Փաստաբան. «Նիստի ավարտին Արարատը հայտարարեց, որ դատարանը քաղաքական որոշում կայացրեց»
Հուլիսի 21-ին՝ Ազատության հրապարակի հարակից սրճարաններից մեկից բերման էր ենթարկվել «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Արայիկ Խանդոյանի (Միայնակ Գայլ) եղբայրը՝ Արարատ Խանդոյանը։ Հուլիսի 22-ին Խանդոյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի երկրորդ մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը: Որպես խափանման միջոց էր ընտրվել երկամսյա կալանքը:
Օգոստոսի 10-ին ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանում պետք է բողոքարկվեր Խանդոյանի կալանքի որոշումը, սակայն, ինչպես «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց Խանդոյանի փաստաբան Արա Կարագյոզյանը, դատական նիստը հետաձգվել էր, քանի որ քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցները իր պաշտպանյալին դատարան չէին բերել, թեև նա, դատական նիստին ներկա գտնվելու համար գրավոր միջնորդություն էր ներկայացրել:
Այսօր արդեն կայացավ դատական նիստը և ՀՀ վերաքննիչ դատարանը մերժեց Արարատ Խանդոյանին ազատ արձակելու բողոքը: Փաստաբան Արա Կարգյոզյանի փոխանցմամբ՝ ինչպես առաջին ատյանի դատարանում, այնպես էլ ՀՀ վերաքննիչ դատարանում բողոքի մերժման հիմքում դրվել է մի տեսանյութ, որով դատավորը պատճառաբանել է՝ Խանդոյանը բախումների վայրում է եղել և մասնակցել դրանց:
«Նիստի ավարտին Արարատը հայտարարեց, որ դատարանը քաղաքական որոշում կայացրեց, իսկ դատավորը դատական դահլիճից դուրս եկավ: Այս որոշումը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ մենք չունենք անկախ դատարան և դատավորները կաշկանդված են և չեն կարողանում օրինական որոշում կայացնել»,-նշեց Կարագյոզյանը
Փաստաբանը նաև դիմելու է ՀՀ վճռաբեկ դատարան, սակայն ինչպես նշում է, այդ ատյանից էլ մեծ հույսեր չունի, և գործը կհասնի ՄԻԵԴ (Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան):

Адвокат: “После судебного заседания Арарат заявил, что суд принял политическое решение”
21 июля из кафе на площади Свободы принудительному приводу был подвергнут брат члены группы “Сасна црер” Араика Хандояна (Одинокий Волк) Арарат Хандоян. 22 июля ему было предъявлено обвинение в участии в массовых беспорядках. В качестве меры пресечения к Арарату Хандояну применен 2-месячный арест.
10 августа в Апелляционном уголовном суде должна была быть рассмотрена жалоба на арест Арарата Хандояна, однако, как сообщил Hetq.am его адвокат Ара Карагезян, судебное заседание было отложено, так как его подзащитный не был доставлен в суд, представил письменное ходатайство об участии в судебном заседании.
Сегодня судебное заседание состоялось, и Апелляционный суд отклонил ходатайство об освобождении Арарата Хандояна. По словам адвоката, как в суде первой инстанции, так и в Апелляционном суде в основу отклонения жалобы был положен видеоматериал, ссылаясь на который судья заявил, что Хандоян находился на месте столкновений и участвовал в них.
По завершении заседания Арарат заявил, что суд принял политическое решение, после чего судья покинул зал заседаний. «Это решение еще раз доказало, что у нас нет независимого суда, а судьи не могут принимать законные решения”,- отметил Карагезян.
Адвокат намерен обратиться также в Кассационный суд, однако и с этой инстанцией он не связывает особых надежд, так что дело дойдет до Европейского суда по правам человека.