Լինսի հիմնադրամի գործունեությունը փակ է
Պաշտոնական տեղեկատվություն ստանալու ակնկալիքով «Հետաքննող լրագրողներ» կազմակերպությունը դեռեւս 2001թ. օգոստոսին դիմել էր Լինսի հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի տնօրենին եւ Ծրագիրն իրականացնող գործակալություններին(ԾԻԳ), սակայն մինչ օրս վերջիններս որեւէ կերպ չեն արձագանքել: Իհարկե, մենք կարող էինք փորձել այդ պատասխանները ստանալ դատարանի օգնությամբ, սակայն չդիմեցինք այդ քայլին` հույս ունենալով, որ մեր հրապարակումներին կարձագանքեն այդ կառույցի պաշտոնյաները: 2001-2002 թթ «Հետքում» տպագրված երեք հոդվածներին Լինսի հիմնադրամը այդպես էլ չարձագանքեց:
Դեռեւս 2001-ին «Հետքի» թղթակցի հետ հանդիպման ժամանակ Լինսի հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արմեն Զարգարյանը հայտնել էր, որ համաձայն Լինսի հիմնադրամի եւ ՀՀ կառավարության միջեւ կնքված հուշագրի ցանկացած ինֆորմացիայի տրամադրում պետք է համաձայնեցվի Լինսի հիմնադրամի Վաշինգտոնի գրասենյակի հետ: Ավելին, ըստ նրանց (նաեւ ԾԻԳ-երի տնօրենների) պնդումների` Լինսի հիմնադրամը փակ համակարգ է, եւ այն շահագրգռված չէ հրապարակայնությամբ: Սա արդեն իսկ լուրջ մտորումների տեղիք է տալիս: Ինչու՞ տվյալներ չhրապարակել իրականացված կամ իրականացվելիք աշխատանքների մասին, եթե դրանց համար նախատեսաված գումարները նպատակային են ծախսվել: Եթե ծրագիրը նպատակ ունի խթանել փոքր եւ միջին բիզնեսը, ապա այն պետք է առավելագույն չափով թափանցիկ եւ հրապարակային լինի, որպեսզի տնտեսավարող սուբյեկտները հնարավորություն ունենան հնարավորինս մատչելի ընթացակարգերով օգտվել Լինսի հիմնադրամի ընձեռած հնարավորություններից:
2001թ. մայիսին Հայաստանում Լինսի հիմնադրամի վարկային Ծրագրի իրականացման մի շարք գործակալություններին ավելացավ եւս մեկը՝ «Արտաքին ներդրումների վարկ. «Ներդրում» ծրագիրը»: Ծրագրի արժեքը 30 մլն դոլար էր: Ծրագրի ղեկավարը Արտգործնախախրարության աշխատակից Վահե Աղաբեկյանցն էր: 2002թ. փետրվարին կառավարության որոշմամբ «Ներդրում» ծրագիրը փակվեց:
Ծրագրի փակվելուց երկու ամիս առաջ «Հետքը» հարցազրույց էր արել Վահե Աղաբեկյանցի հետ` պարզելու, թե ինչու ստեղծվեց «Ներդրում» ծրագիրը («Լինսի հիմնադրամը Հայաստանում - 3»): Վ.Աղաբեկյանցը Լինսի հիմնադրամի ծրագրերը ներկայացնող միակ պաշտոնյան էր, որ համաձայնել էր հարցազրույց տալ: Ահա մեր հարցերից մեկին նրա տված պատասխանը. «Որոշվեց Լինսի վարկային ծրագրերի մեջ ներքաշել ու սպասարկել նաեւ այն ձեռնարկություններին, որոնց տերերն օտարերկրյա քաղաքացիներ ու իրավաբանական անձեր են: Այդտեղից ստեղծվեց 30 մլն դոլարի «Ներդրում» վարկային ծրագիրը՝ խթանելու համար Հայաստանում գտնվող օտարերկրյա ներդրողների աշխատանքը:
Որոշվեց նաեւ ծրագիրն իրականացնել առանց բանկերի միջամտության, պատճառաբանությամբ, որ օտարերկրյա ներդրողի համար կարող է այնքան էլ հեշտ չլինել սահմանված տոկոսադրույքներով աշխատելը: Դա, անշուշտ, չի բացառում բանկերի մասնակցությունը եւ, կարծում եմ, ցանկացած ֆինանսավորման ժամանակ բանկերը կունենան իրենց դերակատարությունը: Որոշվեց ավելի ճկուն դարձնել ծրագրերի ընդհանուր գործընթացը եւ որքան հնարավոր է դուրս պահել այն ընթացակարգերից, որոնք կարող են խոչնդոտել նորմալ եւ արագ վարկավորումը»: Սակայն «Ներդրում» ծրագիրը փակվեց: Հետեւապես, ոչ մի ծրագիր այդպես էլ չիրականացվեց: Սակայն մեր տեղեկություններով ծրագրի գործունեության ընթացքում ծախսվել են բավականին մեծ գումարներ: Եվ մեր բոլոր ջանքերը, պարզելու, թե որքան գումար է ծախսվել, առայժմ որեւէ արդյունք չեն տվել:

No transparency at the Lincy Foundation
The Investigative Journalists NGO requested information from the Lincy Foundation’s Armenian office and its Project Implementation Offices (PIOs) back in August 2001, but they have not responded yet. Of course, we could have tried to obtain the information in question through the courts, but we didn’t do so in the hope that someone from the foundation would react to what we wrote.
But the Lincy Foundation never responded to the three articles that appeared in Hetq in 2001 and 2002. In a conversation with a Hetq reporter in 2001, Armen Zargaryan, director of the Armenian office of the Lincy Foundation, said that according to a memorandum signed between the foundation and the government ofArmenia, the provision of any information was to be coordinated with theWashingtonoffice of the Lincy Foundation.
And what is more, according to Lincy (including PIO managers), the foundation is a closed system and is not interested in publicity. That makes you stop and think. If the money allocated has reached its targets, why don’t they publish information on the projects that have been planned and implemented? If the goal of the program is to promote small and medium businesses, then shouldn’t it be as transparent and public as it can, so that private businesses can best take advantage of the opportunities that Lincy offers?
In May 2001 another PIO was added to the list of Lincy Foundation offices inArmenia-the “Investment” foreign investment loan project, worth $30 million. The project was managed by foreign ministry employee Vahe Aghabekyan. In February 2002 it was closed by a decision of the government.
Two months earlier, Hetq had interviewed Aghabekyan to find out why the Investment project had been initiated. He was the only Lincy Foundation representative who agreed to be interviewed. Here’s how he answered one question: “It was decided to involve and service within the loan program those businesses that are owned by citizens or legal entities of foreign countries. Thus the $30 million Investment loan project was created to promote the businesses of foreign investors inArmenia. It was also decided to implement the project without the interference of banks, as it could be inconvenient for foreign investors to work with the rates established here. Of course this does not rule out the participation of banks, and I think banks will play a role in any financing. It was decided to make the general process of the projects more flexible and to avoid as much possible procedures that impede normal and speedy financing.”
The Investment project was shut down, and consequently, no such program was implemented. Yet according to our information, in the course of the project’s existence, a considerable amount of money was spent. All of our efforts to find out how much money was spent have failed so far.