Հանքերի, խմիչքի ու ծխախոտի հույսին
Այս տարվա հունվար-մայիսին 2015 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ Հայաստանի արդյունաբերության ոլորտում, ըստ վիճծառայության (ՀՀ ԱՎԾ), 8,8% աճ է գրանցվել։ Այդպիսով, արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը տարվա առաջին հինգ ամիսներին կազմել է մոտ 533,5 մլրդ դրամ։
Ինչի հաշվին է աճ գրանցվել
Ըստ տեսակարար կշռի՝ ներկա դրությամբ Հայաստանի արդյունաբերության ոլորտում ամենամեծ տեղը զբաղեցնում է մշակող արդյունաբերությունը (ընդհանուրի 58,3%-ը), հաջորդում է էլեկտրաէներգիայի, գազի, գոլորշու և լավորակ օդի մատակարարումը (21,6%-ը), հետո՝ հանքարդյունաբերությունը (18,5%-ը)։ Իսկ ջրամատակարարման ծավալները շատ ավելի փոքր են (1,6%)։
Ինչպես հիշում ենք, 2015 թվականին Հայաստանի ամբողջ արդյունաբերության ոլորտում վիճակագրությունը 5,2% աճ էր արձանագրել, սակայն այդ աճն ապահովվել էր հանքարդյունաբերության ոլորտում գրանցված 50,4% աճի շնորհիվ, իսկ մշակող արդյունաբերությունում գրանցվել էր 5,6% անկում։
Այս տարվա առաջին հինգ ամիսների տվյալներով՝ հանքարդյունաբերության աճը շարունակվել է և որոշ առաջընթաց կա մշակող արդյունաբերության ցուցանիշում, սակայն դա էլ չի կարելի համարել աճ ամբողջ մշակող արդյունաբերության համար։
Այսպիսով, հանքարդյունաբերության ոլորտում արտադրանքի ծավալը հունվար-մայիսին կազմել է մոտ 99 մլրդ դրամ, աճը՝ 19,6%:
Մշակող արդյունաբերության արտադրանքը մոտ 311 մլրդ դրամ է, բայց աճը շատ ավելի համեստ է՝ 3,8%: Այն էլ ապահովվել է գլխավորապես ծխախոտի և խմիչքի արտադրության աճի շնորհիվ, քանի որ դրանց կշիռը մշակող արդյունաբերության կազմում մեծ է, իսկ աճը՝ նկատելի։ Սննդի արտադրության կշիռը ևս մեծ է, բայց աճի տեմպերը՝ շատ ավելի փոքր։
Առաջընթաց կա ոսկերչական արտադրատեսակների արտադրության հարցում։ Հիշեցնենք, որ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Արծվիկ Մինասյանը ամիսներ առաջ հայտարարել է, որ այս տարի Հայաստանի ոսկեգործության և ադամանդագործության ոլորտում սպասվում է առնվազն 30% աճ։
Մշակող արդյունաբերության մյուս ոլորտներում տխուր պատկերը շարունակվում է։ Օրինակ՝ հիմնային մետաղների արտադրությունը, որի կշիտը ևս մեծ է, 18% անկում է գրանցել։ Իսկ մնացած ոլորտների արտադրության ծավալները փոքր են։
Իսկ էլեկտրաէներգիայի, գազի, գոլորշու և լավորակ օդի մատակարարման ոլորտում գրանցվել է 13,7%` շնորհիվ էլ. էներգիայի արտադրության և բաշխման ենթաոլորտի 19,8% աճի։
Ջրամատակարարումն էլ ապահովել է 9,3% աճ։ Բայց ինչպես նշեցինք, այս ոլորտը համեստ ծավալներ ունի, և աճը մեծ նշանակություն չի ունեցել ընդհանուր արդյունաբերության վրա։
Այսպիսով, հունվար-մայիսին Հայաստանի արդյունաբերության ոլորտում գրանցված աճին հիմնականում նպաստել են հանքարդյունաբերությունը, խմիչքի ու ծխախոտի, մասամբ էլ՝ սննդի, ինչպես նաև՝ էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը։

Приходится уповать только на рудники, спиртные напитки и табачные изделия
В январе-мае этого года, по сравнению с тем же периодом 2015 г., в сфере промышленности Армении был зарегистрирован рост на 8,8%. Это данные Национальной статистической службы. Таким образом, объем промышленной продукции за первые пять месяцев составил около 533,5 млрд драмов.
За счет чего достигнут рост
В соответствии с удельным весом самое большое место в сфере промышленности Армении на данный момент занимает обрабатывающая промышленность (58,3%). Далее следуют поставки электроэнергии, газа, пара и качественного воздуха (21,6%), а также горнодобывающая промышленность (18,5%). Объемы водоснабжения намного меньше (1,6%).
Напомним, что в 2015 г. НСС зарегистрировала в промышленной сфере рост на 5,2%, который, однако, был обеспечен за счет роста на 50,4% в сфере горнодобывающей промышленности. Что касается обрабатывающей промышленности, то здесь наблюдался спад на 5,6%.
По данным первых пяти месяцев этого года рост в сфере промышленности продолжился. Немного вырос показатель обрабатывающей промышленности, что, однако, нельзя приписывать всей сфере.
Таким образом, объем промышленной продукции в январе-мае составил около 99 млрд драмов, рост - 19,6%.
Объем продукции обрабатывающей сферы составил около 311 млрд драмов. Что касается роста, то он более скромный - 3,8% и был обеспечен благодаря росту производства табачных изделий и спиртных напитков, поскольку их вес в составе обрабатывающей промышленности достаточно велик, а рост – заметен. Большой вес имеет и пищевая продукция, однако темпы ее роста намного скромнее.
Прогресс зарегистрирован в производстве ювелирных изделий. Напомним, что несколько месяцев назад министр экономики РА Арцвик Минасян заявил, что в этом году в сферах ювелирного дела и обработки алмазов ожидается рост как минимум на 30%.
В остальных сферах обрабатывающей промышленности ситуация печальная.
Что касается поставок электроэнергии, газа, пара и качественного воздуха, то здесь показатели выросли на 13,7%, что обусловлено ростом на 19,8% выработки электроэнергии и распределения подсферы.
Рост на 9,3% обеспечило водоснабжение. Но, как мы уже отметили, объемы этой сферы довольно скромные, поэтому ее рост не оказал существенного влияния на промышленную сферу в целом.
Таким образом, в январе-мае росту промышленной сферы Армении способствовали в основном горнодобывающая промышленность, производство спиртных напитков и табачных изделий, частично пищевых продуктов, а также выработка электроэнергии.