Բրբենք քաղաքում տեղի կունենա Մոնթեի ծննդյան հուշ-երեկոն
Ազգային հերոս Մոնթե Մելքոնյանի ծննդյան հուշ-երեկոն և մեծարման ծրագիրը տեղի է ունենալու 2011 թվականի դեկտեմբերի 4-ին, Բրբենք քաղաքի Արևմտյան Թեմի առաջնորդարանի Զորայան թանգարանում:
Կիրակի օրը` 2011 թվականի դեկտեմբերի 4-ին, տեղի է ունենալու միջոցառում` նվիրված հռչակավոր հրամանատար Մոնթե Մելքոնյանի ծննդյան 54-րդ տարելիցին, որի նպատակն է հերթական անգամ գնահատելու և վերարժևորելու անձնուրաց հերոսի կյանքը և ժառանգությունը: Ծագումով Կալիֆորնիայից՝ Մոնթեն մտավորական և ազատամարտիկ էր, ով զոհաբերեց իր կյանքը հանուն հայ ազգային-ազատագրական պայքարի: Նա առանցքային դերակատարում է ունեցել Հայաստանի տարածքի՝ Արցախի ազատագրման գործում, ի հավաստումն որի` մարտիկը հետմահու արժանացավ Հայաստանի Հանրապետության ազգային հերոսի կոչմանը:
Միջոցառման խոսնակներից է Մոնթեի եղբայր և «Իմ եղբոր ուղին․ մի ամերիկացու ճակատագրական ճանապարհորդություն դեպի Հայաստան» գրքի հեղինակ, պրոֆեսոր Մարգար Մելքոնյանը: Ծրագրին սկայպով նաև միանալու են Մոնթեի կինը` Սեդա Մելքոնյանը, պատմաբան և քաղաքական գիտությունների դոկտոր Արմեն Այվազյանը, Մոնթեի զինակից ընկեր և հայոց բանակի հայտնի գեներալ Հմայակ Հարոյանն ու Արցախի ազատագրված Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի ղեկավար անձինք:
Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվելու են Մոնթեի անձնական իրերն ու նամակները, ինչպես նաև ազատագրված տարածքներում գտնվող հնագույն հայկական հուշարձանների լուսանակարներ: Միջոցառումը սկսվելու է երեկոյան` ժամը 6:00-ին։ Մուտքն ազատ է։ Զորայան թանգարանը գտնվում է հետևյալ հասցեում՝ Կալիֆորնիա, քաղաք Բրբենք, Հյուսիսային Գլենոքս պողոտա, շենք 3325 (3325 N. Glenoaks Blvd., Burbank, CA 91504)։
Ծրագիրը կազմակերպվում է «Հայրենասեր» կազմակերպության կողմից, որի առաքելությունն է նպաստել Հայաստանի անկախ պետականության պահպանմանն ու զարգացմանը՝ բացահայտելով կարևորագույն խնդիրներն ու գործադրելով համապատասխան լուծումներ։

Memorial Honoring Monte Melkonian to Take Place in Burbank
A memorial honoring Armenian national hero Monte Melkonian will take place on December 4, 2011, at the Zorayan museum, Western Diocese in Burbank
Los Angeles, CA – A program celebrating the life and legacy of famed Armenian commander Monte Melkonian will take place on Sunday, December 4, 2011, on the occasion of what would have been his 54th birthday.
Monte, a California native, was an intellectual and a freedom fighter who dedicated his life to the national-liberation struggle of the Armenian nation. He played a key role in the liberation of a part of Armenia - Artsakh - and was awarded the title of National Hero of the Republic of Armenia.
Among the speakers of the event will be Professor Markar Melkonian, brother of Monte and author of “My Brother’s Road: An American’s Fateful Journey to Armenia.” Joining the program via Skype will be Seta Melkonian, Monte’s wife; Dr. Armen Ayvazyan, a historian and political scientist; General Hmayak Haroyan, Monte’s military companion in Artsakh and a renowned general in the Armenian armed forces; and government officials of the liberated Kashatagh region of Artsakh.
The event will offer an exhibit which will include Monte’s personal items and letters, as well as photos of ancient Armenian monuments in Armenia’s liberated territory. The event will commence at 6:00 PM and is free to the public. Zorayan museum is located at 3325 N. Glenoaks Blvd., Burbank, CA 91504.
The event is organized by the “Hayrenaser” organization, which has a mission to contribute to the preservation and development of Armenia’s independent statehood by identifying and addressing critical challenges.