Լրագրողը կարծում է, որ իրեն քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններ են ծեծել
Այս գիշեր ժամը 03։00-ից 03։25-ի ժամանակահատվածում Տիգրան Մեծի պողոտայի «Հայէկոնոմբանկի» մոտ ծեծի է ենթարկվել iravaban.net լրատվամիջոցի լրագրող Գևորգ Թոսունյանը: Գևորգը «Հետքին» պատմեց, որ դեպքի վայրում էր հայտնվել Ոստիկանության ՊՊԾ գնդի գրավման և դրան վերաբերելի դեպքերը լուսաբանելու նպատակով:
Լրագրողը կարծում է, որ իրեն ծեծողները քաղաքացիական հագուստով ոստիկաններ են եղել: «Նախ նրանց ուղղությամբ քարեր էին նետում մի քանի ցուցարարներ, որոնց ակցիայի ժամանակ տեսել էի, հետո այդ անձինք բոլորը համակարգված էին գործում, ամրակազմ էին: Ինչպես ինձ ծեծողներին, այնպես էլ այնտեղ հավաքված մի քանի անձանց, չեմ տեսել մինչ այս տեղի ունեցած ակցիաների ժամանակ։ Այդ մարդիկ պահանջում էին իրանց դեմքը չնկարել ու ասում էին, որ լուսանկարչական ապարատի չիպը իրենց տամ: Ես վստահեցնում էի, որ իրենց դեմքը չեմ նկարել, բայց չէին բավարարվում պատասխաններով: Երբ գցեցին գետնին, տպավորություն էր, որ նպատակ ունեին ինձ լուրջ վնաս տալ, որովհետև ընդհանրապես ուշադրություն չէին դարձնում իմ ասածներին, որ չիպը պատրաստ եմ տալ, շարունակում էին խփել»,-պատմում է Գևորգ Թոսունյանը։
Լրագրողի խոսքերով՝ իր ձեռքից չիպը վերցրել են, իսկ ինքն ամբողջ ընթացքում ասել է, որ լրագրող է, սակայն որևէ մեկն ուշադրություն չի դարձրել նրա խոսքերին:
«Բեյջ կար վիզս, բայց հատուկ հետս նաև կառավարության բեյջն էի վերցրել, դա էլ հանեցի ցույց տվեցի, ոչինչ չփոխվեց: Այսօր գնալու եմ ոստիկանություն և հաղորդում տամ»,-ասում է Գ. Թոսունյանը։
Դեպքից հետո հրավիրվել է շտապօգնություն:
Լրագրողի խոսքերով՝ դեպքը տեղի է ունեցել բանկի հարակից տարածքում և անվտանգության տեսախցիկները արձանագրել են, թե ինչպես է կատարվել: Ուստի պահանջելու են, որպեսզի իրենց տրամադրվի տեսագրությունը:

Журналист считает, что его избили полицейские в гражданской одежде
Минувшей ночью в интервале с 03։00 до 03։25 рядом с “Армэкономбанком” на проспекте Тигран Мец был избит журналист электронного издания iravaban.net Геворк Тосунян. Геворк рассказал Hetq.am, что находился на месте событий с целью освещения захвата полка Патрульно-постовой службы Полиции и связанных с этим действий. Журналист считает, что его избили полицейские в гражданской одежде. “Сперва в них начали кидать камни несколько демонстрантов, которых я уже видел во время акций. Кроме того, все эти люди были атлетического телосложения и действовали очень слаженно. Избивавших меня лиц, а также находившихся там несколько человек я ни разу не видел во время акций. Эти люди требовали, чтобы их не снимали, требовали отдать им чип фотоаппарата. Я уверял, что не фотографировал их лица, но этот ответ их не удовлетворял. Когда они повалили меня на землю, мне показалось, что их цель причинить мне серьезные повреждения, потому что они не обращали внимания на мои слова о том, что я готов отдать им чип, и продолжали избивать”,- рассказал Геворк.
Чип у него отобрали, хотя Геворк все время повторял, что является журналистом. На эти слова никто внимания не обращал.
“На мне висел бейдж, более того, я захватил с собой бейдж аккредитации в правительстве, который тоже им показал, но это ничего не изменило. Сегодня я пойду в полицию и представлю сообщение”,- сказал Геворк Тосунян.
После случившегося он вызвал скорую помощь. По словам нашего коллеги, случай произошел рядом со зданием банка, и видекамеры внешнего наблюдения зафиксировали происходившее. В связи с этим он намерен потребовать предоставить ему видеозапись.