Բողոքարկվել է Մխիթար Ավետիսյանի կալանքի որոշումը
Փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը «Սասնա Ծռեր» խմբի կալանավորված անդամներից հինգի պաշտպանությունն է իրականացնում՝ Պավել և Արամ Մանուկյանների, Արմեն Լամբարյանի, Վարդան Բալյանի և Մխիթար Ավետիսյանի: Փաստաբանը փոխանցեց, որ նրանցից երեքը նույն ընտանիքի անդամներ են. Մխիթար Ավետիսյանը Արամ Մանուկյանի քեռին է, Պավել Մանուկյանի աներձագը:
Մխիթար Ավետիսյանը Արցախյան պատերազմի մասնակից է, «Նոր Հայաստան» շարժման անդամ: Հուլիսի 17-ին ՊՊԾ գնդի տարածքում ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի նկարահանած կադրերում երևում է, թե ինչպես են Շտապօգնության ծառայության բժիշկները օգնություն ցույց տալիս գլխի վնասվածք ստացած Մխիթար Ավետիսյանին (գլխին կարեր են դրվել), որը մինչև հուլիսի 31-ը հրաժարվել է դուրս գալ ՊՊԾ գնդի տարածքից ու հոսպիտալացվել: Մխիթար Ավետիսյանը մեկն է «Սասնա Ծռեր» խմբի այն 20 անդամներից, որոնք հուլիսի 31-ին որոշեցին զենքերը վայր դնել:
Փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը նշեց, որ Մխիթար Ավետիսյանը գտնվում է «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ում, առողջական վիճակը բավարար է: Նա նույնպես կալանավորված է, սակայն փաստաբանը կալանքի որոշման դեմ բողոք է ներկայացրել Վերաքննիչ դատարան: Ինեսսա Պետրոսյանի դիտարկմամբ` կայացվում են քաղաքական որոշումներ: Ասում է, որ որևէ հույս չունի դատական տեղական ատյաններից: Պարզապես պետք է սպառել ներպետական ատյանները` բողոքները Եվրոպական դատարան հասցնելու համար:
Ինեսսա Պետրոսյանը
Մխիթար Ավետիսյանը մեղադրվում է ՔՕ 218 և 235 հոդվածների 3-րդ մասերով՝ պատանդ պահելը և ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը կազմակերպված խմբի կողմից:
«Հիմնավոր կասկածի մասին խոսք լինել չի կարող, քանի որ, օրինակ, պատանդ պահելու մասով՝ բժիշկները տեղում բուժօգնություն են ցույց տվել, պարզապես իրենց բժշկական պարտականությունն են կատարել: Պետք է մյուս խումբը գար, որ ՊՊԾ գնդում գտնվող խումբը դուրս գար, բայց քանի որ մյուս խումբը չէր գալիս, բժիշկները շարունակում էին մնալ տարածքում»,- «Հետքին» ասաց փաստաբան Ինեսսա Պետրոսյանը:
Մխիթար Ավետիսյանը նշել է` քանի որ իշխանությունները կրակի տակ էին պահում իրենց, չունեին որևէ երաշխիք, որ բժիշկներին չեն վնասի: Փաստաբանի փոխանցմամբ` «Սասնա Ծռերը» բժիշկներին ասել են դուրս եկեք, բայց կարող է մտածեն, թե խմբի անդամները հագել են բժիշկների խալաթները, ու կրակեն: «Բժիշկներն իրենք են որոշել, որ այդ պարագայում իրենց դուրս գալը վտանգավոր է»,-նկատեց Ինեսսա Պետրոսյանը:

Обжаловано решение об аресте Мхитара Аветисяна
Адвокат Инесса Петросян осуществляет защиту пяти арестованных членов группы “Сасна црер” – Павла и Арама Манукянов, Армена Ламбаряна, Вардана Баляна и Мхитара Аветисяна. По словам адвоката, трое из них - члены одной семьи: Мхитар Аветисян – брат матери Арама Манукяна и шурин Павла Манукяна.
Мхитар – участник Арцахской войны, член движения “Новая Армения”. На кадрах, снятых 17 июля депутатом парламента Николом Пашиняном на территории полка Патрульно-постовой службы, видно, как врачи скорой помощи оказывают помощь получившему повреждение головы Мхитару Аветисяну (ему поставили швы на рану). Последний до 31 июля отказывался уходить с территории полка ППА с целью госпитализации.
М.Аветисян – один из 20 членов “Сасна црер”, которые 31 июля решили сложить оружие.
По словам адвоката, Мхитар Аветисян находится в уголовно-исполнительном учреждении “Вардашен”, состояние его здоровья удовлетворительное. Он арестован, хотя адвокат обжаловала решение об аресте в Апелляционном суде. Инесса Петросян считает, что принимаются политические решения, и не связывает надежд с местными судебными инстанциями. Тем не менее, необходимо исчерпать внутригосударственные инстанции, чтобы обратиться в Европейский суд.
Инесса Петросян
Мхитар Аветисян обвиняется в захвате заложника и незаконном приобретении, хранении, реализации организованной группой оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств
“Относительно взятия в заложники. Врачи на месте оказали медицинскую помощь, они просто выполняли свои профессиональные обязанности. Ждали другую группу, чтобы медработники покинули территорию полка ППС, но поскольку та группа не прибывала, то врачи продолжали оставаться на этой территории”,- отметила в беседе с Hetq.am Инесса Петросян.
Мхитар Аветисян сказал, что поскольку власти держали их под прицелом, то не было никаких гарантий, что врачи не пострадают. По словам адвоката, члены “Сасна црер” предложили врачам уйти, но противоположная сторона могла подумать, что это члены группы надели медицинские халаты, и по ним могли начать стрелять. “Врачи сами решили, что в этой ситуации уходить опасно”,- отметила Инесса Петросян.