Քայլեր են ձեռնարկվում` պարզելու Մարգահովիտում անասունների հիվանդությունը
Լոռու մարզի Մարգահովիտ համայնքի ղեկավար Սամվել Անանյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնել էր, որ Մարգահովիտ համայնքում վերջին օրերին դաբաղի մասսայական դեպքեր են գրանցվում։
Գյուղատնտեսության նախարարության անասնաբուծության և անասնաբուժության վարչություն պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար` Լևոն Տեր-Իսահակյանը «Հետքի» հետ զրույցում այսօր նշեց, որ արդեն ծանոթացել են հրապարակմանը և քայլեր են ձեռնարկում՝ պարզելու եղելությունը և, անհրաժեշտության դեպքում, միջոցառումներ ձեռնարկելու։ Նա տնտեսվարողներին հորդորեց` ժամանակից շուտ սուբյեկտիվ գնահատականներ չտալ, չախտորոշել, թե անասունները դաբաղով են հիվանդ։
Տեր-Իսահակյանը վստահեցրեց, որ անասունների ամբողջ գլխաքանակի պատվաստումները կատարվել են, և մինչ օրս էլ Մարգահովտ համայնքից որևէ ահազանգ չի ստացել։
«Պատվաստման ծրագրով նախատեսված համապատասխան միջոցառումներն իրականացվել են և սահմանամերձ կամ այլ վայրից, եթե հիվանդություններ ներթափանցեն էլ, 100 %-ով չի կարող բացառվել։ Բայց դեռ պետք է կատարվի լաբարատոր փորձաքննություն` պարզելու՝ արդյոք դաբաղ է, թե այլ հիվանդություն։ Չի կարելի հենց այնպես որոշել, որ այդ հիվնադությունն է՝ հղում անելով ինչ-որ մասնագետի, ով, էս էության, մասնագետն էլ չի»,- նշում է Տեր-Իսահակյանը։
Վարչություն պետի խոսքով՝ վերջին ամիսներին դաբաղի արձանագրված, լաբորատոր հետազոտությամբ ապացուցված դեպքեր չեն գրանցվել։ Տնտեսվարողներին խորհուրդ է տալիս անասունների հետ կապված որևէ հիվանդության դեպքում դիմել համայնքային տեսչական մարմին, որտեղ կկազմվի արձանագրություն, կվերցվեն նմուշներ և կկատարվեն համապատասխան գործընթացներ։
Գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության անասնաբուժության տեսչության պետ Հովհաննես Մկրտչյանը փոխանցեց, որ այս պահին մասնագետները շրջայց են կատարում Մարգահովիտ համայնքում և ուսումնասիրում կենդանիներին, կլինիկական զննում իրականացնում: Զննության ավարտից հետո լաբարատոր փորձաքննության արդյունքները կհրապարակվեն, որով պարզ կլինի, թե անասունների մոտ ինչ հիվանդություն էր առկա:

Предпринимаются шаги по выявлению заболевания скота в Маргаовите
Руководитель общины Маргаовит Самвел Ананян сообщил Hetq.am, что в последние дни в селе Маргаовит зафиксированы случаи массового заболевания ящуром.
И.о. начальника управления животноводства и ветеринарии Министерства сельского хозяйства РА Левон Тер-Исаакян сегодня в беседе с Hetq.am сказал, что они уже ознакомились с публикацией и предпринимают шаги по изучению сложившейся ситуации, в случае необходимости примут меры. Тер-Исаакян призвал хозяйствующие субъекты раньше времени не давать субъективные оценки и не ставить животным диагноз ящур.
Начальник управления заверил, что все поголовье скота получило прививки, и по сей день никаких сигналов из Маргаовита не поступало.
“Необходимо сделать лабораторные анализы, чтобы поставить точный диагноз. Нельзя просто так делать заявления о заболевании, ссылаясь на некого специалиста, который даже специалистом не является”,- отметил Левон Тер-Исаакян.
По его словам, в последние месяцы лабораторными исследованиями случаи заболевания ящуром не выявлены.
В настоящее время специалисты проводят в общине Маргаовит клиническое обследование животных, по завершении которого будут обнародованы результаты лабораторных анализов. Это позволит точно установить, чем заболели животные, отметил начальник ветеринарной инспекции Государственной службы безопасности пищевых продуктов МСХ Ованнес Мкртчян.