Կառավարությունը յուրաքանչյուր անվանի մարդու հուղարկավորության ծախսից 342 հազար 110 դրամ կխնայի
Հայաստանի կառավարությունը մտադիր է հրաժարվել հասարակության եւ պետության հանդեպ հատուկ ծառայություններ ունեցած հանգուցյալների հուշատախտակների տեղադրման պարտավորությունից:
Ինչպես տեղեկանում ենք կառավարության պաշտոնական կայքէջից, գործադիրը այդ քայլին է գնում պետական բյուջեի ծախսային մասում խնայողություններ անելու նպատակով: Համապատասխան նախագիծը կառավարության վաղվա նիստի օրակարգ է մտցրել Մշակույթի նախարարությունը:
2006 թվականի նոյեմբերի 23-ի 1910-Ն որոշման համաձայն՝ հասարակության եւ պետության հանդեպ հատուկ ծառայություններ ունեցած հանգուցյալների հուղարկավորությունների համար հատկացվում է առավելագույնը 1,7 միլիոն դրամ, մահարձանի համար եւ գերեզմանի բարեկարգման նպատակով՝ առավելագույնը 2 միլիոն 277 հազար դրամ, հուշատախտակի պատրաստման եւ տեղադրման աշխատանքների համար՝ 342 հազար 110 դրամ:
Հուշատախտակի պատրաստման և տեղադրման աշխատանքների իրականացման համար հաստատագրված 342 հազար 110 դրամը հանձնաժողովի կողմից որոշման ընդունման պահից 6-ամսյա ժամկետում տրամադրվում էր հանգուցյալի հարազատներին։
Եթե վաղվա նիստում երկրի գործադիր մարմինը հաստատի նախագիծը, ապա յուրաքանչյուր հասարակական գործչի հուղարկավորության ծախսերից պետությունը կխնայի հենց այդքան՝ 342 հազար 110 դրամ գումար:
Սույն փոփոխությունը, ըստ Մշակույթի նախարարության, «կնպաստի ՀՀ պետական բյուջեից կատարվող ծախսերի կրճատման ապահովման արդիական խնդիրների լուծմանը»:
Դատելով նախարարության կայքում հրապարակված տեղեկատվությունից՝ մեկ տարվա ընթացքում պետությունը ստանձնում է միջինը 10 գործչի հուշատախտակի պատրաստման եւ տեղադրման ծախս: Ստացվում է, որ խոսքը տարեկան ընդամենը 3,5 միլիոն դրամ խնայողության մասին է:

Правительство сэкономит 342 тысяч 110 драмов из расходов на похороны каждого известного деятеля
Правительство Армении намерено отказаться от обязательств по установке мемориальных досок в память лиц, имеющих особые заслуги перед обществом и государством.
Как сообщает официальный сайт правительств, этот шаг обусловлен намерением сэкономить средства расходной части госбюджета. Соответствующий проект представит на завтрашнем заседании Министерство культуры.
Решением от 23 ноября 2006 г. на похороны деятелей, имеющих особые заслуги перед обществом и государством, выделяется 1,7 млн драмов, на установку надмогильного памятника и благоустройство могилы - 2 млн 277 тыс. драмов, на изготовление и установку мемориальной доски - 342 тыс. 110 драмов. Последняя сумма предоставлялась родным усопшего в 6-месячный срок с момента принятия решения.
Если на завтрашнем заседании кабмин утвердит проект, то из расходов на похороны каждого известного деятеля государство сэкономит как раз 342 тыс. 110 драмов.
Судя по данным на сайте Минкульта, в течение года государство берет на себя расходы на изготовление и установку мемориальных плит в среднем для 10 деятелей. Получается, что речь идет об экономии всего лишь 3,5 млн драмов в год.