Դավիթ Հովհաննիսյանի դեմ ցուցմունք են տվել երկու ոստիկաններ
Հուլիսի 30-ին իր բնակարանից բերման է ենթարկվել «Ոտքի Հայաստան» քաղաքացիական շարժման անդամ Դավիթ Հովհաննիսյանը և Քննչական կոմիտեում ձերբակալվել: Հովհաննիսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել երկամսյա կալանքը, նա այժմ գտնվում է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում:
Հովհաննիսյանի փաստաբան Հովիկ Արսենյանը երեկ է տեսակցել իր պաշտպանյալին, ում առողջական վիճակը գնահատվում է բավարար: Փաստաբանի խոսքով, այս պահին Դավիթին միայն մտահոգում է այն հանգամանքը, որ իր նկատմամբ հետապնդում է տեղի ունենում ոչ թե քրեաիրավական, այլ քաղաքական հարթությունում:
Հովհաննիսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225 հոդվածի երկրորդ  մասով, այն է՝ զանգվածային անկարգություններին մասնակցելը: Փաստաբանը ծանոթացել է գործի հանգամանքներին: Մեղադրանքի երկու էջ նյութերում նկարագրվում է դեպքի մանրամասները և միայն մեկ տողով, վերջում նշվում ՝ Դավիթ Հովհաննիսյանը մասնակցել է զանգվածային անկարգությունների: Հովիկ Արսենյանը պարզել է, որ իր պաշտպանյալի դեմ ցուցմունք են տվել երկու ոստիկաններ:
«Նրանք նշել են՝ բախումների ժամանակ ճանաչեցինք ցույցի մասնակից Դավիթ Հովհաննիսյանին: Պատկերացնում եք, այս ժամանակահատվածում այսքան տեսանկարահանումներ են եղել, և, երբ համադրում ես փաստերը, անկհայտ է՝ Հովհաննիսյանը որևէ գործողություն չի կատարել, անգամ երբ սկսվել են Սարի թաղի խժդժությունները, դեպքի վայրից նա հեռացել է: Բայց հանկարծ երկու ոստիկան ցուցմունք է տալիս, թե անկարգությունների ժամանակ ճանաչեցինք Հովհաննիսյանին»,-«Հետք»-ի հետ զրույցում նշում է Արսենյանը:
Փաստաբանը շեշտում է՝ ինչպես յուրաքանչյուր ՀՀ քաղաքացի, իր պաշտպանյալը ևս իրավունք ուներ մասնակցելու խաղաղ երթի, և այդ հանգամանքը նրան ձերբակալելու պատճառ չպետք է հանդիսանար: Արսենյանը  իշխանություններին հորդորում է ողջամիտ գտնվել և իրավիճակը մեղմելու նպատակով ազատ արձակել քաղաքական հետապնդման արդյունքում ձերբակալված անձանց:
Լուսանկարը՝ 1in.am-ի
Լեվոն
lusik, կարող եք՞ ճշել, որ զարգացած երկների մասին եք խոսում:
Զարգացած երկրներում քրեական գործ չի հարուցվում հիմք ընդունելով ոստիկանների ցուցմունքը: Երևի շատ գործեր կգնան եվրոդատարան և մարդիկ կարդարացվեն ստանալով փոխհատուցում Հայաստանից: Բայց ինչպե՞ս կարող է հատուցվի անազության մեջ անցկացրած այդ մարդկանց տառապանքը :

Показания против Давида Ованнисяна дали двое полицейских
Член гражданского движения “Поднимайся, Армения!” Давид Ованнисян 30 июля был подвергнут приводу в Следственный комитет и там задержан. В качестве меры пресечения к Ованнисяну применен 2-месячный арест, он находится в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен”.
Адвокат Ованнисяна Овик Арсенян вчера виделся во своим подзащитным. По словам адвоката, состояние Давида удовлетворительное, но его беспокоит то, что преследование в отношении него осуществляется не в уголовно-правовой, а в политической плоскости.
Д.Ованнисяну выдвинуто обвинение по ч.2 ст.225 РА – участие в массовых беспорядках. Адвокат ознакомился с материалами дела, в которых в основном описываются подробности событий и лишь в конце одной строчкой говорится о том, что Давид Ованнисян участвовал в массовых бесвпорядках. Овик Арсенян выяснил, что показания против его подзащитного дали двое полицейских.
“Они заявили, что во время столкновений узнали участника демонстраций Давида Ованнисяна. Имеется огромное количество видеозаписей этих событий, и когда изучаешь их, то становится очевидно, что Ованнисян ни в каких действиях не участвовал. Даже когда начались волнения в Сари тахе, он ушел оттуда. И вдруг двое полицейских дают показания о том, что узнали участвовавшего в беспорядках Ованнисяна”,- рассказал Hetq.am Арсенян.
Он отметил, что его подзащитный, как и любой гражданин РА, имеет право участвовать в мирных манифестаицях, и это обстоятельство не должно становиться причиной его ареста. Овик Арсенян призвал власти проявить здравомыслие и освободить лиц, задержанных в результате политических гонений.