ՌԴ նախագահի աշխատակազմը դատի է տվել «Նովայա գազետա» թերթին
Ռուսաստանի նախագահի աշխատակազմը զրպարտության համար դատի է տվել «Նովայա գազետա» թերթին և լրագրող Ոոման Անինին:
Պետական պաշտոնյաներն արձագանքել են 2011թ.-ի մայիսի 16-ին թերթում հրապարակված Ռոման Անինի նյութին՝ վերնագրված «Ոչ մի սրբություն, պարզապես բիզնես»: Հոդվածը Մոսկվայի Ալեքսանդրյան այգում գտնվող Անհայտ զինվորի գերեզմանի վերականգնման մասին է:
Հոդվածի հեղինակը գրում է, որ ամիսներ շարունակ լրագրողական հետաքննություն է վարել: «Նովայա գազետա»-ն նշել է, որ վերականգնման աշխատանքների համար հատկացված 177 միլիոն ռուբլու մի մասը ծախսվել է արդեն իսկ հուշարձանի վրա կատարված շինանյութերի «կառուցման և մոնտաժման» համար:
Բացի այդ, թերթը գրում է շինարարության ընթացքում առաջացած որոշ կասկած հարուցող հանգամանքների մասին, օրինակ՝ կապալառուների կողմից նյութերի իրացումը: Հեղինակը գրում է, որ հուշարձանի վերականգնման աշխատանքների խմբի ղեկավար է եղել Վլադիմիր Կոժինը:
Հոդվածի հրապարակումից երեք օր անց` մայիսի 19-ին ՌԴ նախագահի աշխատակազմը արձագանքել է հրապարակված հոդվածին՝ հայտարարելով, որ «Նովայա գազետա»-ի նյութը «հորինվածք» և «հերետիկոսական հերյուրանք» է: Պետական պաշտոնյաները անվանել են գործի փաստերը իրականությանը չհամապատասխանող և մեղադրել են հեղինակին Անհայտ զինվորի գերեզմանի վերականգնման աշխատանքների կարգի և ընթացքի մասին աղավաղված տեսակետ ձևավորելու մեջ:
Նախագահի աշխատակազմի մամլո քարտուղար, Վիկտոր Խրեկովը, այնուամենայնիվ, չի նշել, թե ինչը պետք է «Նովայա գազետա»-ն հերքի Անինի հոդվածում:
Համաձայն «ՌԱՊՍԻ» գործակալության՝ «Նովայա գազետա»-ի խմբագիր Դմիտրի Մուրատովը հայտնել է նախագահի աշխատակազմին, որ պատրաստ է պաշտպանելու իր թերթի իրավացիությունը դատարանում:
2011թ.-ի նոյեմբերին հայտնի է դարձել, որ, ըստ դատարանի վճռի, թերթը պետական պաշտոնյաներին զրպարտության համար պետք է փոխհատուցի 100 000 ռուսական ռուբլու չափով (1 250 000 դրամ):
Համաձայն ՌԴ-ի քրեական օրենսգրքի հոդված 129-ի՝ հրապարակային ելույթում, հրապարակային աշխատանքում կամ զանգվածային լրատվության միջոցների միջոցով արված զրպարտությունը պատժվում է մինչև 120 000 ռուսական ռուբլու չափով (շուրջ 1 500 000 դրամ):
Համաձայն ՀՀ քաղ. օր.-ի 1087.1 հոդվածի՝ եթե զրպարտությունը տեղ է գտել լրատվական գործունեություն իրականացնողի տարածած տեղեկատվության մեջ, ապա անձը կարող է պահանջել մինչև 2 000 000 միլիոն դրամ փոխհատուցում:

Управделами президента РФ подало в суд на “Новую газету”
Управделами президента РФ подало в суд на “Новую газету” и журналиста Романа Анина, обвинив их в клевете.
В статье Анина "Ничего святого – только бизнес", опубликованной 16 мая 2011 года, речь шла о реконструкции Могилы Неизвестного солдата в Александровском саду города Москвы. Журналист утверждал, что многомесячное журналистского расследование выявило, что из 177 миллионов рублей, выделенных на реставрационные работы, часть была потрачена на "строительство и монтаж" уже установленных на мемориале объектов.
Кроме того газета пишет о возникших в ходе строительства подозрительных обстоятельствах, например, о реализации материалов подрядчиками. Согласно автору, руководителем работ по реконструкции памятника был Владимир Кожин.
19 мая Управделами президента отреагировало на публикацию заявлением для прессы, в котором материал "Новой газеты" был назван "домыслами" и "ерническими измышлениями". Чиновники обвинили газету в клевете. Что именно в статье Анина должна опровергнуть "Новая газета", Хреков не уточнил.
Согласно агентству РАПСИ, редактор "Новой газеты" Дмитрий Муратов заявил Управделами РФ, что готов защитить в суде правоту своей газеты.
Ст.129 УК РФ предусматривает компенсацию за клевету в публичном выступлении или СМИ в размере до 120 тысяч российских рублей (около 1,5 млн драмов).
Согласно ст.1087.1 УК РА, в случае клеветы, распространенной лицом, занимающимся информационной деятельностью, компенсация составляет до 2 млн драмов.