохранилищ и участки с ядовитыми отходами достигли угрожающих размеров, представляя постоянную опасность для нашей небольшой по площади страны.