6 մարդ մեղադրվում է պետական դավաճանության և հանցագործության մասին չհայտնելու մեջ
ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչությունում ավարտվել է թվով 3 անձանց կողմից պետական դավաճանություն կատարելու, եւս 3-ին՝ հանցագործության մասին չհայտնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա պարզվել է, որ թվով 3 ՀՀ քաղաքացի՝ Կ. Մեհրաբյանը, Ռ. Մաթեւոսյանը եւ Ա. Չտրկյանը, Թուրքիայում ընկել են Ադրբեջանի հետախուզական ծառայությունների տեսադաշտ և ստացել առաջարկ՝ համապատասխան վարձատրության դիմաց համագործակցել նրանց հետ: Մասնավորապես նրանց հանձնարարվել է տեղեկություններ հայթայթել՝ ՀՀ և ԼՂՀ զինված ուժերի, դրանց հրամանատարական կազմի, ստորաբաժանումների և տեխնիկայի թվաքանակի վերաբերյալ:
Պարզվել է նաեւ, որ ՀՀ քաղաքացիներ Կ. Պետրոսյանը, Ա. Ավետիքյանը եւ Դ. Ավետիքյանը տեղյակ են եղել, որ Կ. Մեհրաբյանը պարտավորվել է գումարի դիմաց տեղեկություններ հայթայթել եւ տրամադրել Ադրբեջանի հետախուզական ծառայություններին, սակայն այդ մասին չեն հայտնել իրավապահ մարմիններին:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Կ. Մեհրաբյանին, Ռ. Մաթեւոսյանին առաջադրվել է մեղադրանք՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Ա. Չտրկյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38- 299-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Կ. Պետրոսյանին, Ա. Ավետիքյանին եւ Դ. Ավետիքյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը տեղեկացնում է, որ 2011թ. նոյեմբերի 15-ին քրեական գործն ուղարկվել է Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

6 человек обвиняются в государственном предательстве и недонесении о преступлении
В производстве Специальной следственной службы РА завершено предварительное следствие по уголовному делу о государственном предательстве со стороны трех лиц и недосенении о преступлении тремя другими лицами. Обвинительное заключение утверждено прокурором, осуществляющим надзор за законностью.
На основе полученных доказательств установлено, что граждане Армении К.Меграбян, Р.Матевосян и А.Чтркян, находясь в Турции, оказались в поле зрения разведслужб Азербайджана и получили предложение о сотрудничестве за соответствующее вознаграждение. Им, в частности, было поручено собрать сведения о вооруженных силах РА и НКР, их командном составе, подразделениях и количестве техники.
Также выяснилось, что граждане Армении К.Петросян, А.Аветикян и Д.Аветикян знали о том, что К.Меграбян обязался за определенную сумму собирать и предоставлять сведения азербайджанской разведке, однако не сообщили об этом в правоохранительные органы.
На основе доказательств, полученных в ходе предварительного следствия, К.Меграбяну и Р.Матевосяну выдвинуто обвинение по ч.1 ст.299 УК РА, А.Чтркяну – по ч.1 ст.38-299 УК РА. К.Петросяну, А.Аветикяну и Д.Аветикяну выдвинуто обвинение по ч.1 ст.335 УК РА.
Генпрокуратура РА сообщает, что 15 ноября 2011 г. уголовное дело было направлено для рассмотрения в суд общей юрисдикции столичных административных районов Кентрон и Норк-Мараш.