Ըստ Սեդա Սաֆարյանի` մեղադրանքներն առաջադրվում են մարտիմեկյան ձեռագրով
Հովսեփ Խուրշուդյանին արգելանքի են վերցրել Սարի թաղում ինչ-որ մեկի բնակարանից: Փաստաբան Սեդա Սաֆարյանը նշեց, որ չգիտես ինչու, այդ մասին քննիչը չի ցանկացել որևէ ապացույց ձեռք բերել: Սա` այն դեպքում, երբ Խուրշուդյանի ցուցմունքներում այդ մասին վկայություններ կան: Ուղղակի գրված է, որ բարձրաստիճան ոստիկան, հակառակ տանտիրոջ կամքի, ներխուժել է մարդկանց տուն, ասել է, որ Հովսեփին էլ տարեք:
«Նույն անձինք, նույն մարտիմեկյան իրադարձությունները կարգավորած քննչական մարմինները այսօր շարունակում են նույն մարտիմեկյան ձեռագիրը, քաղբանտարկյալների նկատմամբ մեղադրանքներն առաջադրվում են նույն սկզբունքներով, անորոշ ձևակերպումներով»,-կարծիք է հայտնում Սեդա Սաֆարյանը:
Փաստաբանը համարում է, որ Հովսեփ Խուրշուդյանն իր քաղաքական հայացքների համար է պատժվում, ընդդիմադիր է, որի պատճառով արժանացել է քաղաքական հալածանքի:
Խուրշուդյանին մեղադրանք է առաջադրվել երկու ոստիկանի ցուցմունքի հիման վրա: «Դատարանում չտեսանք որևէ տեսանյութ, պարզապես երկու ոստիկան միանման ցուցմունք էին տվել, որ Խուրշուդյանը քար է նետել, Սարի թաղին ծանոթ չենք, չենք կարող ասել, թե դա կոնկրետ որտեղ էր»,- նկատեց փաստաբանը՝ նշելով, որ Խուրշուդյանի մեղադրանքը հաստատվելու դեպքում նրան սպառնում է 3-7 տարվա ազատազրկում:
Կալանքի համատարած որոշումների պատճառը, Սեդա Սաֆարյանի կարծիքով, դատարանների որակի մեջ է: Փաստաբանի կարծիքով` պատահական մարդիկ դատավոր չեն դառնում, նրանք կապված են իշխանության հետ և կաշկանդված են արդարադատություն իրականացնել, կաշկանդված են իրենց նշանակողից:
Ըստ փաստաբանի` Հայաստանում մարդու իրավուքների պաշտպանությունը ամենացածր շեմի վրա է, և դա կապված է նաև դատարանների անկատարության հետ: Սեդա Սաֆարյանը կանխատեսում է, որ շուտով Եվրոպական դատարան բողոքների առատ հոսք է սկսվելու:

Выдвижение в эти дни массовых обвинений напоминает ситуацию 1 марта, считает Седа Сафарян
Овсепа Хуршудяна задержали в одном из домов в Сари тахе. По словам его адвоката Седы Сафарян, следователь почему-то не захотел получить доказательства этого факта. И это в том случае, когда в показаниях Хуршудяна имеются свидетельства об этом. Просто написано, что высокопоставленный сотрудник полиции, вопреки воле хозяина дома, ворвался туда и приказал увести Овсепа.
“Те лица, те следственные органы, которые занимались событиями 1 марта, сегодня продолжают работать прежним почерком. Обвинения против политзаключенных выдвигаются по тем же принципам, с теми же неопределенными формулировками”,- отметила адвокат.
Она считает, что Овсеп Хуршудян подвергается гонениям за свои политические взгляды, за то, что является оппозиционером.
Обвинение Хуршудяну выдвинуто на основе показаний двух полицейских. “В суде мы не увидели какую-либо видеозапись, просто двое полицейских дали одинаковые показания о том, что Хуршудян бросал камни в полицейских, заявили, что плохо знают квартал Сари тах и не могут сказать, где это происходило”,- рассказала Седа Сафарян, отметив, что в случае подтверждения выдвинутого Хуршудяну обвинения ему грозит лишение свободы от 3 до 7 лет.
Причина принятия массовых решений об арестах заключается в качестве судов, утверждает Седа Сафарян. По ее мнению, случайные люди судьями не становятся, они связаны с властями, поэтому при осуществлении правосудия ведут себя скованно, так как зависят от того, кто их назначил.
В Армении защита прав человека находится на самом низком уровне, и это связано в том числе с несовершенством судом, отметила Седа Сафарян, добавив, что очень скоро Европейский суд по правам человека будет завален жалобами.